Ленено семе

Tеми за рибеното масло, за добавките към диетата ни и приемът на алкална вода

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Ленено семе

Мнениеот pepe » Вто Яну 07, 2014 6:17 am

Привет на всички във форума! Със "Зоната" имам вече 4-ри годишен опит!За 7 месеца свалих 33кг,но това сякаш е най-незначителното, което ми се случи,защото чрез нея се преборих с тежки заболявания -захарен диабет,синдром на Хашимото,спряха да растат двата миомни възела,които имам...мога да изброявам и още Никъде не намирам информация допустима ли е консумация на ленено семе в "Зоната" и в какви количества. Всеки от нас знае за лечебните му свойства и за ползите на нашия организъм от него.Бих искала да го включа в зоновото си хранене,ако това е допустимо от гледна точка на "Зоната",защото от нея не се отказвам за нищо на света! Ако някой има информация и опт за употребата на ленено семе в зоновото хранене, моля да сподели! На всички благодаря предварително! :bouquet: :)
Последна промяна pepe на Чет Яну 09, 2014 6:08 pm, променена общо 1 път
pepe
 
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Яну 07, 2014 5:55 am

Ленено семе

Зоната
 

Re: Ленено семе

Мнениеот HippoDel » Вто Яну 07, 2014 11:33 am

В таблицата го има при мазнините 1/2с.л. е 1 М Б. Чудесен пост с вдъхновяващо послание. Пиши по-често. Успех. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Ленено семе

Мнениеот Karrita » Вто Яну 07, 2014 4:54 pm

Здравей,
Аз също редовно консумирам ленено семе. 1/2 с.л. = 1БМ
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Ленено семе

Мнениеот Pipilota » Сря Яну 08, 2014 3:41 pm

Пепе, добре дошла, и поздравления за волята и постигнатите резултати. Лененото семе е много полезно, и спокойно можеш да си го смяташ за блокове мазнина в Зоната. Също можеш да хвърлиш и един поглед на статията за лененото семе :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Ленено семе

Мнениеот Gazilot » Сря Яну 08, 2014 9:24 pm

pepe написа:Привет на всички във форума! Със "Зоната" имам вече 4-ри годишен опит!За 7 месеца свалих 33кг,но това сякаш е най-незначителното, което ми се случи,защото чрез нея се преборих с тежки заболявания -захарен диабет,синдром на Хашимото,спряха да растат двата миомни възела,които имам...мога да изброявам и още Никъде не наирам информация допустима ли е консумация на ленено семе в "Зоната" и в какви количества. Всеки от нас знае за лечебните му свойства и за ползите на нашия организъм от него.Бих искала да го включа в зоновото си хранене,ако това е допустимо от гледна точка на "Зоната",защото от нея не се отказвам за нищо на света! Ако някой има информация и опт за употребата на ленено семе в зоновото хранене, моля да сподели! На всички благодаря предварително! :bouquet: :)


Пепе, изброявай, моля те. Интересно ми е и е много насърчително за надничащите, непрестрашили се да споделят, призрачета по форума.
И респект за волята и постиженията! Бе направо поклон!
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Ленено семе

Мнениеот pepe » Съб Яну 11, 2014 12:40 am

:) Благодаря ви момичета за отзивите и за полезната информация, която получих! Специално благодаря на Пипилота, статията за лененото семе, към която ми изпрати линк, ми беше изключително полезна! Само бих добавила още едно полезно качество на лененото семе- при взаимодействие с вода то отделя слизето вещество, което действа като "филм"( подобно на филм таблетите) и е изключително при лечение на всички видове стомашни язви и улцерозни колити,това слизесто вещество МНОГО помага и при свалянето на килограми!За характера на съдържащите се в него омега 3 няма спор, че са по-слаби като ефект от тези в рибеното масло.аз приемам ленено семе заради баланса на хормона естроген,който при мен беше нарушен. В предговора на книгата на Д-р Мария Папазова "Ние и зоната", кооято представлява синтезиран превод на книгите на Д-р Сиърс и адаптация към продуктите на българския пазар, бях прочела, че не трябва да се прекалява с приема на ленено семе и орехи заради голямото съдържание на омега 6,които,както всички знаем,в прекомерни количества в процесите на метаболитните трансвормации са предпоставка за образуването на лоши айказаноиди от което знаем какви са последствията...В същия този предговор пише, че 200 грама орехи седмично все още не означава натрупване на лоши айказаноиди, но нищо не се уточнява за седмичното количество на лененото семе.Колко да приемаме на седмица та хем да се ползваме от положителните му "услуги" :),хем да не влизаме в разрез с основните принципи на "зоната"? Отговорът на този вупрос не намерих и в статията за лененото семе,кум която ми изпраща линк Пипилота...Там е опоменато, че приема на ленено семе 2-3 пъти седмично е достатъчно...,но колко? Като медицински работник, опълчил се срещу лечението с химия, отговорно пред всички вас казвам, че за да е ефективно лечението с ленено семе, когато е необходимо да се приема смляно, дневната доза е 45грама прясно смляно. Което прави 315грама на седмица. Много ли е това количество за да се натрупат в организма ни лоши айказаноиди или пък не е чак толкова много и не влиза в разрез с правилата за зоново хранене?Освен това,както всяка билка,то действа чрез натрупване в организма ни...Колко дълго можем да го приемаме, че хем да ни е от полза, хем да не излизаме от зоната?Освен това 45 грама ленено семе са 12 мастни блока...Ако трябва да спазваме това количество, то не остана място за друг вид мазнини...Аз съм на 8 блока. Как да сместя 12 МБ в менюто си?По отношение на омега 3, рибеното масло е фаворит, но лененото семе има много други лечебни свойства, едно от най-значителните е противораковото му действие и повдигането на имунитета. Имахме пациент в клиниката (работя в клиника по неврохирургия) дете на 16г.с белодробен рак., на което му бяха казали от друга болница, че му остават 2месеца живот...родителите бяха отчаяни...предложих им да пробваме с ленено семе и алкализираща диета с изклиючване на всякакъв вид месо...Те нямаха какво да губят и решиха да опитат,детето също беше съгласно.Никаква химиотерапия не беше помогнала, а бяха минали няколко курса на лечение.На 4-тия месец тумура спря да расте, а метастазите се стопиха! Детето се подложи на нова операция за премахване на първоначалното огнище.След операцията не се подложи нито на химио-,нито на лъчетерапия.Продължихме с диетата и с лененото семе.Вече трета година момчето е в пълна ремисия! А от два месеца се храни по зоната, но без месо.Казва че е в отлична форма и вече тренира лека атлетика...Всичко това беше допълнителна причина да започна да ценя още повече лечебните свойства на лененото семе.Аз самата имах здравословни ползи от него! Затова ми е толкова ценно и толкова важно! Затова искам да разбера как да го приемам в "зоната"И понеже стана дума за полезни мазнини ще споделя с вас и още нещо-аз си готвя ястията с "ГХИ"масло, което си приготвям вкъщи.Манджичките :) стават мноооого вкусни, а и много полезни."ГХИ"-то търпи термична обработка за разлика от студено пресования зехтин, а по полезни свойства с НИЩО не му отстъпва! Само не мога да разбера ЗАЩО не се говори така широко за полезността му,както това се прави за тази на маслините,ядките и зехтина...Дано не съм ви отегчила. На всички желая от сърце здраве и успех по пътечката, по която сме тръгнали всички! Знаете ли колко МНОГО ви се радвам! Радвам се, защото има хора като нас, които сами поемат отговорността за своето здраве!
pepe
 
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Яну 07, 2014 5:55 am

Re: Ленено семе

Мнениеот Karrita » Съб Яну 11, 2014 12:32 pm

pepe написа::) И понеже стана дума за полезни мазнини ще споделя с вас и още нещо-аз си готвя ястията с "ГХИ"масло, което си приготвям вкъщи.Манджичките :) стават мноооого вкусни, а и много полезни."ГХИ"-то търпи термична обработка за разлика от студено пресования зехтин, а по полезни свойства с НИЩО не му отстъпва!


Пепе, може ли да споделиш малко повече за това масло и как си го приготвяш?
Пиши повече във форума моля те, споделяй с нас опита си, от голямо значение и полза за нас ще е! :hug:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Ленено семе

Мнениеот gogo » Съб Яну 11, 2014 3:36 pm

Пепе, тия 8 блока много малко ми се виждат. :think2: Стигат ли ти? Правилно ли си ги изчислила?
За слизестото вещество в лененото семе за лигнаните ли става дума? Ако да, то и в небеления сусам има доста такива. По-малко са от лененото семе, но според тази http://zapetaja.blog.bg/recepti/2011/11/26/susam-i-susamov-tahan-vkusotiia-za-zdrave-i-dobro-samochuvst.857259 статия лигнаните на сусама са много по-полезни. Препоръчвам на всички, при свободно време, да се запознаят със статията. :wave:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Ленено семе

Мнениеот pepe » Вто Яну 14, 2014 7:23 am

:) Привет на всички! Почти не разполагам със свободно време и затова рядко пиша тук, но с радост ще споделя всичко от опита,който имам.Питайте! Ще отговарям с подробности, стига да знам отговора...Гого, 8-те блока ми стигат явно, след като не се чувствам гладна, но винаги увеличавам блоковете си с 1-2, ако съм извършвала през деня тежка физическа работа.На всички, които ме питат за "ГХИ"маслото изпращам 2 линка към статии, които ще им бъдат полезни.

http://www.vegiveda.com/recepti_2.php

http://gotvach.bg/n5-22754-%D0%9A%D0%B0 ... 1%85%D0%B8

На всички желая прекрасен, смислен, пълноценен и ползотворен ден!
Забравих да кажа, че дневния прием на "ГХИ" трябва да се ограничи до 5МБ
Успех! :love:
pepe
 
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Яну 07, 2014 5:55 am

Re: Ленено семе

Мнениеот gogo » Сря Яну 15, 2014 6:11 am

pepe написа::) Привет на всички! Почти не разполагам със свободно време и затова рядко пиша тук, но с радост ще споделя всичко от опита,който имам.Питайте! Ще отговарям с подробности, стига да знам отговора...Гого, 8-те блока ми стигат явно, след като не се чувствам гладна, но винаги увеличавам блоковете си с 1-2, ако съм извършвала през деня тежка физическа работа.На всички, които ме питат за "ГХИ"маслото изпращам 2 линка към статии, които ще им бъдат полезни.

http://www.vegiveda.com/recepti_2.php

http://gotvach.bg/n5-22754-%D0%9A%D0%B0 ... 1%85%D0%B8

На всички желая прекрасен, смислен, пълноценен и ползотворен ден!
Забравих да кажа, че дневния прием на "ГХИ" трябва да се ограничи до 5МБ
Успех! :love:

Pepe,
Много интересна и надявам се полезна информация, за което ти благодаря. От информацията по втория линк имам въпрос. Там пише:

"
Тази храна е горещо препоръчвана от практикуващите йога. Съдържа ценните витамини Е и А, както и незаменимата линолеова киселина. Полезен е за метаболизма, храненето на клетките и цялостно пречистване на организма.
"
Питането ми е тези витамини - Е и А как се получават, откъде идват. :think2: Има ли си ги първоначално в маслото или по някакъв начин се появяват :think2: в процеса наприготвянето на ГХИ?
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Ленено семе

Мнениеот pepe » Сря Яну 15, 2014 8:27 am

:) Здравей ,gogo! Витамин А и Е са мастноразтворими и се съдържат първоначално в маслото. Има си ги и в обикновеното краве масло преди да е станало "ГХИ". Всъщност при преработката на маслото до превръщането му в "ГХИ" стават 2 неща 1.Премахват се остатъчните белтъчини- това е пяната, която се маха по време на обработката, затова след това"ГХИ" не гранясва, стига да се съхранява на тъмно и прохладно място в глинен или стъклен съд. И 2.дълговерижността на маслото се скъсява и от дълговерижна ПОЛИнаситена мазнина то се превръща в късоверижна МОНОнаситена мазнина. А за да не се разрушават витамините А и Е обработката на маслото става на тих огън под 150 градуса, всъщност затова и маслото се съхранява на тъмно място, защото витамини А и Е лесно се разрушават и под действието на светлината. Прецеждането на маслото става през 8-10 пласта тензух! Всъщност арабите в България добре печелят от "ГХИ"-в магазините си имат "ГХИ" добито от растително и от животинско масло.Продават го по 18-20 лева килограма! Аз не бих рискувала и не бих си купила...! Ако все пак решиш да рискуваш-предпочитай ЖИВОТИНСКАТА версия пред РАСТИТЕЛНАТА!
От сърце желая богат на положителни емоции ден! :)
pepe
 
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Яну 07, 2014 5:55 am

Re: Ленено семе

Мнениеот gogo » Сря Яну 15, 2014 11:13 am

pepe написа::) Здравей ,gogo! Витамин А и Е са мастноразтворими и се съдържат първоначално в маслото. Има си ги и в обикновеното краве масло преди да е станало "ГХИ". Всъщност при преработката на маслото до превръщането му в "ГХИ" стават 2 неща 1.Премахват се остатъчните белтъчини- това е пяната, която се маха по време на обработката, затова след това"ГХИ" не гранясва, стига да се съхранява на тъмно и прохладно място в глинен или стъклен съд. И 2.дълговерижността на маслото се скъсява и от дълговерижна ПОЛИнаситена мазнина то се превръща в късоверижна МОНОнаситена мазнина. А за да не се разрушават витамините А и Е обработката на маслото става на тих огън под 150 градуса, всъщност затова и маслото се съхранява на тъмно място, защото витамини А и Е лесно се разрушават и под действието на светлината. Прецеждането на маслото става през 8-10 пласта тензух! Всъщност арабите в България добре печелят от "ГХИ"-в магазините си имат "ГХИ" добито от растително и от животинско масло.Продават го по 18-20 лева килограма! Аз не бих рискувала и не бих си купила...! Ако все пак решиш да рискуваш-предпочитай ЖИВОТИНСКАТА версия пред РАСТИТЕЛНАТА!
От сърце желая богат на положителни емоции ден! :)


Pepe,
Благодаря за пояснението. :bouquet: Ще се пробам да си направя и аз такова масло. Ти какво масло купуваш за да си правиш "ГХИ"?
Хубав ден. :wave:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Ленено семе

Мнениеот pepe » Сря Яну 15, 2014 7:27 pm

:wave: Купувам си БЕЗСОЛНО мандраджйиско масло на килограм. Хубавото качествено масло се продава по около 11лв. килограма. Всички масла под 10лв. са смесени с 20%растителни масла! Ако си от София препоръчвам ти маслото,което се продава в "Халите",не си купувай от ,пазара "Кирков"-от него просто не се получава "ГХИ"!!! Единственото масло, което е пакетирано,става за "ГХИ" и се намира безпрепятствено в търговската мрежа е немското масло в пакетчета от 250гр., но то ти излиза МНОГО скъпо!!! За съжаление и нашето пакетирано българско масло също не е подходящо!
Хайде и когато си сготвиш първата манджичка с "ГХИ" да пишеш доволен ли си от вкуса! Ще пишеш, нали? От мен уютна и хубава вечер! :)
pepe
 
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Яну 07, 2014 5:55 am

Re: Ленено семе

Мнениеот gogo » Чет Яну 16, 2014 6:19 am

pepe написа::wave: Купувам си БЕЗСОЛНО мандраджйиско масло на килограм. Хубавото качествено масло се продава по около 11лв. килограма. Всички масла под 10лв. са смесени с 20%растителни масла! Ако си от София препоръчвам ти маслото,което се продава в "Халите",не си купувай от ,пазара "Кирков"-от него просто не се получава "ГХИ"!!! Единственото масло, което е пакетирано,става за "ГХИ" и се намира безпрепятствено в търговската мрежа е немското масло в пакетчета от 250гр., но то ти излиза МНОГО скъпо!!! За съжаление и нашето пакетирано българско масло също не е подходящо!
Хайде и когато си сготвиш първата манджичка с "ГХИ" да пишеш доволен ли си от вкуса! Ще пишеш, нали? От мен уютна и хубава вечер! :)

Pepe :bouquet: ,

Изрових целия Интернет(чак до последната му страница :laugh4: ) за ГХИ-то и съм зарибен до уши. :) От София съм и през уикенда може да прескоча до Халите за масло. То има ли си някакво име или продават само един вид? :think2: От пакетираните казваш немското, но има много видове, които претендират за немски. Ако си пробвала с някоя конкретна марка и се е получило, моля сподели. В Лидъл продават едно масло по 250 гр. Май пишеше отгоре Pilos или нещо такова. Като е на промоция е около 3 лв. Дали е пробвано с него?
Когато си приготвя първото ГХИ обезателно ще напиша. Може пък Пипи да ни отвори темичка за него. Доста добри неща прочетох за това масло ГХИ.
Хубав ден от мен. :wave:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Ленено семе

Мнениеот Karrita » Чет Яну 16, 2014 12:05 pm

Аз също се зарибих и ще се пробвам да си направя ГХИ, но чакам отговора на Пепе, коя марка немско масло става, защото не съм от София и Халите са ми далече :lol:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Ленено семе

Мнениеот gogo » Чет Яну 16, 2014 12:41 pm

Karrita написа:Аз също се зарибих и ще се пробвам да си направя ГХИ, но чакам отговора на Пепе, коя марка немско масло става, защото не съм от София и Халите са ми далече :lol:

Кари,
Нямаш проблем. Само кажи и съм ти спретнал едно колетче с масълце. :laugh4:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Следваща


Назад към Рибено масло, хранителни добавки и алкална вода

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта