Таблица и количества за блок на различни продукти

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Маня » Пон Апр 23, 2018 9:07 am

Картофите в Зоната идеално се заменят с глава целина и карфиол. Защото колкото и да са вкусни, картофите са богати на скорбяла, а тя не се препоръчва в Зоната. И това свежда обема им за блок до ню-ню количество и ако се хапнат да речем 3 блока - после си гладен след 2, а не след 4-5 часа.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Зоната
 

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Boryana Lubomirova » Пет Май 25, 2018 3:44 pm

Здравейте, в момента правя своя прощъпулник в Зоната. Имам въпрос: в таблицата за количествата продукти за 1Б в графа "Мазнини" не виждам кокосово масло. Дали някой знае количеството за 1 БМ и, най-вече, дали е добър избор? Благодаря!
Boryana Lubomirova
 
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Май 22, 2018 2:40 pm
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Маня » Нед Май 27, 2018 3:01 pm

Boryana Lubomirova написа:Здравейте, в момента правя своя прощъпулник в Зоната. Имам въпрос: в таблицата за количествата продукти за 1Б в графа "Мазнини" не виждам кокосово масло. Дали някой знае количеството за 1 БМ и, най-вече, дали е добър избор? Благодаря!


Вероятно не сте го видели, защото го има, но е в неблагоприятните мазнини :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот dessytrif » Вто Май 21, 2019 7:41 am

Здравейте, нова съм тук и сигурно въпросът ми изглежда ужасно тъп, за което се извинявам. В Таблицата сините сливи са в зелено /т.е. благоприятни/, а сушените - в червено. Изглежда ми странно, като се има предвид, че разликата е само в наличието на вода. Също и за лимоните като плод, но лимоновия сок е неблагоприятен. Моля за разяснение.
dessytrif
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Май 21, 2019 7:26 am
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот gogo » Сря Май 22, 2019 4:44 am

dessytrif написа:Здравейте, нова съм тук и сигурно въпросът ми изглежда ужасно тъп, за което се извинявам. В Таблицата сините сливи са в зелено /т.е. благоприятни/, а сушените - в червено. Изглежда ми странно, като се има предвид, че разликата е само в наличието на вода. Също и за лимоните като плод, но лимоновия сок е неблагоприятен. Моля за разяснение.

Не е тъп въпросът, а и разликата не е само водата. Виж състава на лимон, сок от лимон, сини сливи и сушени сливи. В състава е ключът от бараката. ;) В Зоната пиенето на какъвто и да е сок, дори и натурален или фреш не е за препоръчване защото в сока попадат прекалено малко фибри от плодовете и/или зеленчуците от които е направен. А пък фибрите спомагат за по бавното покачване на кръвната захар. Не случайно, когато се изчисляват блоковете въглехидрати по етикет от общото количество въглехидрати се вади количеството фибри(разбира се ако то предварително не е извадено на етикета за състава). Що се отнася до сините сливи виж не само количеството фибри, но и въглехидратите. Освен това в сушените сливи има и нишесте, докато в суровите сливи такова липсва. Трябва да се избягва приема на храни съдържащи нишесте.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот dessytrif » Чет Май 23, 2019 5:47 am

За лимона разбирам, става въпрос не за пиене на лимонов сок, а за подправяне на салати. Но за сливите не ми е ясно откъде идва нишестето. Слагам половинките сливи в дехидратора и го пускам. Обработката е топъл въздух. Дори температурата на въздуха не е толкова висока, че да се готвят, а само съхнат. Не че не мога да живея без сушени сливи, но те са чудесна подправка към яхнии със сухи меса, като пилешките гърди и пуйката, които са препоръчителни в зоновото хранене.
dessytrif
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Май 21, 2019 7:26 am
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Дара » Чет Ное 07, 2019 5:54 pm

Здравейте! Потърсих във форума, но не успях да открия информация колко грама е 1ВБ домашно приготвени сушени плодове. Лятото си направих ошав от ябълки, собствено производство. Чудя се какво количество да приема за един блок.
Дара
 
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Авг 25, 2019 8:41 pm
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот камъче » Чет Ное 07, 2019 6:09 pm

Дара написа:Здравейте! Потърсих във форума, но не успях да открия информация колко грама е 1ВБ домашно приготвени сушени плодове. Лятото си направих ошав от ябълки, собствено производство. Чудя се какво количество да приема за един блок.


Дара, взех стойностите от сайта на bb-team и спрямо него (с извадени фибри) се получава, че 1БВ е 15,73гр. За по-лесно 15гр.
Педполагам, че има значение какви са ябълките, но това е някакъв ориентир.
Краят е съвършенството.
Аватар
камъче
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Вто Сеп 10, 2019 3:20 pm
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Дара » Пон Дек 02, 2019 9:24 pm

Здравейте, имам въпрос относно изчисляването на лененото брашно. Прегледах форума, потърсих из нета и навсякъде се смята като мазнина. Обаче според етикета на брашното, което си купих, в него има протеини, което много ме озадачи. В състава пише, че е приготвено от обезмаслено ленено семе.
Ето и хранителните стойности за 100 г.:
мазнини - 8 г.(наситени 1г.),
въглехидрати- 31 г.(захари-4г., фибри -58 г.),
протеини - 42 г.
В bb-team съотношението е почти същото.
Моля за мнение какво количество да приема за един блок и като какъв блок да го смятам.
Дара
 
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Авг 25, 2019 8:41 pm
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот камъче » Вто Дек 03, 2019 1:50 am

Здравей, Дара.
Ядките са мазнини, следователно ядковите брашна е логично също да се смятат за такива.
Но пък всички ядкови брашна се получават след извличане на мазнината от ядките, иначе би се получило ядкова паста/тахан. С други думи - не е чиста мазнина.
Срещала съм да се смята като мазнина 15гр за блок, на друго място 30гр за блок.
По етикет на пакета, който имам излиза 9гр за 1 БМ, и 20гр за 1БП.
Сравнително близки са и логично е да не пренебрегва протеина.
Друго, което ми прави впечатление е, че ядковите брашна ги няма в таблицата на д-р Сиърс. Има ядки, има тахани, но брашна не и може би е логично да се смятат като смесен продукт.
Дано се включи някой по-опитен, да не се окаже, че си правя свободни съчинения (от малко повече от 2 месеца съм в Зоната)
Краят е съвършенството.
Аватар
камъче
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Вто Сеп 10, 2019 3:20 pm
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот камъче » Вто Дек 03, 2019 1:52 am

Друг начин да разбереш как са го смятали досега е като се разровиш из рецептите.
Вероятно за толкова години е прието вече нещо. Което не пречи да си разсъждаваме :)))
Краят е съвършенството.
Аватар
камъче
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Вто Сеп 10, 2019 3:20 pm
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Pipilota » Пет Дек 06, 2019 5:31 am

Дара, вегетарианските протеини не ги смятаме в Зоната, тъй като според Бари те не достигат така да се каже до организма, т.е те или съдържат прекалено големи количества въглехидрати (като бобовите растения), или пък плътността им на протеини е много ниска (какъвто е случаят с броколито). Високото съдържание на целулоза в повечето вегетариански източници възпрепятства усвояването на по-голямата част от протеините.
Единствено соята и тофуто стават за целта :yess:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Дара » Пет Дек 06, 2019 1:19 pm

Pipilota написа:Дара, вегетарианските протеини не ги смятаме в Зоната, тъй като според Бари те не достигат така да се каже до организма, т.е те или съдържат прекалено големи количества въглехидрати (като бобовите растения), или пък плътността им на протеини е много ниска (какъвто е случаят с броколито). Високото съдържание на целулоза в повечето вегетариански източници възпрепятства усвояването на по-голямата част от протеините.
Единствено соята и тофуто стават за целта :yess:

Много благодаря за отговора, Пипилота! Освен здраве и хубава фигура, Зоната ми дава и много нови знания за продуктите и здравословното хранене.
Дара
 
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Авг 25, 2019 8:41 pm
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот камъче » Пон Дек 09, 2019 11:58 am

Не знам на Дара ли да благодаря за въпроса, или на себе си за грешните разсъждения по темата, че Пипилота се появи отново във форума, но си бях пожелала за Коледа да се завърнат обитателите на това пространство :))))
Когато силно искаш, нещата се случват!
Краят е съвършенството.
Аватар
камъче
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Вто Сеп 10, 2019 3:20 pm
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот aa566 » Съб Яну 22, 2022 11:29 am

Здравейте! Не успях да открия информация, колко грама е 1ВБ домашно приготвени домати от буркан. Някой може ли да помогне?
Благодаря! :applaus:
aa566
 
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2021 5:47 pm
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот emil4e » Пон Май 01, 2023 11:34 am

Здравейте, след около 3 годишно отсъствие от зоната, реших да се върна отново към зоновото хранене. В тази връзка възникна един въпрос с грамажите за блоковете. Понеже преди почти бях научил грамажа на основните продукти от които се състои ежедневното ми меню, наизуст се очудих като видях, че примерно един БВ домати е 330г, а преди беше 240г.Другите неща които помня са краставици 480г преди, а сега са 600г и т.н. Та въпроса ми е дали тези грамажи, които са в момента в таблицата за хранителните блокове са коректни те и на какво се дължи тази промяна?

Благодаря!
Аватар
emil4e
 
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Фев 06, 2015 10:34 am
Бургас
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron