Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот чичо Чарли » Пон Апр 02, 2018 8:07 am

vigenkova написа:
чичо Чарли написа:И да попитам още: някой ползвал ли е соеви продукти? Купих от Кауфланд соева кайма и сега не знам как да я приготвя, няма никакво упътване към нея. От таблицата на протеините се чудя колко грама да взема за 1 блок . Гледам, че и в рецептите няма качена такава за използвани соеви продукти.
Благодаря на всеки, който ме светне по този въпрос! :)

Предполагам, че отговора е някъде ТУК: viewtopic.php?f=3&t=67

Благодаря ти vigenkova. Нещо се позачетох за тези соеви продукти, та сега давам заден. Май ,май по-добре много да не се ползват . Трябва доста да се чете, ама пусто времето не стига. Добре, че тук зонуващите са направили супер рецептички та наготово е лесно. Да са ни живи и здрави! Прекланям им се! :)
You'll Never Walk Alone
Аватар
чичо Чарли
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 50
Регистриран на: Чет Ное 14, 2013 10:28 am
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот vigenkova » Вто Апр 03, 2018 9:51 am

Здавейте, аз съм един кандидат зонуващ, от седмица вече чета къде на посоки, къде целенасочено в сайта, следя фейсбук групата. Днес успях да посетя магазин за полезна\здравословна храна, но за съжеление списъка с таблицата на храните не беше в мен. Набързо прегледах рафтовете и на бързо по спомен...няккъв мой...възможно е и да е нереален, покрай нещата който купих си записах някой неща като цена, грамажи и тнт. Ата следващия път да съм подготвена финансово, но някой от тези неща не намирам в таблицата и ако можете да ми кажете кое как и за какво се брой и кое да зачеркна от списъка. Предварително благодаря.
Ръжено и пшенично брашно изключено ли е от списъка?
Конопено олио
Цейонска канела- не съм сигурна дали е точно така на български първата дума
Олио от мак
Олио от сусам
Олио от лен
И отделно, предполагам, че аз не виждам хубаво, но за нахута в таблицата го намирам само като брашно и като сварен, какви са грамажите в сухо зърнено съсътояние преди накисване?
:chef1:
Аватар
vigenkova
 
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Мар 28, 2018 10:43 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Вто Апр 03, 2018 10:00 pm

Ръжено и пшенично брашно изключено ли е от списъка? - не е в списъка
Конопено олио - не се препоръчва
Цейлонска канела- не съм сигурна дали е точно така на български първата дума - много полезна подправка, не се брои при консумация
Олио от мак - не се препоръчва
Олио от сусам - добра мазнина, може да се ползва вместо зехтин
Олио от лен - не се препоръчва
Растителните масла (с изключение на зехтина) са богати на омега 6 мастни киселини и е добре да се избягват при зонуване. Сусамовото олио, макар и то да е с подобна характеристика, по мнението на Бари Сиърс е препоръчително да се ползва за зоната поради съставката си сисамин.
И отделно, предполагам, че аз не виждам хубаво, но за нахута в таблицата го намирам само като брашно и като сварен, какви са грамажите в сухо зърнено съсътояние преди накисване? - 20 г нахут на зърна след накисване 24 часа става около 40 г, толкова е и след сваряване за 1 БВ

Препоръчваните зърнени култури и евентуално брашна от тях са овесът и ечемикът. Търсете пълнозърнести версии.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот vigenkova » Сря Апр 04, 2018 1:56 pm

Здравйте, отново... с нов въпрос... Предполагам многократно задаван и с много отговори, но ми е физически невъзможно да препрочета целия форум и с риск да се покажа като пълен невежа ще попитам. Разбрах за нахута, записах си, този който съм купила е на зърна, сух, разбрах и си записах, чр при накисване става двоен като грамаж, че за нахутен хляб само се накисва и не се вари и въпреки че за сега само го гледам имам някакво усещане, че го познавам на 50% и че до една седмица опити с него ще сме си много близки, разбира се не изключвам изненади, койдо да ме сринат със земята и отноео да ви се размрънкам. Сега въпроса ми е към овеса и ечемика... Чудя се къде да ги търся, пиша в рецептите ту едното, ту другото и двете неща си остават за мен като извънземни. Някак стигам до извода, че овеса мога да използвам там където съм ползвала ориз-поправете ме ако греша... Ризото, спанак, коприва, пълнени чушки... За ечемика никаква идея...този който съм купила е също на зърна, но някак от рецептите повече го разбирам в брашнян вид. Та дали и той катонахута се накисва или? Надявам се да сте ме разбрали и да ми отговорите. Благодаря!
Аватар
vigenkova
 
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Мар 28, 2018 10:43 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Сря Апр 04, 2018 2:24 pm

vigenkova написа:Здравйте, отново... с нов въпрос... Предполагам многократно задаван и с много отговори, но ми е физически невъзможно да препрочета целия форум и с риск да се покажа като пълен невежа ще попитам. Разбрах за нахута, записах си, този който съм купила е на зърна, сух, разбрах и си записах, чр при накисване става двоен като грамаж, че за нахутен хляб само се накисва и не се вари и въпреки че за сега само го гледам имам някакво усещане, че го познавам на 50% и че до една седмица опити с него ще сме си много близки, разбира се не изключвам изненади, койдо да ме сринат със земята и отноео да ви се размрънкам. Сега въпроса ми е към овеса и ечемика... Чудя се къде да ги търся, пиша в рецептите ту едното, ту другото и двете неща си остават за мен като извънземни. Някак стигам до извода, че овеса мога да използвам там където съм ползвала ориз-поправете ме ако греша... Ризото, спанак, коприва, пълнени чушки... За ечемика никаква идея...този който съм купила е също на зърна, но някак от рецептите повече го разбирам в брашнян вид. Та дали и той катонахута се накисва или? Надявам се да сте ме разбрали и да ми отговорите. Благодаря!

И овеса, и ечемика могат да се ползват вместо ориз. Като с овеса трябва да се внимава - заради GLA - 5 дни по една купичка сварени 3 БВ овес за сутрешна заккуска. При ечемика няма ограничение - и той може да се ползва вместо ориз. И двата вида зърно се варят като жито, ако си варила някога, разбира се.
Аз понякога ползвам само накиснат овес или ечемик като добавка към салата за намаляване обема на въглехидратите - поне на мен ми е много вкусен и така. А в групата ще видиш и рецепти с двата въглехидрата.

Между другото, по-бързи отговори ще получаваш в групата :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот чичо Чарли » Чет Апр 12, 2018 3:35 pm

:) Здравейте! Прави ми впечатление, че сайта се посещава доста слабо. Сигурно заради факта, че има фейс група. За съжаление аз нямам фейсбук и единствено тук мога да питам и да коментираме. Та искам да попитам: по мои изчисления ми се падат по 10 блока , обаче понякога ми идват много и не успявам да ги хапна. Това как се отразява? Ако мина изцяло на 9 блока, няма ли по-бързо да се смъкнат килограми?
You'll Never Walk Alone
Аватар
чичо Чарли
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 50
Регистриран на: Чет Ное 14, 2013 10:28 am
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Pipilota » Пет Апр 13, 2018 5:42 am

Чарли, ако намалиш блоквете, процеса на слабеене няма да се засили, а може и да се получи обратния ефект. Ако обаче блоковете ти идват в повече, тогава ги намали временно. След определен период ще започне да ти гладнее и пак ще ги увеличиш. В зоната трябва да ти е комфортно. Ако ти е тежко от храната не си в зоната, и ако си гладна, пак не си в Зоната. Пробвай седмица така, седмица иначе, докато накрая намериш комфортната за теб зона :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот sunrise » Сря Май 02, 2018 8:17 pm

Мили хора! Да ви се похваля- направих си изследвания на TG и HDL Ch и съм с показател 0.29. Преди месец и половина бях 0.59. След усилена борба да преборя глада и инсулиновите пикове, мисля че най- накрая успях. Въпреки кърменето и очевидната пречка на хормоните, липсата на сън, с много стриктно планиране и ежедневни тренировки нещата взеха да влизат в норма. Всичко това ми костваше 1 год. и 5 мес. (на тази възраст е мъникът ми) големи усилия и непрекъснати провали. Не се спрях, не се предадох и с помощта на толкова добри хора тук, във форума :bouquet: , успях! Благодаря на всички от сърце! :hug:
sunrise
 
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Фев 25, 2016 10:47 pm

Помощ за менюто

Мнениеот superthingg » Чет Май 03, 2018 10:27 pm

Изображение
Здравейте,
Понеже съм нов в Зоната и много не съм на ти с блоковете и смятането, може ли някой, който разбира, да погледне разпределението, което направих. Не знам дали не е прекалено еднообразно и дали спазва разпределението на 14 блока. Моля за съвети дали е добре така и трябва ли да променя нещо!
Благодаря предварително!
superthingg
 
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Май 03, 2018 10:19 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот gab4oto » Пет Май 04, 2018 11:17 pm

Здравей superthingg. Не виждам пресни зеленчуци. Те ще те държат сит. Бих те посъветвала да замениш 1 или и двата блока ябълка на обед и на вечеря с огромна салата свежи зеленчуци по твой вкус. Освен това внимавай с яйчните жълтъци. В зоната ги избягваме заради арахидоновата киселина. 2-3 седмично максимум. Белтъци само може. Лещата можеш да редуваш с нахут например. Опитай сусамов тахан или бадеми вместо фъстъчено масло. Разнообразието ще направи престоя ти в Зоната по-приятен. Здраве и успех.
Аватар
gab4oto
 
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Яну 10, 2018 10:29 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Pipilota » Нед Май 06, 2018 1:28 am

sunrise написа:Мили хора! Да ви се похваля- направих си изследвания на TG и HDL Ch и съм с показател 0.29. Преди месец и половина бях 0.59. След усилена борба да преборя глада и инсулиновите пикове, мисля че най- накрая успях. Въпреки кърменето и очевидната пречка на хормоните, липсата на сън, с много стриктно планиране и ежедневни тренировки нещата взеха да влизат в норма. Всичко това ми костваше 1 год. и 5 мес. (на тази възраст е мъникът ми) големи усилия и непрекъснати провали. Не се спрях, не се предадох и с помощта на толкова добри хора тук, във форума :bouquet: , успях! Благодаря на всички от сърце! :hug:


Поздравления :bouquet: Сподели и някоя радост от свалени килограми или сантиментри :love: Много са мотивиращи такива постове, особено за начинещите, които само надничат през балкона и не смеят да се гмурнат в Зоната :yess:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Помощ за менюто

Мнениеот Pipilota » Нед Май 06, 2018 1:31 am

superthingg написа:Здравейте,
Понеже съм нов в Зоната и много не съм на ти с блоковете и смятането, може ли някой, който разбира, да погледне разпределението, което направих. Не знам дали не е прекалено еднообразно и дали спазва разпределението на 14 блока. Моля за съвети дали е добре така и трябва ли да променя нещо!
Благодаря предварително!

Видях, че вече са ти отговорили правилно и за още идеи скокни в темата за състезанията в Зоната. Там има адски много менюта на състезателките всеки божи ден в продължение на 15-20 дни :bow:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот чичо Чарли » Вто Май 08, 2018 10:18 am

sunrise написа:Мили хора! Да ви се похваля- направих си изследвания на TG и HDL Ch и съм с показател 0.29. Преди месец и половина бях 0.59. След усилена борба да преборя глада и инсулиновите пикове, мисля че най- накрая успях. Въпреки кърменето и очевидната пречка на хормоните, липсата на сън, с много стриктно планиране и ежедневни тренировки нещата взеха да влизат в норма. Всичко това ми костваше 1 год. и 5 мес. (на тази възраст е мъникът ми) големи усилия и непрекъснати провали. Не се спрях, не се предадох и с помощта на толкова добри хора тук, във форума :bouquet: , успях! Благодаря на всички от сърце! :hug:

sunrise поздравления и от мен!!! :slance: :bouquet: Знам какви са ангажиментите с малко бебе и предполагам какви усилия си положила и постоянство също! Браво момиче! Наистина поста ти много ме окуражи, защото аз направих само месец в зоната, нямам големи успехи още, но се надявам. Въпреки, че в сайта вече посещенията не са толкова много, както преди години, "професорите" в Зоната се отзовават и помагат. Ами успех и занапред! :smdance: :bigsm21:
You'll Never Walk Alone
Аватар
чичо Чарли
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 50
Регистриран на: Чет Ное 14, 2013 10:28 am
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Liliqn » Съб Май 12, 2018 1:42 pm

Здравейте,

От миналия ден се гмурнах с главата надолу в новото ми начинание наречено "Зоната".
Една седмица си блъсках главата в сайта и форума и реших да се пробвам.
Научих се бързо да си смятам блоковете,но има нещо което ме притеснява.
Старият ми начин на живот беше свързан с хапване по 6-7 пъти на ден, но по-малко и винаги различни не здравословни нещица.
Сега по калкулатор ми се падат по 11 блока на ден,но ми идват в повече.Не успявам да си изяждам всичко,защото много бързо ми става тежко (забравих да добавя,че преди имах проблем със стомаха-гастрит, който от време на време се обостря)
Не чувствам глад между храненията.
Въпросът ми е има ли проблем да остава известно количество храна след като съм се нахранила или просто да си намаля блоковете?

Благодаря много,че Ви има. :)
Liliqn
 
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Май 12, 2018 1:28 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот gogo » Пон Май 14, 2018 12:26 am

Liliqn написа:Здравейте,

От миналия ден се гмурнах с главата надолу в новото ми начинание наречено "Зоната".
Една седмица си блъсках главата в сайта и форума и реших да се пробвам.
Научих се бързо да си смятам блоковете,но има нещо което ме притеснява.
Старият ми начин на живот беше свързан с хапване по 6-7 пъти на ден, но по-малко и винаги различни не здравословни нещица.
Сега по калкулатор ми се падат по 11 блока на ден,но ми идват в повече.Не успявам да си изяждам всичко,защото много бързо ми става тежко (забравих да добавя,че преди имах проблем със стомаха-гастрит, който от време на време се обостря)
Не чувствам глад между храненията.
Въпросът ми е има ли проблем да остава известно количество храна след като съм се нахранила или просто да си намаля блоковете?

Благодаря много,че Ви има. :)


Здравей,
Зоната се базира на приемане на протеини-въглехидрати-мазнини в строго определена пропорция. Ако ти остава храна, която е предвидена за даденото хранене и която не изяждашто то ти нарушаваш тази пропорция, т.е нарушаваш Зоната. Бих ти предложил 2 варианта(толкова се сещам в момента):
1.Направи си храненията повече от 5. Няма проблем стига да са балансирани. Бари Сиърс не съм чел да го забранява. Неговото условие е между храненията да няма повече от 5 часа.
2.Избирай си храни от Таблицата, разбира се от "зелените", който да не са много обемни или пък комбинирай. Не е задължително да изядеш 1БВ зеле, което е 400 гр. Можеш да вземеш 1/4 зеле и да допълниш с още един или няколко въглехидрата. Основното е броя блокове(В+П+М) на едно ядене да е еднакъв.
Успех!
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Liliqn » Вто Май 15, 2018 11:31 am

Благодаря много за отговора.

Опитвам се да спазвам грамажитв по таблицата и може би вече организма ми свиква.

Имам още един въпрос.
Не е минала още една седмица.Днес съм на петия ден, но се чуствам доста отпаднала постоянно ми се спи.
Чуствали ли сте се така в началото и дали е нормално? :th:

Поздрави
Liliqn
 
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Май 12, 2018 1:28 pm
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта