Таблица и количества за блок на различни продукти

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Kokalishte » Чет Юни 06, 2013 12:17 am

Здравейте,искам да попитам защо има такова разминаване на някои от храните в грамажите и мерните чаши в сайта и в книгата.Например в сайта 1 блок въглехидрат от броколи е 4 чаши а в книгата е 1 чаша,и куп други разминавания.Ако може да ми кажете от къде идва това несъотвтствие и кое в крайна сметка са верните грамажи и чаши
Kokalishte
 
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Юни 06, 2013 12:08 am

Таблица и количества за блок на различни продукти

Зоната
 

Re: Таблица на хранителните блокове

Мнениеот gogo » Чет Юни 06, 2013 4:26 am

Kokalishte написа:Здравейте,искам да попитам защо има такова разминаване на някои от храните в грамажите и мерните чаши в сайта и в книгата.Например в сайта 1 блок въглехидрат от броколи е 4 чаши а в книгата е 1 чаша,и куп други разминавания.Ако може да ми кажете от къде идва това несъотвтствие и кое в крайна сметка са верните грамажи и чаши


Здравей,
Обикновено нещата си ги изчислявам сам - по "етикета" така да се каже. Данните ги взех оттук:
http://www.bb-team.org/hrani/id/694580_brokoli-surovi

Броколите са въглехидрати, като от общите въглехидрати вадим фибрите, които не се броят(виж таблицата с хранителните блокове най-долу). И се получава 223 гр. за 1 ВБ.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Таблица на хранителните блокове

Мнениеот Italiano » Чет Юни 06, 2013 10:01 am

Хммм, а в таблицата броколите са 320 гр. ... :think:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Таблица на хранителните блокове

Мнениеот gogo » Чет Юни 06, 2013 10:59 am

Italiano написа:Хммм, а в таблицата броколите са 320 гр. ... :think:


В сайта на BB Team данните са:
Общо въглехидрати 6.64 г
Фибри 2.6 г
Захари 1.7 г
Захароза 0.100 г
Глюкоза 0.490 г
Фруктоза 0.680 г
Лактоза 0.210 г
Малтоза 0.210 г

Източник: Броколи (сурови) - хранителен състав http://www.bb-team.org/hrani/id/694580_ ... z2VQNQdPk9

Като извадим фибрите за въглехидрати остават 4,04гр. Сметките са (100/4,04)*9 = 222,7723 гр.
При тия изходни данни се получава 223гр за 1ВБ
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Таблица на хранителните блокове

Мнениеот Italiano » Чет Юни 06, 2013 12:08 pm

Изчисленията изглеждат точни.
Но предполагам, че и Пипилота е определила тези 320 гр. въз основа на някакви данни и сметки ...

Обаче по твоите сметки излиза, че 1 ВБ кисело мляко също е 225 гр., защото сутринта загледах това, което аз ям, и то е 4 гр. въглехидрати.
И така става 100 : 4 = 25 х 9 = 225 гр.
А в таблицата киселото мляко е дадено като 120 гр. за 1 ВБ ... :think2:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Несъответствия между таблиците

Мнениеот Kokalishte » Чет Юни 06, 2013 2:25 pm

Значи ти заряза изчисленията на лекаря,който е правил иследвания и какво ли още не , и е определил-специално за броколито че един въглехидратен блок е 1 чаша,а ти го слагаш 4 чаши,ами аз като ям 3 по 3 блока и си сложа 3 чаши броколи и още 15 чаши от нещо друго,не мислиш ли че храната става толкова много че е невъзможно да се погулне.Ти си завишил стойностите на страшно много неща,като се правиш на иследовател.Аз мисля че трябва да си поправиш таблицата и да спреш да заблуждаваш хората.Сайта е много хубав,много полезен,но тази таблица е напълно грешна.
Kokalishte
 
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Юни 06, 2013 12:08 am

Re: Таблица на хранителните блокове

Мнениеот gogo » Чет Юни 06, 2013 2:54 pm

Italiano написа:Изчисленията изглеждат точни.
Но предполагам, че и Пипилота е определила тези 320 гр. въз основа на някакви данни и сметки ...

Обаче по твоите сметки излиза, че 1 ВБ кисело мляко също е 225 гр., защото сутринта загледах това, което аз ям, и то е 4 гр. въглехидрати.
И така става 100 : 4 = 25 х 9 = 225 гр.
А в таблицата киселото мляко е дадено като 120 гр. за 1 ВБ ... :think2:


Да, киселото мляко си го смятам 1 кофичка от 400 гр за 2БВ + 2БП.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Таблица на хранителните блокове

Мнениеот Italiano » Чет Юни 06, 2013 3:19 pm

Така ли?! А аз ям 240 гр., като мисля, че са 2 блока.
Няма да е лошо и Пипилота да се появи, за да изчистим въпроса.

Кокалище, само цитирам от таблицата, не съм я правил аз.
Но независимо кой я е правил, смятам, че трябва да смекчиш тона и да уважиш работата му!
Май нещо нямаш баланс на хормоните. :laugh4:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Таблица на хранителните блокове

Мнениеот marianapanova » Чет Юни 06, 2013 4:27 pm

Да се намеся и аз за киселото мляко 120гр 1 В+1П е за млекото в Америка. А за БГ мляко 1Б е 220 гр ако не се лъжа. Дано само не съм ви подвела. Аз така си го смятам с 2%масленост. Усмихнат зонов следобед!
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Таблица на хранителните блокове

Мнениеот Pipilota » Чет Юни 06, 2013 6:00 pm

Охоооо :dum: каква тема имало тук, и писали писали :laugh3: Ама май нищо конкретно не се разбра :) Сега да се обадя и аз :)
Радвам се, че сте пуснали тази тема, защото вече ми става лошо от този въпрос за таблицата, на който съм отговаряла не знам си колко пъти вече :laugh:

Това което всички пропускат с тази таблица е, че почти никой не поглежда последните й редове...а там пише:

"В този списък с хранителни блокове, всички фибри (целулоза) са извадени от общото съдържание на въглехидратите във всеки въглехидратен блок, което увеличава общото тегло и обем в сравнение с даденото в други списъци с храни и бази от данни за продукти. Това осигурява по-точно определяне на въглехидратното съдържание на храните, за да ви поддържа в Зоната. Съдържанието на протеин във въглехидратите е елиминирано поради ниска бионаличност."

Барито е написал Зоната през 1995 година. От тогава до сега продължава да прави различни подобрения, и нови изследвания. Няколко години след издаването на зоната Сиърс стига до заключението, че като извади фибрите от въглехидратите, ще се стигне до много по-точно определяне на количеството им. И естествено няма как да промени съдържанието на вече издадените книги. Когато се извадят фибрите, съдържанието на определени продукти значително може да се увеличи, и става почти невъзможно да се изяде, и за целта блоковете се разделят на половинки, четвъртинки и т.н.

Сега за прословутото кисело мляко, дето не ви дава спокойствие :oh: За да прозвучи по- просто, ще го обясня така - един блок кисело мляко е равен на половин чаша полу-изцедено българско кисело мляко.
Понеже в БГ млеката са такива, че само като разклатиш по здраво кофичката, и направо става айрян, у Америката млеката (хубавите, а не пълните с нишесте) са по изцедени, един вид ако мога да кажа по силно "концентрирани" :) От там се получава разликата. За сравнение на гъстота можете да се водите по млеката "Данон". Не казвам да ползвате това мляко, просто да ви е ориентир за гъстота.

Най-голямата боза става при рецептите, където е дадена половин чаша кисело мляко за блок, а вие да сложите цяла чаша, и рецептата може да се провали, и в такива случай бих казала да си изцеждате българското мляко до определената гъстота, и така да си мерите половин чаша за един блок. Ако не е в рецепта, тогава, тогава си го взимайте по цяла чаша за един блок.

Относно сайта в BB Team, понякога и от там се получават разлики във въглехидратите, за което вече нямам отговор, защото не знам Сиърс каква база данни е ползвал, нито пък от къде BB Team взимат информацията. Аз от години се доверявам на Сиърс, и смело мога да кажа, че съм си в Зоната. Тук вече е въпрос на личен избор кой от къде ще си взима информацията.
Последна промяна Pipilota на Чет Юни 06, 2013 6:45 pm, променена общо 1 път
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Несъответствия между таблиците

Мнениеот Pipilota » Чет Юни 06, 2013 6:32 pm

Kokalishte, мисля че не трябва да стигаш до крайни заключения, преди да си разбрал/а от къде се получават каквито и да са несъответствия. Ние достатъчно се стараем до вас да достига всевъзможно най-коректната и правилна информация, без да искаме каквото и да е в замяна. Както се казва за благото на народа отделяме и малкото свободното време, което ни остава, за да има Зоната на български, не само в една книга, а в разширен вид онлйн за всички вас.

Другото, което искам да ти кажа- Сиърс винаги дава почти всички количества в чаши. Което малко или много е относително, защото както съм писала много пъти-зависи кое как е нарязано. Ако е на големи кубчета, ще е по леко, и обратно. На мен лично ми трябваха месеци, за да намеря най-близкия грамаж на всеки продукт, за да направя таблица, която да е в грамажи! Да има Българска таблица с актуални грамажи! Всеки един продукт лично съм го рязала, кълцала, мерила в чаши, в унции, звънене в Зоната, писане на мейли, пак звънене, пак мерене, пак изчисляване, купуване на продукти, които никогане съм ползвала, само и само за да направя таблицата по пълна, и то в грамажи. Ако искаш пробвай да се да помолиш от зоната да ти изпратят най-актуалния им лист в грамажи, и да видиш какъв отговор ще получиш. Повяравй ми, няма да ти е лесно да се сдобиеш с такъв лист. Иначе най-беше лесно да изпльоскаме таблиците както Сиърс ги дава в чаши, само е един превод, а вие да се оправяте както можете.

Таблицата абсолютно не е "напълно погрешна". Но ако си убеден/а че е така, можеш да си направиш своя таблица, като започнеш да мериш един по един всички продукти, да ги сравняваш с различни база данни, да ги превърташ от унции в грамажи, и готово. Ще ти земе доста време, но може и да си заслужава :)

Както споменах, ние не сме направили този сайт с цел облаги или печалба, а от добри чувства, за вас, да има нещо и за българите, както се казва for free. Ние не сме доктори, не сме и учени. По щастлива случайност сме близо до Зоната, и правим каквото е по силите ни, за да достига повече информация до вас. Пак казвам for free.

Например преди да направим този сайт, никой не беше обърнал внимание че рибеното масло е важна част от зоната. В книгата Зоната бегло се споменава омега 3 само на няколко места, което никой не беше забелязал. И не да си пишем актив, но благодарение на безплатен труд тази чудесна полезна информация стигна до вас. Голяма част от информацията за рибеното масло, за тестовете из фризерите, за проверките в IFOS и т.н е от излязлата от нас на български, което ни кара да се чувстваме прекрасно! В това число влиза и разширената информацията за арахидоновата киселина, за кортизола и т.н И има още много много неща, с които можем да ви зарадваме, но и ние имаме семейства, ходим на работа и на нас времето не си стига, но се стараем до колкото можем.

Понякога може да се случи и да направим грешка, било при превод, било в някоя цифра, и т.н , и благодарение на вас ги поправяме, но всичко е в границите на добрия тон, и на разбирането от ваша страна. Всичко това го правим с удоволствие, без никой да ни задължава, и мисля, че понякога крайните прибързани заключения и мнения трябва да се премислят. Това е от мен за сега. Не ми беше особено приятно да изтъквам подобни неща, но както се казва, всеки има точка на прегряване понякога! Забелязала съм, че много хора имат навика, или по природа са такива- да гледат не какво имат, а какво нямат!
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Таблица на хранителните блокове

Мнениеот Italiano » Чет Юни 06, 2013 11:12 pm

Значи, за да приключим окончателно темата за киселото мляко, българското го броим 220 гр. за 1 блок П и В!
Така ли остава?

п.с. Пип, предлагам да промениш името на темата на "Таблицата", "Таблица на хранителните блокове" или нещо такова и тук да си коментираме именно нея.
Това за несъответствията е излишно.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Таблица на хранителните блокове

Мнениеот Pipilota » Пет Юни 07, 2013 2:00 am

Italiano :hug: Явно с теб :happy-sunny: ни прихвана телепатична връзка защото точно това си мислех преди малко, да променим леко името на темата, че никак не ми звучеше добре, но и да не забравим все пак да благодарим на Kokalishte за новата тема :bow:

Преди да скоча тук пред компа, точно си мислех как да я прекръстя, и сега виждам че си ме улеснил, и желанието ти веднага ще бъде изпълнено, като почетен член на този форум :bigsm4: под името което предлагаш "Таблица на хранителните блокове" :bouquet: Админа веднага ще се заеме с въпроса :)

За киселото мляко..както казах, понеже българското е много рядко, за това е една чаша, ако е гъсто като данона, по половин чаша за блок. Другия вариант който ми дойде на акъла, е да направим една страничка тук, или тема само за киселото мляко, където да съберем всички марки български млека, със снимка и информация какво съдържа, и до всяка марка мляко да напишем по колко грама е един блок. Това естествено трябва да стане с ваша помощ, защото аз не знам дали ще литна скоро до БГ, и хабер си нямам какви млека има вече по магазините.
Трябва да го премислим, и с общи усиля да направим нещо такова улесняващо зонуващите, които искат да са сриктно в зоната :) За мен лично, млякото не е проблем, защото е балансиран продукт, и дори и да сложа малко повече, пак ще съм в Зоната без дори да кривна леко :) И често го хапвам и на око, направо с лъжицата от кофичката :)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Таблица на хранителните блокове

Мнениеот Italiano » Пет Юни 07, 2013 11:32 am

Пип, наистина сме на една вълна. :hug:

Това за киселото мляко е добра идея, но дали няма да постави началото на нещо прекалено трудоемко? Защото днес е млякото, а утре ще започнат шунките, сирената и т.н. Сложничко ми се струва ... :think:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Таблица на хранителните блокове

Мнениеот gogo » Пет Юни 07, 2013 2:39 pm

Пипи, дали можеш да напишеш състава за 100 гр. на киселото мляко, което ти ползваш? Това същото, което е гъсто и половин чаша е един блок?

Идеята ти с киселото мляко не е лоша и аз с радост ще се включа.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Таблица на хранителните блокове

Мнениеот Pipilota » Пет Юни 07, 2013 4:37 pm

Имам няколко различни млека в хладилника, но това коеот хванах е:
serving Size 8oz- 240 грама:
fat-6g
Total carb (въглехидрати) -12 g
Protein- 12 g
често млеката които купувам тук са с повече протеин вътре, и ако е много голяма разиката, тогава си изяждам по едно полодче с млекцето и става муци :) ама повечето пъти пък хич не гледам съдържанието... :shy:
ето и другото , което хванах сега в хладилника:

там стойностите са дадени в 227 грама:
Fat-5g
Total carb- 9 g
Protein- 22 g :о
Виждаш ли тук каква разлика има :) Всяка марка е различна, но тия гръцките млека определено са най-протеинови, и най са ми удобни :)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Следваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта