Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот sunrise » Пон Дек 11, 2017 7:53 pm

Здравейте! Малко съм отчаяна. Вече се чудя за причината, поради която не ми се получават нещата.. Мисля, че правя всичко правилно, не съм новак. Но откакто родих се опитвам да вляза в релси, но сякаш тялото ми непрекъснато се съпротивлява.. постоянно съм гладна, и си дояждам с доста мазнина( Лешников и фъстъчен тахан).
Моето примерно меню е следното:
Закуска: извара 120 гр-3 БП
Овес накиснат от вечерта и загрят на котлона без кипване-42 гр- 2 БВ
Боровинки-90 гр-1 БВ
Фъстъчен тахан-1 1/2 сл
Когато изядох закуската все още бях гладна и добавих 28 гр сирене лайт на Маджаров и нахутен мъфин (за десет порции-320 гр пасиран нахут, 80 гр пресен лук и 100 гр праз- общо 10 БВ)
Обяд: Котидж от Лидл-112 гр-2 БП
Яйце цяло- 1 БП
Тиквичка настъргана-120 гр- 1/2 БВ
Селъри-130 гр- 1/2 БВ
Морков настърган-80 гр-1 БВ
Нахутен мъфин - 1 БВ
Зехтин-2/3 чл-2 БМ
Останах леко гладна и добавих белтъка на едно яйце и 1/4 портокал за 1/2 блок.
Магданоз+ подправки- не ги броя

Сл. Закуска - цедено мляко Олимпия -200 гр-2 БП
Нахутен мъфин-1 БВ
Круша-1 БВ
Не добавих мазнина, тъй като олимпуса е 2 %.
Вечеря: телешко месо домашно без мазнина- задушено-90 гр -3 БП
Лилаво зеле - 255 гр-1 1/2 БВ
Селъри-130 гр-1/2 БВ
Мандарини -3 бр-1 БВ
Зехтин-2/3- 2 БМ
Късна закуска-кис. Мляко Верея 2%- половин кофичка. Общо 13 блока
Рибено масло на спорт рисърч.
Все още кърмя (бебока е на 1 год.), не тренирам, защото съм постоянно отпаднала, а много искам, тъй като спортът за мен винаги е бил начин на живот. За съжаление някой път закъснявам с храненето заради бебока..
Ще съм благодарна за всички мнения и съвети! Може би някой е минал по моя път..
sunrise
 
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Фев 25, 2016 10:47 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот sunrise » Пон Дек 11, 2017 7:56 pm

Забравих да спомена и, че пия по мин.3 л вода на ден.
sunrise
 
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Фев 25, 2016 10:47 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Сря Дек 13, 2017 5:16 pm

Ако освен че кърмите, имате по-голямо физическо натоварване е възможно тези 13 блока да не са ви достатъчни. Опитайте на 14 блока, разпределете ги в по-малки порции на по-чести хранения - да станат 6 например. И не бързайте с отслабването - сега е по-важно да осигурите достатъчно кърма за бебето си и да не изпитвате глад. А резултатите ще дойдат постепенно. Намалете малко плодовете - по 1 блок на основните хранения. Опитайте поне на две основни хранения протеина да е от месо, птици или риба. Включете и повече яйчен белтък.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот sunrise » Сря Дек 13, 2017 8:28 pm

Сърдечно благодаря за съветите, Маня! :bouquet: Честно казано целта ми не е слабеене, в добра форма съм. Но ми липсва тази енергия, която направо извира от теб, когато си в Зоната, а на мен ми е нужна - бебе, къща, работа от дома, всичко сама. Ще приложа всички съвети. Само белтъка ме притеснява, водят го алерген, и заради кърмата се сдържам.
sunrise
 
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Фев 25, 2016 10:47 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Сря Дек 13, 2017 8:58 pm

Ориентирай се към пъдпъдъчи яйца. Малко по скъпи са. Но при тях не съществува риск от салмонела. Освен това съдържанинето на арахидонова киселина в техния жълтък е много по-малко от този при кокошите.
Припомни си и схемата за хормонална найстройка. Може да се наложи да намалиш въглехидратните блокове. И просто не допускай да чувстваш глад. Бари навсякъде препоръчва жените да приемат 11 блока, а бременните и кърмачките значително повече. Така че дори да качиш някое килце от повече блокове, поне няма да чувстваш слабост.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Сря Дек 13, 2017 10:57 pm

Друго, което би помогнало, е да се увеличи приема на рибено масло с 1-2 капсули на ден, ако финансово е възможно. Както пише Бари Сиърс, която и да е храна, сама по себе си предизвиква възпалителен отговор. Високите дози рибено масло намаляват възпалението. Ако не си доспиваш, това също е от значение за начина, по който се чувстваш. Липсата на достатъчно и дълбок сън е причина да не се отделя нужното на тялото количество хормон на растежа, който общо казано благоприятства възстановителните процеси в организма. И не на последно място - имай предвид, че след раждането и при кърмене, до около година, хормоните са в доста различно съотношение от нормалното и количествата им се нормализират постепенно. Има причина да е така, щом сме устроени по този начин. Майчинството е благословия, така че се наслаждавай на това време. Останалото ще си дойде на мястото. Чакай само рожбата да проходи, да видим тогава дали ще питаш за тренировка :hug:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот sunrise » Пет Дек 15, 2017 10:09 pm

Благодаря ви, shtur4e и Маня за съветите!Определено липсата на сън се отразява. За увеличаване на рибеното масло и аз си помислих. Може би за около месец-два ще опитам с 5 капсули вместо с три. За тренировка сигурно няма да питам, когато Мирко хукне, но пък кой знае, може заедно да тренираме :laugh1: Stur4e и за хормоните си права, защото никога не съм и помисляла, че толкова ще ми е трудно да се върна към режима. А когато започвах нещата се получиха отраз. Аз успях да забременея благодарение на Зоната...Общо взето дерзая и ще докладвам, как се получават нещата ;)
sunrise
 
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Фев 25, 2016 10:47 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Съб Дек 16, 2017 10:24 am

След като се придържаш към зоновия режим, просто трябва да приемеш, че си в едно по-различно хормонално състояние и има защо това да е така. Мисля, че и с повечко капсулки рибено масло, нещата ще си дойдат на мястото. Ако не можеш да редуцираш теглото си, това според мен се дължи основно на хормоналното положение и не бива да се упрекваш, че не спаваш Зоната достатъчно стриктно. Както и Маня те посъветва, хапвай по-често, с повече хранения, но по-умерено като количество. Между другото, Бари съветва да не се приемат повече от 500 грама като количество храна на основно хранене и 100 калории на междинните хранения (следобедно и вечерно), тъй като при преработването на по-голямо количество храна, се отделят повече свободни радикали и нататък филмът е ясен. Здраве и късмет на теб и детенцето! :yess:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Дориана » Пон Дек 18, 2017 12:47 pm

Здравейте. От няколко седмици чета и се интересувам от Зоната. Днес се регистрирах в сайта. Искам да попитам каква може да е причината да изпитвам глад между храненията? Вече няколко дни започвам да се храня по Зоната, но изпитвам глад. Изчислих, че са ми нужни 10 блока. Мога ли да ги увелича на 11?
Днес:
З1 в 07.00 ч. - 200 гр. ябълка, 200 гр. цедено нискомаслено мляко и 6 бадема. В 09.00 - 10.00 часа вече бях гладна. В 10.15. хапнах 2% кисело мляко за втора закуска. В 12.00 бях гладна. Какво не правя както трябва според вас.
Дориана
 
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Дек 18, 2017 12:29 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот mimeta » Пон Дек 18, 2017 1:05 pm

Здравейте,
Мноооого ми е трудно да спазвам :( Пробвах за по-лесно да карам през деня на кисело мляко, като вечерях 200 г котидж и 300 г ябълки, но на третия ден вечерта бях прегладняла и ометох хладилника.
Освен това няма никакъв ефект, което допълнително ме демотивира. От около месец спазвам на 80-90% като не съм свалила ни грам, ни милиметър.

През седмицата се прибирам късно, уморена и нямам желание дори да си приготвя сухоежбина, камо ли да готвя, а съботите и неделите са ми най-натоварени.

Посъветвайте ме, моля, нещо бързо и лесно, което лесно се разделя на порции.
Какво ядяхте вие, когато започвахте?
Аватар
mimeta
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Мар 03, 2017 12:57 pm
Чехия
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Пон Дек 18, 2017 4:31 pm

Дориана написа:Здравейте. От няколко седмици чета и се интересувам от Зоната. Днес се регистрирах в сайта. Искам да попитам каква може да е причината да изпитвам глад между храненията? Вече няколко дни започвам да се храня по Зоната, но изпитвам глад. Изчислих, че са ми нужни 10 блока. Мога ли да ги увелича на 11?
Днес:
З1 в 07.00 ч. - 200 гр. ябълка, 200 гр. цедено нискомаслено мляко и 6 бадема. В 09.00 - 10.00 часа вече бях гладна. В 10.15. хапнах 2% кисело мляко за втора закуска. В 12.00 бях гладна. Какво не правя както трябва според вас.


Първо е добре да прецените дали е глад или жажда, защото много често тези две усещания се смесват. Ако изпиването на чаша вода или топъл неподсладен чай в този сезон, не реши проблема. Тогава трябва да обърнете внимание на хормоналната настройка - http://vzonata.com/Hormonalna-nastroika.php - като оцените как всъщност се чувствате.

Но и без тези действия подобна закуска определено предизвиква глад. Първо - сутрешната закуска е най-важното хранене от петте за деня, следващото е блокчето преди сън. Освен това комбинацията от толкова плод и цедено мляко (което макар да се приема за източник на протеин все пак е достатъчно богато и на въглехидрати) силно увеличава въглехидратното съдържание на закуската. И оттам много скоро се огладнява. Помислете за по-сериозна закуска, която да е 3 БПВМ, въглехидратите да са от зеленчук, а не от плод, може да замените един блок зеленчук с 1 блок овесени трици, които да накиснете от вечерта в млякото, ако толкова държите да е мляко, може да комбинирате нормално кисело мляко 1 БПВ с извара/сирене и белтъци (до 2 или 3 блока) и съответно да балансирате със зеленчук (печена чушка, сварен нахут). Киселото мляко е хубава храна, но в посочената комбинация с ябълката определено предизвиква глад. Опитайте и споделете.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот sunrise » Пон Дек 18, 2017 8:54 pm

Stur4e, благодаря сърдечно за пожеланията! Проблем с теглото нямам, благодарение на Зоната преди раждането качих малко килограми и също така бързо ги свалих. Сега започнах да пия по 5 капсули рибено масло, редуцирах плодовете до 2 блока на ден, само зелени храни и нещата се получават май :yess:
sunrise
 
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Фев 25, 2016 10:47 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Вто Дек 19, 2017 12:19 am

Значи, стигнахме до извода, че всъщност няма проблем. Така че, пълен напред в "майчинската" Зона! Ето как личния ти опит може да бъде полезен за настоящите и бъдещи мами - членове на форума! :hug:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Дориана » Вто Дек 19, 2017 12:25 pm

Много ти благодаря Маня. Ще сменя тактиката и ще споделя.
Дориана
 
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Дек 18, 2017 12:29 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Вася » Сря Дек 20, 2017 6:52 pm

Здравейте,

Съжалявам, ако се включвам с въпрос на неправилно място!
Днес започнах да чета относно "Зоната". Разбрах колко са храненията на ден и през какви часови интервали. Изчислих дневния прием на вода (1.6 литра) и блокове (10). Единственото, което не мога да разбера е при разпределение 2+3+1+3+1 блока дневно как съчетаваме протенини, въглехидрати и мазнини.
Мислех, че ако имаме 3 блока на прием е съчетание на трите групи, но какво става, ако имаме 2 или 1 блок - предпочитаме 1 или 2 вида и кои?
Не знам, дали успявам да задам въпроса си правилно, но наистина се надявам, че бихте ми помогнали с това мое объркване, за да мога наистина да опитам да "вляза" в "зоната".

Поздрави :)
Вася
 
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Дек 20, 2017 6:38 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Pipilota » Сря Дек 20, 2017 8:03 pm

Вася, един зонов блок е = 1 блок протеин + 1 блок въглехидрати + 1 блок мазнини.

Ако менюто ти е три блока, значи слагаш в чинията 3 блока протеини + 3 блока въглехидрати + 3 блока мазнини. Ако храненето ти е един блок- например следобедна закуска, значи трябва да хапнеш 1 блок протеин + 1 блок въглехидрати + 1 блок мазнини = 1 зонов блок :)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта