Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот крас.мира » Чет Мар 14, 2013 7:06 am

Добре дошла и от мен :bouquet: .Много се радвам,че има нови участници в зоната.И аз те моля да пишеш на български.Приятен ден на всички.
крас.мира
 
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Мар 06, 2013 6:44 am

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Зоната
 

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Ivy » Чет Мар 14, 2013 10:46 am

Здравейте и от мен!От няколко години се боря с килограчите,горе-долу около 25кг.По принцип винаги съм подържала тегло до 52кг при ръст 158см.След това постепенно качих 8кг и не можах да се справя с тях.Забременях с второто си дете и качих общо11кг,което беше добре.За година почти си върнах теглото от 60кг и бях обнадеждена,че ще се оттърва и от другите 8 от преди това.Тогава обаче ,предполагам,че от стрес защото не спирах да работя от къщи докато гледах малката,лавинообразно качих 19кг.След като пробвах все здравословни диети ,ходих на ендокринози и пих Глюкофаж цяла година без никакъв ефект ,започнах да чета темите за Зоната.Прочетох и двете книги на Бари Сиърс и тази на Папазова и от 12.01.2013г. съм Зонова.Спазвам всичко много стриктно и ползвам кантарче.Имах няколко прегрешения,че семейните ни празници през февруари и началото на март бяха няколко- и така да се похваля резултатът ми до тук за 2месеца е 6,5кг.Може би щеше да е по-добре,но и на това съм много доволна.Ще ви следя с удоволствие и като ми остане малко време ще дам и аз няколко рецепти,които съм си направила.Успешен ден на всички!
Ivy
 
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Мар 14, 2013 10:35 am

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот крас.мира » Чет Мар 14, 2013 12:42 pm

Добре дошла и на теб IVY :bouquet: Ще се радвам да видя нови рецепти.Увеличаваме се браво.
крас.мира
 
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Мар 06, 2013 6:44 am

Да превърнем бройки и чаши в грамове

Мнениеот gogo » Чет Мар 14, 2013 1:02 pm

Искам да повдигна дискусия относно даването в таблиците с блоковете на някои продукти в бройки или чаени чаши, а не в грамове. Убеден съм, че ако продуктите се дават само в грамове, то тогава не би имало никакво двусмислие относно количеството. Какво имам в предвид. Например 3 бр. маслини е 1МБ, обаче има маслини с доста различни размери. И така 3 малки маслинки не са колкото 3 големи маслини, нали така? Как аз съм го решил този въпрос, а вие кажете дали съм прав. От сайта BB-Team взех данни за черни маслини - 18,2г мазнини за 100г откъдето изчислих, че 8-9г маслини е 1МБ., като тези грамове са без костилката, т.е. чистото месо на маслината.

Е, какво ви е мнението по въпроса?
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот acilar » Чет Мар 14, 2013 4:25 pm

Съгласна съм, същото се отнася и за голяма част от плодовете и зеленчуците. Хубаво е ако някой от вас са си направили подобни изчисления да ги споделят, това за маслините ще ми е полезно, въпреки, че не ям черни а каламата.
acilar
 
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Мар 14, 2013 3:08 am

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Чет Мар 14, 2013 5:18 pm

gogo това с таблицата е много относително... Когато Сиърс създава Зоната, всичките му мерки за хранителните продукти са чаши. Една чаша лук, 4 чаши броколи, и т.н, само в чаши, и само за някой дребни неща като брашно или кускуса например е дал унции. И защо казвам относително... защото ако ти си нарежеш една чаша краставици например, и аз направя същото, и ако ги претеглим, със сигурност няма да са еднакъв грамаж. Това е така, защото зависи на колко едро или дребено си нарязъл краставицата или каквото и да е там.

През 2011г. помолих от Зоната на ми дадат лиситите в грамжи, и трябваше да чакам доста време, защото нямаха такива листи. После пък, след когато най-накрая ги получих, трябваше да проврявам лично грамажите на всеки един продукт, и да видиш какво рязане, мерене и купуване на продукти падна, защото исках да съм сигурна в достоверността на информацията която ще предложа. Тръгнах да използвам и преведените му книги на български, като база за сравнение за грамажите, но пък се сетих, че Сиърс е променил количеството за блок на въглехидратите, защото е извадил съдържанието на фибрите, и трябваше да продължа да меря и тегля всичко. Ползвах и различни сайтове като BB-Team, Self Nutrition Data и много други, и определено имаче разлики. Но 99% следвах листите, които ми дадоха от Зоната. И така,малко се узорих, ама направих таблицата най накрая :)
Аз мисля, че не трябва толкова много да се търсим точния грамаж до милиграм, защото ще се побъркаме от изчисления. И пак не се знае колко е достоверен източника от който взимаме инфото, а и всеки един продукт в зависимост от това какъв сорт е, има различни стойности. Така че най-добре е да се водиш по таблицата, и + - няколко грама не мисля, че ще те изкарат от Зоната :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот gogo » Чет Мар 14, 2013 10:50 pm

Pipilota, позволи ми да не се съглася с теб. Ти самата даваш примера с краставицата и си напълно права - в зависимост от това как нарежеш краставицата 1 чаша може да се различава в тегло до 50, а може би и повече процента(не съм правил този експеримент) . Мога с увереност да кажа обаче, че 3 големи черни маслини са около 20 грама с костилките, или около 2МБ(от сайта BB-Team взех данни за черни маслини - 18,2г мазнини за 100г откъдето изчислих, че 8-9г маслини е 1МБ ) Тук се получава 100% разлика, т.е ако следваме таблицата на д-р Сиърс и вземем 3 големи маслини, то съм убеден(ако имаш друго мнение ще се радвам да го чуя), че вместо 1МБ ние ще изядем 2 МБ. Сега си представи, че имаме хранене с 3 блока, т.е по д-р Сиърс ще трябва да изядем 3 пъти по 3бр.маслини, но това при големите маслини излиза 3х2=6МБ. И какво излиза - нямаме балансирано хранене, имаме надвземане на мазни блокове и оттам задържане на килограмите. Ако обаче се каже, че 1МБ от маслини е Х грама, то всеки ще може да си изчисли 1,2 или 3МБ колко грама е и няма да има абсолютно никакво двусмислие. Съгласен съм, че можем да не търсим точния грамаж до милиграм, но съгласи се, че когато разликата е толкова фрапираща(както в случая с маслините например) не можем да я пренебрегнем.
Pipilota, дали ще можеш да публикуваш някъде дадените ти през 2011 г. таблици или още по добре, ако имаш възможност, да поискаш други такива, но вече осъвременени, т.е към днешна дата и да ги публикуваш на сайта. Смятам, че тази информация ще бъде много полезна за всички, които практикуваме Зоната.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Пет Мар 15, 2013 3:43 am

gogo абсолютно си прав, аз съм на същото мнение, и няма спор за това което казваш. Както казах, всички количества на храните са много относителни. Според мен Бари Сиърс би трябвало да обяви храните в унции, а не в чаши. Така и не знам защо е избрал метода на чашите. Ако се замислим за всеки един продукт, навсякъде ще има разлики, например с млякото, което е балансирано, обаче има толкова много млека, в които преобладават въглехидратите, че всичко си зависи и на коя компания млякото ще си купиш :)

Бари Сиърс се е погрижил и за това, като е написал една книжка, която е много полезна,но е само за американците, в която са описани всички видове храни на всички производители и компании, с марките и мената им, и за всеки един продукт кое колко блока, но за съжаление това не огрява хората в БГ :(

Отне ми време да се ровя из старите имейли от 2011 :laugh: ,защото по принцип нямам навика да пазя старите, на за късмет ги намерих. Пратих ти ги на имейла с който си се регистрирал в този форум. Но сам ще видиш какви смешки имаше в грамажите, и после тези от зоната трябваше да питат готвачите към цеховете на зоната една чаша от кой продукт по колко грама е :), защото любезно им обясних,че както и да го нарежа един продукт в чашата, няма как да се получи този грамаж :) Много са скарани с грамажите тук в Америка, както и аз бях скарана много с унциите, с инчовете и футовете :lol: И така, събирах инфото на части. Изхабих доста време и нерви, ама най накрая получих това което исках :)

Аз лично, бих казала, на всички които искат съвсем прецизни грамажи, да си направят своя собствена табличка, като си изчисляват продуктите от сайтовете като bb-team, и други подобни. Въпреки, че както казах, аз не мисля, че няколко грама в повече или по -малко ще са фатални. Има много хора, които си спазват зоната, по книгите на Бари Сиърс, със старите грамажи, и пак си отслабват безпроблемно. Аз лично една година се водих по старите листи, и мерех само в чаши, не ползвах никакво кантарче, и стигнах до там, че не можех да спра да слабея, и тогава трябваше да се обаждам пак в зоната, защото това слабеене започна да ме плаши.надолу, надолу, станах 48кг, да не кажа, че имаше сутрини, в които се събуждах 47 :oh:

Отговора беше да увелича мазнините с един блок на ядене. Така и направих, и грънци, нищо не качвах. Пак званях, говорих с различни хора от Зоната, не само с тези инструктори, които ни бяха определили като лични, и се стигна до заключението , че трябва да увелича блоковете от 10 на 11, + 2 или 3 блока мазнини допълнително към всяко ядене. И така се заковах на желаните 50-51 кг.
Казвам ти това във връзка със слабеенето и грамажите на храните, че с няколко грама повече или по малко не мисля, че ще излезеш от зоната.
В сайта гледаме да слагаме информация, която идва само от Зоната, и за това не съм си правила труда да направя таблица с информация от другите сайтове. Всеки може да си направи своя си табличка и да си я спазва, и пак мисля че ще е в зоната.

Аз все пак ще попитам дали има някакви промени в храните, но и всеки един от вас може да пише на Зоната. Всички там са много отзивчиви и любезни, и биха отговорили на всички. От ТУК можете да се свържете с тях :)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Нед Мар 17, 2013 5:23 pm

Значи да докладвам, попитах в Зоната за някакви нови листи в грамажи, като силно се надявах да получа положителен резултат, ама грънци :oh: Това което официално ми пратиха е сканирани страници с храните от преведената във великобритания книга "Зоната", и там са дадени в грамажи, само че това не ни върши работа, защото Бари Сиърс е променил количествата на храните от 1995. Значи за сега нашата таблица си остава най-актуалната :)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот anelly21 » Пон Мар 18, 2013 9:21 pm

Здравейте. Прочетох доста инфирмация, звучи ми много добре и мисля да опитам. Купих си и книгата с рецептите. Тъй като с мъжа ми обичаме много бира искам да попитам някой знае ли как стоят неща
та с бирата ? Може ли да се консумира е определено количество?
anelly21
 
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 9:14 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Пон Мар 18, 2013 10:41 pm

anelly21 Добре дошла :hug: Относно бирата, разбира се че можеш да пиеш бира, като я смяташ за въглехидратен блок. Както казва Бари Сиърс, за стомаха ти няма значение дали му даваш ябълка, поничка, зелнчуци или алкохол. Занего всичко е въглехидрат, т.е захар :) В Таблицата с блоковете има информация и за алкохола:) Можеш да си балансираш биричката със всякакво протеиново мезенце, сиренце, луканки, месо, и т.н. Добре ще е, ако опиташ малко по малко да замениш бирата с червено вино. Бари Сиърс препоръчва вечер по една чаша червено винце :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот snow_angel » Чет Мар 21, 2013 3:08 pm

Здравейте и от мен :hug:
Преди 2 месеца се роди дъщеричката ми - още докато бях бременна се опитвах да съм в Зоната, но така и не си купих кантарче, спазвах принципа на дланта. Не бях особено стриктна по няколко причини - в едни дни ми се гадеше и не можех да ям нищо, в други - умирах от глад непрекъснато. Така или иначе сега имам да свалям. Реално ми останаха 4 килограма от стартовото ми тегло като забременях, но искам да сваля повече. Преди години бях успяла да стигна до заветните 46 кг и се чувствах все едно летя. Доста съм ниска - 158 см съм и сега съм 61 кг.
Тази вечер отиваме с мъжа да купуваме кантарче и още от вечерята ще сме зонови. Въпроси имам доста, дано не ви досадя. Първо за кантарчето - електронно или обикновено? Разликата няма да е отчайваща предполагам, но вие какви използвате? Второ - броя хранения - и двамата с мъжа ще сме на 14 блока - аз заради кърменето, а за него - с по-малко няма да се нахрани (познавам си човека). С времето ще коригираме количествата, но стартово ми е нужно нещо, с което да го "грабна" - иначе просто няма начин да спазвам режима, а той до мен да плющи сланина на скара (примерно). Та тези 14 блока как ще е най-удачно да ги разпределя? Моята е лесна - аз съм по цял ден вкъщи, но той е на работа и трябва да измисля начин да хапва бързо и удобно поне три пъти през деня. Мисля си на първо време да пробвам със "сандвичи" в които да заменя хляба с листа маруля. Кутийки за храна вече взех, но работата му е такава, че не е много удобно яденето от кутия. Дали разпределение 2Б (закуска в 7)- 2Б (втора закуска в 10) -3Б (обяд в 13) -2Б (следобедна закуска в 16) -3Б (вечеря в 19) -2Б (късна закуска около 22-22:30) е удачно или преди лягане е добре да е само един блок? Видях, че колкото по-чести са храненията, толкова по-добре, но как да разпределя блоковете в тях?
Съжалявам за многото въпроси :hug: :bouquet: :hug: Пипилота, огромни благодарности за баснословния труд :multicolor:
Аватар
snow_angel
 
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Мар 21, 2013 12:23 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот anelly21 » Чет Мар 21, 2013 8:50 pm

Много ти благодаря за отговора pipilota. Всичко започва да звучи все по-добре.Само е много трудно като си навън. В обедните почивки хапвам в близкото заведение. Някой може ли даде информация за по-масовите храни, които се предлагат. Например ако изям една пилешка сума или пък шопска салата на какво се равнява? Или 2 кюфтета с какво да ги комбинирам? Няма как да меря грамажи и да поръчвам отделни храни на по-малки порции.Имате ли идея за масови храни, които се предлагат в заведенията навън, такива които бих могла да поръчам навсякъде и да се равняват на 3 блока. Моля дайте съве!
anelly21
 
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 9:14 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Пет Мар 22, 2013 3:57 am

snow_angel първо да ти е жива и здрава дъщеричката :bouquet: , и второ- добре дошла :hug:
Относно кантарчето- за предпочитане е електронно ;) За рапределението на блоковете.. както ти е удобно,така си ги разпредели, както си написала примернотоси разпределение е добре. Преди лягане не е задължително последната ти закуска да е 1 блок, може и да е 2 блока, и ако ставаш и вечер да кърмиш, по скоро яж два.

И понеже кърмиш, не забравяй да пиеш рибено масло. Както казва Бари Сиърс на Бебчо сега се нуждае много от DHA или ДХК (докозахексаеновата кислеина), която му е адски нужна в момента за развитието на мозъка. И освен от кърмата, от никъде другаде не може да си набави тази Омега-3.

Заменянето на хляба с маруля е чудесна идея, хич не се замисляй, и отрежи хляба, ориза и картофите колкото се може повече от менюто ти. Относно кутийките... :think2: Малко ще ти е трудно, защото ако правиш на мъжа ти всеки ден едни и същи снадвичи с маруля...може да има такива реакции :msmile1: от негова страна :laugh4: Можеш да пробваш и ПРОТЕИНКИТЕ да му ги приготвяш за работа с по една ябълка или друг плод. :hug:

Хайде влизайте в Зоната :) Когато са двама в семейството, е много по лесно и стимулиращо :bouquet:
Последна промяна Pipilota на Пет Мар 22, 2013 4:24 am, променена общо 3 пъти
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Пет Мар 22, 2013 4:11 am

anelly21 написа:Много ти благодаря за отговора pipilota. Всичко започва да звучи все по-добре.Само е много трудно като си навън. В обедните почивки хапвам в близкото заведение. Някой може ли даде информация за по-масовите храни, които се предлагат. Например ако изям една пилешка сума или пък шопска салата на какво се равнява? Или 2 кюфтета с какво да ги комбинирам? Няма как да меря грамажи и да поръчвам отделни храни на по-малки порции.Имате ли идея за масови храни, които се предлагат в заведенията навън, такива които бих могла да поръчам навсякъде и да се равняват на 3 блока. Моля дайте съве!


anelly21 не е толкова трудна Зоната, колкото изглежда на пръв поглед нали :laugh: Чевсички като видят таблицата и без да замислят дори и казват "Ааа не, това не е за мен" :laugh4:

А за храненето на вън- аз бих ти препоръчала поне в къщи да мериш всичко с кантарче, за да ти свикне окото с количеството на грамажите. Когато се храниш на вън, гледай протеините да са с големината, и дебелината на дланта ти. Плодовете и зеленчуците горе долу трябва да ти се съберат в двете шепи, а ако ядеш неблагоприятни въглехидрати, като ориз, хляб, картофи и т.н, изобщо всички храни които са с червен цвят в ТАБЛИЦАТА, трябва да имат обема на протеините в чинията ти, не повече :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот snow_angel » Съб Мар 23, 2013 5:27 pm

Хора, помагайте :pray: Вече трети ден се мъча и нещо май не е както трябва - следобед направо човек убивам за сладко! Ето днешния ми обяд, казвайте къде е грешката

Омлет със зеленчуци
Омлет от 1 разбито яйце - 1П
в него -
140 гр печени чушки - 1В
65 гр лук - 1/2 В
180 гр пресни гъби 1/2 В
42 гр сирене 1П
42 гр пилешка шунка 1П

към него допълнително салата от 250 гр айсберг 1/2В и 240 гр краставици 1/2В, овкусени със сол, оцет (1 с.л) и 1 ч.л. олио 3М
Ако правилно съм ги сметнала трябва да е бил обяд от 3 блока :think2:

Закуската ми беше зонова, но в червения сектор
палачинки
220 мл. прясно мляко 1В+1П
4 с.л. царевично нишесте - 1В
56 гр. бяло брашно 4В
2 ч.л. олио
щипка бакпулвер
от тези продукти станаха 8 палачинки - поделихме си ги с мъжа по 4, като за 4 палачинки добавих още 2 1/2Б сирене - ако правилно съм ги сметнала трябва всичките палачинки да са 6 блока въглехидрат, 6 блока мазнина и 1 блок протеин, за това съответно за половината количество добавих още протеин.

Знам, че червените храни трябва да се консумират само по изключение, ще вляза в крак и с това. Дали червените храни са причината за този въглехидратен глад? Ще съм благодарна за всякакви мнения и коментари :hug:
Аватар
snow_angel
 
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Мар 21, 2013 12:23 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron