Соева Зона - За вегетарианци

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Соева Зона - За вегетарианци

Мнениеот цветко » Чет Окт 17, 2013 1:05 pm

Соевата зона е препоръчвана от д-р Сиърс, като може би най-добър вариант на Зоната. http://www.helikon.bg/books/260/-%D0%A1 ... 46304.html
Като вегетарианец, за мен тя е чудесен вариант, но не винаги е сигурен произхода на соята, която купувам.
Много ще се радвам, ако тук има и други почитатели на растителните протеини. Направих запитване в сайта на д-р Сиърс за инстантните протеини - грахов, оризов и др. пакетирани протеини на прах, но засега няма отговор.
След като инстантен овес не се препоръчва, предполагам същото ще се окаже и за протеините. Вие запознати ли сте по въпроса?
цветко
 
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Окт 11, 2013 2:18 pm

Соева Зона - За вегетарианци

Зоната
 

Re: Соева Зона

Мнениеот HippoDel » Чет Окт 17, 2013 10:16 pm

Здравей Цветко,
За съжаление, аз съм голям любител на мръвката и не мога да ти помогна с инфо. Не се сещам за някой, тук от форума, който да е пълен вегетарянец, но може и да има. Според мен, само в био магазините има соя със сигурен произход. Знам, че има хора от форума, които си купуват растителни протеини на прах. Мисля, че от сайта на iHerb. Дано някой по-компетентен да може да ти отговори на въпросите.
Успех от мен!
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Соева Зона

Мнениеот Pipilota » Пет Окт 18, 2013 12:41 am

Бари Сиърс препоръчва суроватъчен протеин :bow:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Соева Зона

Мнениеот nympheacea » Пет Окт 18, 2013 2:19 pm

Колежката ми пости 2 дни в седмицата. Проблемът с набавянето на протеини при нея е огромен, най-вече поради факта, че при нея има отрицателна умствена нагласа, т.е. внушава си, че не може да понася нещо и край. Иначе специално заради нея купих суроватъчен протеин, после й купих и соеви гранули и кайма, а сега съм й купила и тофу за проба. Всичко от изброеното е протеин във вегетариански граници, само където ако караш на тофу излиза повече от солено поради ниския % на протеини на 100 гр.
И НЕКА ЗОНАТА БЪДЕ С ТЕБ!
Аватар
nympheacea
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 276
Регистриран на: Сря Май 01, 2013 12:50 pm

Re: Соева Зона

Мнениеот Crunk » Пет Ное 22, 2013 7:07 pm

Протеините в соевата зона само тофу и соя ли са? Аз доколкото съм чел тази соя за мъжете не е много добре стават като жени много естрогени имало и незнам си какви още неща за плодовитостта. При животни които се хранели само с такива култури като соя и подобни оставали безплодни. Хмела също спада към тях, бирата и проблеми с храносмилането и т.н. Аз искам да пробвам соевата зона, но протеини на прах не желая :love: .
Аватар
Crunk
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Ное 06, 2013 9:55 am

Re: Соева Зона

Мнениеот Kristal » Чет Май 01, 2014 9:25 pm

Току що прочетох една статия за соята, от която ми настръхна косата. Не знам кое е вярно, то в интернет се пише какво ли не . Ето го линка - http://lubomirivanov.com/4441/
Аватар
Kristal
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 165
Регистриран на: Съб Апр 26, 2014 12:24 pm

Re: Соева Зона

Мнениеот julypv2 » Пет Окт 10, 2014 7:02 am

ЗДравейте,
Аз също съм вегетарианец от 4 годишно момиченце (хапвам си обаче млечни продукти) и това ме спасява. Аз също не използвам соя и соеви продукти, заради множество вреди, които може да донесе. Във времето съм прочела множество статии, в които се описват вредите на соята, особено сегашната с неясен произход. Това, което обаче знам, че не е случайно нашите прадеди са консумирали соята от време на време. Наскоро, една позната от използването всеки ден на соево мляко си докара сериозно заболяване, за мен това са доказателствата на противоричивите теории.

Протеините!!! ТУк имах години наред търсения и мисля, че е важно как съчетаваш храните (които имат своите завършени растителни протеини). Ето един сайт, в които на различни растителни продукти са дадени протеините. Незнам дали тов ще е зоново или не, може би да се допитаме до сайта на първоизточника, за да сме сигурни. http://www.bb-team.org/articles/3276_ra ... na-protein

Като цяло, независимо,че съм все още нова в Зоната и все още се опитвам да пренастроя моите навици за хранене. Естествено при мен напълняването е здравословен проблем, а не храната. До преди Зоната, моят начин за набавяне на протеини беше свързан със следните принципи:
1. Ям разнообразни храни. ДНес докато съм в зоната, започвам дасе настройвам и съобразявам с дневната ми енергийна нужда;

2. Включвам всеки ден различни източници на протеини в менюто си, например бобови растения (фасул, леща, грах, нахут), ядки (бадеми, шам фъстък - можете да домавите фъстък и кашу, но аз не ги обичам), семена ( тиквени семки, сусам, слънчогледови семки), сейтан (= пшенични белтъчини, може да го намерите в биомагазините, както и в някои супермаркети), различни житни растения, киноа, амарант и богати на белтъчини зеленчуци (зеле).

Сега, докато съм в зоната ще изпробвам различни варианти да си набавям протеини, а не само с нискомаслена извара и кисело мляко и ще ви пиша. :)
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Соева Зона

Мнениеот Ети » Пет Фев 17, 2017 8:58 am

julypv2, благодаря ви за статията. Беше ми много полезна. :yess: И аз съм вегетарианка , но хапвам млечни продукти и риба. Имам книгата и преди много години правих за известно време режима, но тогава нямаше Интернет и изчисленията ме затрудняваха и сама не се справих. От няколко години хващам книгата и я оставям, от страх че няма да се правя с изчисленията и минавам към други диети. НО!!!! от вчера почнах- най-вече за да подпомогна хормоналния дисбаланс в моето тяло и да отслабна. Ще съм ви много благодарна, ако споделите някои от менютата си с мен , но със грамажите. Също и как прилагате растителните протеини в менюто. Има наистина много информация, не всичко съм успяла да прочета, моля да ме насочите, кое беше важно и полезно за вас. Благодаря ви предварително и ви пожелавам да сте в Зоната и да сте в хармония със себе си и света около вас! :)
Ети
 
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Фев 16, 2017 8:02 pm
Жена

Re: Соева Зона

Мнениеот Маня » Пет Фев 17, 2017 9:17 am

Дано ви отговори, че не е влизала от 4.11.2014 г във форума :)

Всъщност, щом си хапвате млечни и риба няма да имате никакви проблеми да сте в Зоната. Имате достатъчно богати източници на протеин. Дано само не ви омръзне всеки ден да сте на риба, кисело мляко, сирене и извара :)

За себе си мога да кажа, че съм по-скоро вегетарианка, но понякога включвам и месо (основно пилешко и пуешко) в менюто си. Соеви продукти не използвам, тъй като имам заболяване, за което са противопоказни. Но с кисело мляко, домашно цедено кисело мляко, сирене котиджи, извара и белтъци си правя идеални менюта всеки ден. Риба ям трудно, но похапвам понякога. А всичко останало е просто въпрос на правилно комбиниране на източниците на протеин, на въглехидрати и на мазнини.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Соева Зона

Мнениеот бони » Сря Мар 22, 2017 6:44 pm

Любител съм на тофуто. Открила съм страхотни рецепти, но мисля че не трябва да се прекалява. Понякога го прибавям и към смутитата си, но предпочитам киселото мляко. Форумът ви е страхотен, макар че малко неща разбирам :th:
Смути ме това смути :)http://smootiti.com/
бони
 
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Мар 22, 2017 6:25 pm

Re: Соева Зона

Мнениеот shtur4e » Сря Мар 22, 2017 10:47 pm

бони, заповядай на сайта на Зоната, има препратка към него от форума, за да се запознаеш с принципите на зоновото хранене. Най-общо Зоната е система за здравословен начин на хранене и на живот като цяло, вследствие на който се постига хормонален баланс, в това число и нормализиране нивото на един от най-важните хормони в организма - инсулинът, причина за нездравословното напълняване на съвременните хора. Спазвайки тази система, организмът преминава от набавяне на енергия от приеманите въглехидрати, към набавянето й от мазнините в тялото. По този начин мазнините в човешкото тяло, които изначално са създадени като енергийни депа започват да се използват, а количеството им да се редуцира. Това води до нормализиране на теглото, от една страна и от друга, до покачване на чистата мускулна маса. И всичко това, без глад и непосилни усилия във фитнеса :yess:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Соева Зона

Мнениеот Dafny » Чет Мар 23, 2017 1:56 pm

Ети написа:julypv2, благодаря ви за статията. Беше ми много полезна. :yess: И аз съм вегетарианка , но хапвам млечни продукти и риба. Имам книгата и преди много години правих за известно време режима, но тогава нямаше Интернет и изчисленията ме затрудняваха и сама не се справих. От няколко години хващам книгата и я оставям, от страх че няма да се правя с изчисленията и минавам към други диети. НО!!!! от вчера почнах- най-вече за да подпомогна хормоналния дисбаланс в моето тяло и да отслабна. Ще съм ви много благодарна, ако споделите някои от менютата си с мен , но със грамажите. Също и как прилагате растителните протеини в менюто. Има наистина много информация, не всичко съм успяла да прочета, моля да ме насочите, кое беше важно и полезно за вас. Благодаря ви предварително и ви пожелавам да сте в Зоната и да сте в хармония със себе си и света около вас! :)

Здравейте Ети,
Аз спазвам християнските пости от няколко години. За съжаление до края на миналата година не балансирах менюто си по време на поста и не само, че не се пречиствах, но напротив чувствах се ужасно и напълнявах (Аз съм кръвна група "0"). Както писах и в дневника си тази година направих житния режим на Дънов, но в 10-те дни преди и 10-те дни след режима, които задължително са на растителна храна, се хранех изцяло съгласно принципите на Зоната, но като включвах био соево мляко, био твърдо тофу, конопен протеин (14 гр. за 1БП по етикет) и смес от грахов и оризов протеин (4.5 гр.+4,5 гр. за 1 БП по етикет).
Био соевите продукти купувам от ХИТ, те са от Германия и са с доказано качество. Растителните протеини си купувам от Магазин Zoya online. Тъй като правих житния режим реших, че Великденския пост ще го правя облекчен- в началото, средата и в края по 1 седмица на изцяло растителна храна. Сега съм в средата- чувствам се превъзходно, изпълнена с много енергия и най-важното отслабвам и намалявам обиколки.
Сега малко за растителните протеини: Конопеният е много пълноценен, освен това съдържа перфектния баланс между омега-6 и омега -3 киселини и е много богат на глобуларни белтъци- съдържа целия комплекс от незаменими аминокиселини. Не така стои въпросът с граховия и оризовия- те трабва да се съчетават в съотношение 1:1, за да се получат всички незаменими аминокиселини, които тялото ни не може да синтезира. Много важно е протеините да не се подлагат на термична обработка, макар че съм срещала и препоръки да се използват като сгъстители на супи. Аз използвам конопения протеин в смутита в комбинация със соево мляко и плодове (невероятен ядков вкус придава), а сместа от грахов и оризов протеин разтврям във вода и я пия на обяд и вечеря като балансирам със зеленчукови крем супи, салати, плодове, ядки и/или масла (мононенаситени). Надявам се да съм Ви бил полезна.
Ако имате въпроси, на които бих могла да отговоря -с радост ще помогна.
Аватар
Dafny
 
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Фев 14, 2017 2:04 pm
София
Жена

Re: Соева Зона

Мнениеот julypv2 » Вто Май 23, 2017 11:54 pm

Ети написа:julypv2, благодаря ви за статията. Беше ми много полезна. :yess: И аз съм вегетарианка , но хапвам млечни продукти и риба. Имам книгата и преди много години правих за известно време режима, но тогава нямаше Интернет и изчисленията ме затрудняваха и сама не се справих. От няколко години хващам книгата и я оставям, от страх че няма да се правя с изчисленията и минавам към други диети. НО!!!! от вчера почнах- най-вече за да подпомогна хормоналния дисбаланс в моето тяло и да отслабна. Ще съм ви много благодарна, ако споделите някои от менютата си с мен , но със грамажите. Също и как прилагате растителните протеини в менюто. Има наистина много информация, не всичко съм успяла да прочета, моля да ме насочите, кое беше важно и полезно за вас. Благодаря ви предварително и ви пожелавам да сте в Зоната и да сте в хармония със себе си и света около вас! :)


Здравей Ети, съжелявам, че едва днес ти пиша, надявам се да не си се отказала. Аз дълго време нямах възможност да пиша тук. Така преди да забременея на мен лично ми бе много трудно да спазвам Зоната, защото всеки ден мляко, извара ми идваше в повече. Соеви продукти не можех да използвам поради здравословни причини със щитовидната жлеза. Растителни протеини продават в голяма част от био-магазините, но не съм им фен.

Дълго време търсех какво да правя, защото исках да отслабна - моята цел бе именно хормонален баланс и бременност. Тогава един ден, снахата на една приятелка, ми даде решението и направих следното. През седмицата в основните хранения ядях предимно салати, в които правих комбинации само между зелени зеленчуци (в таблицата са посочени в зелено), добавях съответно извара, риба, яйца или мляко, накрая ядки или зехтин. Редувах ги и имах си ден за яйца, ден за риба, ден за мляко и ден за извара. Просто ако си го разпределиш - примерно в понеделник - ден за яйца и т.н. Ето че 4 дни от седмицата са минали :-) Естественно понякога се случваше в понеделник да ми се яде риба, а не яйце (не обичам много яйцата), просто ги разменях. Това не е фатално. А в петък ядях каквото обичам - а аз обичам извара. В междинните закуски хапвах някои от бисквитките и хлебчетата, дадени тук. Има и различни бонбони без брашно, на които им махах сладката част. Събота и неделя си позволявах ечемик, сладичките или някои от тестените неща - използвах често рецептите посочени тук. Често ги променях според мои вкусове.

В началото ми бе трудно с грамажите и започнах на око. Важното за мен бе да спазвам пропорцията на протеини-въглехидрати-мазнини в чинията и личното разпределение на блоковете. Имаше дни, в които умирах за сладко. Веднага правих проверка и виждах, че нещо съм сбъркала. След това почнах да оглеждам рецептите тук и да правя леки промени според моите блокове. В началото приемах растителни протеини, но това определено не ми хареса. В един йога център в София, правиха протеинови шейкове - в блендър смесваха растетелен протеинов прах с някакъв плод и след това хапвах някаква ядка. Опитах и у нас, но определено не е моята храна. Аз съм на мнение, че храната трябва да създава удоволствие, защото за здравето на тялото и е нужна подобна нагласа. Иначе не става.

Преди да забременея, успях да сваля само 7 кг, но за мен това си бе постижение. Най-важното е, че хормоните ми тръгваха да се нормализират. Единствено хормонът на щитовидната жлеза ми бе ужасно висок, но накрая се съгласих да приемам медикамент.

Днес след раждането съм напълняла с 20 кг и в момента отново почвам по същата схема, за сега отново на око. Причините са ясни - имам близнаци и не ми остава много време да смятам грамажи. За мен най-лесно е веднъж в седмицата гледам таблицата с продуктите и грамажите и ппланирам какви зеленчуци да си сложа за седмицата в менюто. Пазарувам и след това добавям останалите неща.

По отношение на водата. Винаги съм пила много течности.

Ако си все още тук, при първа възможност ще ти пиша за някоя порция салата.
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Соева Зона

Мнениеот TheWitch » Пон Сеп 18, 2017 12:54 am

Полезно.
https://how.bg/ - отговори на твоите въпроси :)
TheWitch
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2017 12:50 am
Жена



Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта