Готвене и рецепти в Зоната - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот marianapanova » Чет Мар 28, 2013 9:33 am

pipilota написа:Марианкаааа :hug: аз да докладвам за вчерашната ти кулинарна идея :) Много много ми хареса ;) Мъжо пита какво ще вечеряме? А аз му отговям: днес ще вечеряте по рецепта на Мариана Панова :laugh: И после след като изпразни чинията, каза да ти кажа, че с рецепти като твоята, и с готвачка като мен живота му в Зоната изглеждал особено розов :laugh1: (аз само предавам съобщението, да не кажеш, че сама се хваля :laugh4: ) Обаче аз остнаха разочарована :bigsm33: защото на него му пръжнах и една мини пържолка от 2 блока + 1 чаша вино и на всичкото отгоре яде и плод за десерт, понеже вечерята му е 5 блока :bigsm35:, и мен много често ме напада завист в такива ситуации с моите 3 блока :bigsm6:

Позволих си и аз да направя снимка :) И после като снимах се усетих, че може би виното трябваше да е бяло :stupid: , но имах само червено под ръка, и всичко се оцвети :) И кашкавала го настъргах веднага след като го махнах от котлона, и леко се разтопи, и стана мозък :cook: Крайния резултат изглеждаше така розовеещ от червеното вино ВИНЕНИ ГЪБКИ :love:

Roksi също сподели едни вкусотийки, и нямам търпение и тях да ги наготвя :)
А който разследва лимеца, моля да споделя тук, какво зоново можем да измислим :)

Pipilota благодаря на теб и мъжа ти и се радвам,че са ви харесали гъбките аз слагах червено вино и също настъргах кашкавала веднага след като ги свалих от котлона уау с пържолка вкусът ще е бил убийствен :) тези дни ще постна и една рецепта на пържолки в гъбен сос :techie-typing: само да видя къде ми е рецептата.Ще чакам с нетърпение и рецептичките на Рокси :hug:
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Зоната
 

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Нед Мар 31, 2013 12:12 am

Аз да докладвам и за чудесната рецепта на нашата мила Roksi :cook: Много много вкусно стана. И учудващо лесно. В началото ми се стори малко трудна рецепта, и си помислих, че ще ми вземе време, но се оказа много лесна:)

И от цялата работа мъжо остана най-щастлив :) Сега реагира малко по-бурно, с двойно възхищение от тези нови рецепти, защото му бяха омръзнали до болка основните яденета които готвя, щото все нямам време, и сега като види нещо ново, и се побърква от кеф :laugh4: И не спря да се прехласва по тия броколи. И особено като имаше и гарнитурка от едно пуешко кюфте и чаша вино... :roll: Ама така са мъжете, имат щастието да хапват по много :laugh3: Ето как изглеждаше моето творение, благодарение на Roksi :love: ОГРЕТЕН ОТ БРОКОЛИ :bouquet:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Нед Мар 31, 2013 12:20 am

И понеже тия дни съм на вълна готвене :) Да се похваля и с ЛОДКИТЕ ОТ ТИКВИЧКИ, които станаха перфектни, защото ги направих лютички, като сложих в каймата повечко лют пипер, и се получи много пикантна вечеря :)

И после за преди лягане имаше ДЕСЕРТ С МАЛИНКИ, който е супер лесен, и много засища :) Този десерт можете да си правите с всякакъв плод. С банан, с ябълка и канела, с круши, с ягоди и т.н Аз понеже съм малко скарана с изварата, и котидж чийз е най-идеалния вариант за подобни десертчета :cook:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот roksi » Нед Мар 31, 2013 5:08 pm

pipilota :hug: радвам се,че ви е харесала моята гозба,приготвям я често ,допада ни и като количесто излиза доста.Направих суджук с яйце- само как вкусно миришеше.... докато се пържи ммммм........и много вкусно докато си хапвах-поздравления :bow:
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Вто Апр 02, 2013 5:50 am

Ехооо, пак съм аз :laugh3: И пак да се похваля с нещо, което не бях готвила до сега: кюфтенца с праз и маслини Ама толкова вкусно станаааа.... :love: чак се учудих на себе си :bigsm4:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот Gjia » Нед Апр 07, 2013 12:00 am

Здравейте момичета! Форумът е много полезен! След ровене из рецептите и наличните продукти в хладилника реших да си направя лодките от тиквички и ябълковия сладкиш. Бихте ли казали какво закусвате? Просто като идея.
Аватар
Gjia
 
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Апр 06, 2013 11:54 pm

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот Sanny90 » Нед Апр 07, 2013 7:28 pm

Здравейте!

Искам да ви попитам когато приготвяме зонови ястия от 12 блока например и после разпределяме порцийте както предценим, на 1, 2, 3 блока от къде сме сигурни че едно парче е точно банасирано.Например ако сготвим пиле с зелен грах 16 блока, как да отмерим колко пиле и боб да си сипем за 2 - 3 - 4 блока?


Искам и да ви попитам може ли да се храним в "Зоната" цял живот и може ли да ползваме "Зоната " като правилно банасирано здравословно хранене, а не за сваляне на килограми ?Има ли нещо по - различно когато се храним в "зоната " за здраве или се спазват всичките принципи и грамове за протеин, мазнини и въглехидрати?

Може ли някой да ми разясни какво означава да се храним на "око" в "Зоната"? Как да се ориентираме колко риба един блок на "око" или колко черен шоколада на " око" е 1 блок В.

Някой разбира ли как става това хранене на "око" и какви са правилата?


Благодаря!

Приятена и Спокойна вечер!

:)
Sanny90
 
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Апр 07, 2013 6:51 pm

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот тина » Нед Апр 07, 2013 8:27 pm

Здравей и добре дошла/дошъл!Прочети тук и ще ти се изясни определянето.Аз ползвам само везна,защото на око ми е трудно!http://www.vzonata.com/index.php
Аватар
тина
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Фев 23, 2013 9:01 pm
София
Жена

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот Tan Zaso » Нед Апр 07, 2013 8:50 pm

Днес е 12ят ми ден откакто разбрах за Зоната, и откакто се опитвам да е спазвам. И аз имам проблем с измерването на порциите, организирането на пазаруването... и въпреки, че за тези 12 дни не съм спазвал стриктно диетата поради липса на знание, липса на подходяща храна, вълчи глад... то за тези 12 дни аз започнах да се чувствам по-добре, по-жив. Започнал съм да си правя Екселска таблица-двуседмичен график, в който знам всеки един ден и час какво и колко трябва да хапвам. Знам утре като изляза да пазарувам какви продукти и какви количества ще са ми нужни за да сготвя за следващите 3-4 дни.

Мисля, че е важно при самото готвене да измериш количеството на блоковете, а при порцирането не трябва такава стриктност. Например като правя супа 10 блока е правя с 1,5 литра вода, това са 5 порции които разсипвам в съд 400мл./300мл. вода +100мл. зеленчуци, месо/.

А относно меренето на око, при мен не върши работа, защото за "гладното" око всичко изглежда много малко.
Аватар
Tan Zaso
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 39
Регистриран на: Пон Апр 01, 2013 1:18 pm
Плевен

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Нед Апр 07, 2013 11:09 pm

Sanny90 Повечето от зоновите ястия няма как да ги премериш по този начин. Еднинствено рецептите, които са на фурна стават за разделяне. Всъщност може да си ги разделяш, като си отделяш 1,2,или 3 блока месо от общото ястие, като си смятата по 28 грама за месото. А сварените зеленчуци - в ТАБЛИЦАТА има и грамажи в сварено състояние, но за малко на брой :(
И другия вариант е да си готвиш отделно в малка тенждерка. Аз например готвя така за мен и мъжа, в две малки тенджерки, като мятам и в двете тенджерки по едно и също количество, и така. Като на него само му увеличавам протеините, и му добавям салатка, защото той яде по 18 блока на ден :wow:

Относно другия ти въпрос- Зоната по принцип трябва да бъде твоя начин на живот до край, ако държиш да се наслаждаваш на активни старини :) Това не е временна диета, а режим за цял живот, но не всеки има волята да го спазва дълго време :) Зоната не е диета за отслабване, но страничния й ефект е слабеенето, за това повечето я ползват с тази цел :)

Ако искаш по явни резултати, трябва да си в центъра на Зоната, което означава, че трябва да мериш и да теглиш храната, за пълен баланс, и пълен контрол върху хормоните. Ако искаш просто да поддържаш някакво равновесие, без да мериш, пак може да си в обхвата на Зоната, като спазваш метода на око, но резултатите няма да са толкова явни. Особено при хора, които имат висока чувствителност към инсулина, методът на око не е много за препоръчване, но пак е нещо, от колкото да ядеш каквото ти попадне. В момента съм се хванала да напиша по подробно за методите на хранене в Зоната, но просто не ми стига времето, скоро ще го публикувам в сайта. Ако се храниш на око, месото трябва да ти е колкото големината и дебелината на дланта ти. Зеленчуците, които са със зелен цвят в таблицата, т.е нискогликемичните трябва да ти се събират в двете шепи, но не препълнени, а ако ядеш от храните в червено, като ориз, спагети и т.н, те трябва да са ти с големината на протеините. Мазнините, като ядки например трябва да горе долу колкото половината ти палец :) Това е на кратко метода на око за основните ястия.
Последна промяна Pipilota на Нед Апр 07, 2013 11:37 pm, променена общо 1 път
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Нед Апр 07, 2013 11:26 pm

Tan Zaso написа:Днес е 12ят ми ден откакто разбрах за Зоната, и откакто се опитвам да е спазвам. И аз имам проблем с измерването на порциите, организирането на пазаруването... и въпреки, че за тези 12 дни не съм спазвал стриктно диетата поради липса на знание, липса на подходяща храна, вълчи глад... то за тези 12 дни аз започнах да се чувствам по-добре, по-жив. Започнал съм да си правя Екселска таблица-двуседмичен график, в който знам всеки един ден и час какво и колко трябва да хапвам. Знам утре като изляза да пазарувам какви продукти и какви количества ще са ми нужни за да сготвя за следващите 3-4 дни.

Мисля, че е важно при самото готвене да измериш количеството на блоковете, а при порцирането не трябва такава стриктност. Например като правя супа 10 блока е правя с 1,5 литра вода, това са 5 порции които разсипвам в съд 400мл./300мл. вода +100мл. зеленчуци, месо/.

А относно меренето на око, при мен не върши работа, защото за "гладното" око всичко изглежда много малко.

:lol: Ех, Tan Zaso, спокойно :hug: , за всички първите дни в Зоната са едва ли не кошмарни :) Аз бих ти препоръчала първите дни, т.е първата седмица да се хванеш стриктно в зоната, и ако трябва карай малко на сухи храни, като печени пържолки със салата, сиренце, салам и домати за закуска, ей такива неща, които са лесни, само за началото, за да се завърти колелото както трябва и да набере скорост. Няма да повярваш при стриктно спазване какво е чувството в първите седмици, и особено ако успееш да подкараш само на благопроиятни въглехидрати.

Ако си фен на супите като мен, за начало бих ти препоръчала да правиш крем супи, защото разделянето им става много по равномерно. И като стъгнеш по магазините, гледай да си намериш пълнозърнест овес, не фините овесени ядки, които са инсулинова бомба :) Ако си в зоната, и особено за здраве, 2-3 пъти в седмицата трябва да консумираш овес.
Гледай да си взимаш нискомаслени млечни продукти, и сурови ядки. И от време на време хвърляй по един поглед в РЕЦЕПТИТЕ ПО ЗОНАТА :bigsm1: Там има и лесни за начинаещи рецепти, т.е за мъжкото съсловие :) Особено пилето по китайски е спасение за много зонуващи мъже :) И за целта сложи си в сипъка за пазарене и соев сос :done:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот Tan Zaso » Пон Апр 08, 2013 10:26 am

pipilota написа:
Tan Zaso написа: Аз бих ти препоръчала първите дни, т.е първата седмица да се хванеш стриктно в зоната, и ако трябва карай малко на сухи храни, като печени пържолки със салата, сиренце, салам и домати за закуска, ей такива неща, които са лесни, само за началото, за да се завърти колелото както трябва и да набере скорост. Няма да повярваш при стриктно спазване какво е чувството в първите седмици, и особено ако успееш да подкараш само на благопроиятни въглехидрати.

Ако си фен на супите като мен, за начало бих ти препоръчала да правиш крем супи, защото разделянето им става много по равномерно. И като стъгнеш по магазините, гледай да си намериш пълнозърнест овес, не фините овесени ядки, които са инсулинова бомба :) Ако си в зоната, и особено за здраве, 2-3 пъти в седмицата трябва да консумираш овес.


Благодаря ти за съветите! Относно сухите храни, ще си съставя меню от тях за непредвидени ситуации, когато нямам възможност да седна на маса и да хапна супа, яхния.... Иначе за вкъщи, сега съм си набрал два големи плика с коприва и ще си направя постна супа/коприва, лук, моркови, овесени ядки, чесън, подправки/, в която при сервиране ще добавям мазнина/зехтин/ и варени белтъци.

Стриктното спазване на Зоната не ми е проблем, проблем ми се явява организацията на менюто и пазаруването, но мисля че до още няколко седмици ще се справя с тях и ще мога да се похваля с няколко седмична стриктна Зона.
:)
П.П. Копривата е дават като противовъзпалителна добавка -
Anti-inflammatory plants: Other inflammation-reducing
herbs, such as stinging nettle and ginkgo biloba, are not as
easily incorporated into the diet as food but can be beneficial
when taken as nutritional supplements. You might find them
included in herbal blends specifically designed to reduce
inflammation, or you can take them individually. Nettle is
especially recommended if you suffer from allergies or
inflammation of the prostate. Ginkgo is known to reduce
inflammation and increase circulation, especially in the
brain.
Аватар
Tan Zaso
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 39
Регистриран на: Пон Апр 01, 2013 1:18 pm
Плевен

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Вто Апр 09, 2013 11:19 pm

АЛОООоооо, Готвачките, къде се покрихте :) Май само аз си готвя тук :oh: И че да докладвам новата измислица: СЛАДКИШ С БОРОВИНКИ :cook: Много вкусно стана, и идеално за междинните закуски :) И най-вече лесно се приготвя :bow:

Tan Zaso искрено ти завиждам за копривата :) Тук в Америка ако поникне някъде коприва, ще извикат хора със скафандри да я махнат :) Никъде не съм срещала коприва. Преди 3 години си поръчах семена от нета, и си посадих в двора, и две години си хапвахме супичка и каша,но продадохме къщата :) и коприва йок вече :laugh3: И инфото което си дал е много интересно :hug: Обаче понеже не всеки знае английски, ако не те затруднява при такива кратки текстчета може да пускаш по едно преводче за всички зонуващи тук :hug:

И да знаеш, че чакаме да се похвалиш и с някоя твоя мъжка рецепта :) Нали мъжете се славят като най-добрите кулинари :laugh:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот Gjia » Вто Апр 09, 2013 11:48 pm

Господ здраве да ви дава на теб pipilotka i dani за превъзходните рецепти, които ни предлагате. Аз определено си избирам на външен вид. Още не съм решила какво ще бъде за днес!
Аватар
Gjia
 
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Апр 06, 2013 11:54 pm

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот roksi » Сря Апр 10, 2013 7:54 am

pipilota :hug: това сладкишче изглежда много апетитно :bigsm20: според вас триците ако ги смелим с кафемелачка ,дали ще се получи брашно?
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

Re: ГОТВЕНЕ И РЕЦЕПТИ В ЗОНАТА

Мнениеот Tan Zaso » Сря Апр 10, 2013 11:12 am

pipilota написа:Tan Zaso искрено ти завиждам за копривата :) Тук в Америка ако поникне някъде коприва, ще извикат хора със скафандри да я махнат :) Никъде не съм срещала коприва. Преди 3 години си поръчах семена от нета, и си посадих в двора, и две години си хапвахме супичка и каша,но продадохме къщата :) и коприва йок вече :laugh3: И инфото което си дал е много интересно :hug: Обаче понеже не всеки знае английски, ако не те затруднява при такива кратки текстчета може да пускаш по едно преводче за всички зонуващи тук :hug:

И да знаеш, че чакаме да се похвалиш и с някоя твоя мъжка рецепта :) Нали мъжете се славят като най-добрите кулинари :laugh:

Английския не ми е никак добър, но с помощта на Гугъл преводача успявам да разбера 90-95% от написаното, така си чета цели книги.

А относно рецептите, знам такива мазни вкусотии застроени само с жълтъци..., но за зоната си готвя най-елементарно. Пример/Копривена каша/-измиваш копривата и е нарязваш сурова с ножица, нарязваш морковите лука и чесъна и всичко това слагаш в студена вода, прибавяш и овесени ядки/на 100мл.вода - 1с.л. овесени ядки/. Вариш 40минути и слагаш сол, чубрица, босилек, риган. При сервиране добавяш зехтин и варени и нарязани белтъци.

Като е готвих бях малко гузен, защото мислех че тази постна манджа без запръжка ще си я ям само аз. Ноооо стана така че едва се вредих.... :lol:
Аватар
Tan Zaso
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 39
Регистриран на: Пон Апр 01, 2013 1:18 pm
Плевен

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта