Готвене и рецепти в Зоната - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот moni03 » Пон Май 12, 2014 4:04 pm

Имам въпросче за мъфините, колко мъфина трябва за изям :shy: Ето това ми е трудното при рецептите,аз ще го сметна и ще го сготвя /май не съм казала,че работя готвач/ но после ми е чуденка как да го разпределя. Имам и мъж и дете, не мога да готвя само за себе си.
Взела съм един тефтер пред мен и смятам да готвя пиле по китайско и ще се пробвам да го превърна в зоново,ама да видим.
Аватар
moni03
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 49
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 11:04 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Зоната
 

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Пон Май 12, 2014 4:13 pm

moni03 написа:Имам въпросче за мъфините, колко мъфина трябва за изям :shy: Ето това ми е трудното при рецептите,аз ще го сметна и ще го сготвя /май не съм казала,че работя готвач/ но после ми е чуденка как да го разпределя. Имам и мъж и дете, не мога да готвя само за себе си.
Взела съм един тефтер пред мен и смятам да готвя пиле по китайско и ще се пробвам да го превърна в зоново,ама да видим.


Ако ползваш рецепта от сайта или форума за мъфини, обикновено пише колко блока излиза един мъфин. В повечето случаи те са балансирани по Зоната и имат и трите съставки - белтъчини, въглехидрати и мазнини. В зависимост от това как ще ги разпределиш във формички 1 мъфин може да излиза 1/2 БПВМ или 1 БПВМ. Те са идеално решение за следобедна закуска от 1 блок, или вечерна закуска преди лягане от 1 блок. Но могат да се включат и към някое от основните хранения, като останалата част от менюто ти съответно трябва да съдържа 2 БПВМ (ако то е от 3 блока) или 3 БПВМ (ако е от 4 блока). Въпрос на личен избор е колко ще изядеш наведнъж. Има ситуации, в които можеш да си хапнеш и само мъфини за основно ядене (но лично аз не ти го препоръчвам да е често)

Когато сготвиш ястие, което е балансирано да речем за 9 блока, спокойно го делиш на 3х3 блока (може и премерено на кантар) и си хапваш твоята порция, а останалите делиш между съпруга си и детето. Рецептите предлагани тук дават възможност цялото семейство да се храни в зоната дори без да разбира, че го прави (ако все още не са фенове на Зоната).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tatyana » Пон Май 12, 2014 4:22 pm

moni03 написа:/май не съм казала,че работя готвач/
Взела съм един тефтер пред мен и смятам да готвя пиле по китайско и ще се пробвам да го превърна в зоново,ама да видим.

Супер, предчувствам как скоро отбора на зоновите готвачи ще се увеличи и такива като мен ще хапват още зонови вкусотии. С нетърпение чакам китайското пиле :bigsm24:
А за мъфините не разбрах какво точно питаш? :doNotKnow: Ако са 12 блока си разпределяш сместа поравно във формичките и си хапваш по 1-2 или колкото блока имаш на хранене. Или си добавяш например едно мъфинче 1 БПВМ към обяда или вечерята. Аз обикновено ги хапвам в следобедната закуска :)
Ей Маня, като стрела си бърза :glaugh:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот HippoDel » Вто Май 13, 2014 7:03 pm

Днес забелязах, че крушите в къщи са взели да се развалят и реших да спретна едно руло, което по принцип беше замислено да бъде с ябълки и орехи, но крушите няма да отиват зян, я! Докато загрея, че исках да сложа орехи, вече бях сложила гхи, така че стана без ядки. Ето и рецептата:

Плодово руло - 6 ПВМБ

150 г круши - 1 1/2 БВ
68 г овесени трици - 4 БВ (по етикет)
61 г замразени малини - 1/2 БВ (по етикет)
2 ч.л. гхи - 6 БМ
2 белтъка - 1 БП
1 яйце - 1 БП
224 г извара - 4 БП
½ ч.л. стевия на прах
канела и ванилия на вкус

Обелих и пасирах крушите. Прибавих триците, жълтъка, гхи-то, канелата и ги оставих да постоят 20-тина минути. Разбих белтъците на сняг и ги добавих към сместа с триците. Разстлах върху хартия за печене в плоската тава на печката и пекох в загрята на 200 градуса фурна с вентилатор, около 15 минути. Още гореща завих платката на руло и изчаках да изстине. После разгърнах и намазах равномерно с разбърканата с малините, ванилията и стевията извара и отново навих на руло. Оставих в хладилника да „стегне“.

Скрит текст:
Изображение


Рецептата търпи всякакви вариации, според наличните продукти и вкуса на всеки. Може да се сложи какао, ядки, различни плодове, подправки, аромати и т.н.

Вече опитах 1 блокче, добре се е получило, не е много сладко и леко накиселява от малинките. Който обича по-сладко може да сложи стевия и в блата и да ползва по-сладки плодове за плънката. :chef1:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Пон Май 19, 2014 4:23 pm

Ванилов сладкиш с извара - 10 БПВМ ( 5x2 )


Яйца - 4 бр - 4БП
Извара - 6БП (по етикет)
Прясно мляко - 50 мл - не го броя
Ванилия - 3 броя
Мед - 5 с.л. - 10 БВ
Ядки - 10 БМ ( каквито искате )

Взимате две отделни купи, в едната разбивате белтъците на сняг, а в другата останалите продукти. Смесват се двете смеси и се бърка на ръка до получаване на пухкава еднородна смес. Пече се в намаслена хартия на 180 градуса. Разделяте на 10 равни парчета, всяко по 1БПВМ или на 5 парчета по 2 БПВМ.
Супер десерт за зонови закуски.
Да Ви е сладко!
Скрит текст:
Изображение
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Пон Май 19, 2014 4:44 pm

Мммм, вкусничко изглежда.
:yess:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Пон Май 19, 2014 8:23 pm

Italiano написа:Мммм, вкусничко изглежда.
:yess:

Много е вкусен Ити и доста сладък, за любителите на сладкото ;)
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот HippoDel » Пон Май 19, 2014 9:05 pm

Karrita написа:
Ванилов сладкиш с извара - 10 БПВМ ( 5x2 )



Заинтригува ме. Мисля, утре да го направя, пък да видим. :)
Ако се наканя, ще се похваля. ;)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Pipilota » Вто Май 20, 2014 2:27 pm

Понеже често съм срещала въпроси от рода: вие как готвите за цялото семейство, ами аз как да готвя сега и за мен и за мъжа ми, и т.н и реших да ви направя едно показно, което се случва през ден в моята кухня как готви Пипи в Зоната :chef1: :laugh:

Скрит текст:
Изображение


Скрит текст:
Изображение

+ във фурната се пече кисело зеле с пуешко месо - 2 порции. В едната половина на тавата съм сложила 3 блока месо за мен, в другата половина е 5 блока за мъжо. Общо зелето е 6 блока. Като се изпече, вадя месото първо, и после разделям зелето на две развни части.
За съжаление малко ястия са така удобни за разделяне, и за това повечето манджи ги готвя в отделни тенджерки :oh:


Така се готви хора, в отделни тенджерки, с различни капаци ( да се разпознават кое на кого е ) и с много мерак ;) Просто съм като една кухненска нинджа. За един час се развихрям из котлоните и после забравям ;)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Karrita » Вто Май 20, 2014 3:07 pm

Твоята печка е направо професионална Пипи :) Супер!
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот HippoDel » Вто Май 20, 2014 3:45 pm

Ей, Пипи, тя твоята печка е голяма, колкото моята кухня! :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Кари, днес все пак успях да забъркам твоя ванилов сладкиш с извара. :chef1: Направих половин доза от 5 блока, но като го излях в тавичката, сместа едвам покри дъното и реших да го преместя в по-малка. Сложих го да се пече и ооо... небеса :о , това чудо, като взе да се надига - няма спирка. :laugh4: Стана 3 пъти по-дебело от колкото беше и сладкиша ми стана, като малко хлебче. :) Даже се разпука отгоре, но е още във фурната, като го извадя ще го снимам. ;)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Вто Май 20, 2014 3:53 pm

pipilota написа:Така се готви хора, в отделни тенджерки, с различни капаци ( да се разпознават кое на кого е ) и с много мерак ;) Просто съм като една кухненска нинджа. За един час се развихрям из котлоните и после забравям ;)

А миенето после, а миенето?!?
:bigsm36:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот HippoDel » Вто Май 20, 2014 4:09 pm

Съдомиялната после си мие, на тебе к'во ти е? :)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот HippoDel » Вто Май 20, 2014 4:26 pm

Ето го и моя ванилов сладкиш с извара. Притеснявах се дали се е опекъл отвътре, но стана чуден. :chef1:
Скрит текст:
Изображение

Като го извадих от фурната, за нула време пак стана тъничък. :laugh4:
Много лек и приятен, само твърде сладък за моя вкус. Има вкус на сладък омлет. :)
Последна промяна HippoDel на Вто Май 20, 2014 4:29 pm, променена общо 1 път
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Вто Май 20, 2014 4:27 pm

А, бе, тия тефлонови и керамични покрития ... не знам, не знам ...
В предишната квартира имахме съдомиялна и не беше малка, но толкова тенджери и тигани не можеха да се съберат.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот HippoDel » Вто Май 20, 2014 4:32 pm

Като и гледам печката на Пипи - американски стандарт, сигурно и миялната и е двойна - американски стандарт. :laugh4:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron