Отслабване в Зоната - тема 2

Форум за споделяне на опит и съвети за това как най-ефективно и здравословно да отслабваме

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Нед Юли 31, 2016 5:21 pm

Просто е трябвало да споделиш и да се опитаме да ти помогнем - защото и в такива случаи има решение - да се хапва зоново с храни, които бъдещата майка може да приеме без гадене. А то рано или късно отминава, така че е трябвало да се върнеш след четвъртия, петия месец отново в Зоната. Но, каквото било, било... Важно е, че човечето е на линия и ти отново се връщаш при нас.
Приятна почивка!
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Зоната
 

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Diane » Сря Сеп 07, 2016 10:48 pm

Здравейте! В Зоната съм от точно 1 месец и мога смело да заявя, че ТОВА е начинът на здравословен живот. През годините съм пробвала какво ли не за отслабване (винаги съм била пухкава) и резултатът винаги е бил един и същ- постоянен глад, лишение, свалени някакви килограми, после озверяване, тъпчене и бонус килограми и така години наред. Стигна се дотам, че 2 пъти си докарах гастрит (добре поне, че и 2та пъти не беше сериозно). През студентските си години "успешно" качих 15 килограма и направо се бях отчаяла от живота. Преди 5 години свалих 10 благодарение на Тае-бо тренировки и без почти никакви лишения. И така си ги заковах тези 65 кг, че от тогава не мога да ги сваля въпреки че си продължих тае-бото и понякога го разнообразявам със зумба и аеробика. Някакси тялото ми се заинати и не си ги дава :) Попаднах на Зоната разбира се търсейки поредния начин за отслабване като в началото изобщо не подозирах за останалите благоприятни ефекти, които се появиха почти веднага-прилив на енергия, по-добра концентрация, наспивам се за 5-6 часа,чувствам се лека и ми едно такова много приятно. Апетитът ми значително намаля, гладът за сладко също (а винаги от дете съм си била заклет сладкоман), дрехите започнаха да ми стават отпуснати, дори преместих колана с 1 дупка! Килограмите обаче отказват да мръднат и това е. За един месец съм свалила само 1!!! Това много ме фрустрира. Тук чета, че повечето от вас свалят по 3-4?! Може би наистина при мен ще става доста по-бавно, явно защото не съм с кой знае колко наднормено тегло (66 кг при ръст 161)? Гледам да се придържам към зелените храни, имам си някое и друго прегрешения, ям по 5 пъти на ден. Беше ми много трудно да намаля храните в червения списък, но постепенно и това се случва (като се има предвид че преди Зоната съм се хранила главно с тях). Просто всички други ефекти са налице,само отслабването нещо не върви... :refuse: Тоест кантарът ми се инати. Изчетох много мнения във форума, не искам да приемам Зоната като начин САМО за отслабване, но явно нещо не е наред-килограм за месец според мен е нищожно и то за първи. Въпреки това не се отказвам и продължавам смело :)
Diane
 
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2016 10:23 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот gogo » Чет Сеп 08, 2016 6:33 am

Диана, добре дошла в Зоната. Един свален килограм за месец, особено с твоите размери, не е въобще лош резултат. Всичко е много индивидуално. Ако имаш задържана вода в тялото при преминаване на Зоновия режим на хранене тя първо се изхвърля и затова има едно по-голямо отслабване при някои хора. При теб случаят явно не е такъв. Освен това при Зоната се намаляват % Телесни мазнини и се увеличава т.н. "Крехка телесна маса". Демек намаляват ти се мазнините, а се увеличават мускулите. При теб вероятно тече този процес щом като дупчиш дупки на колана и дрехите ти стават широки. Така че не бързай, а се радвай на здравословните предимства на Зоната, а отслабването, ако се налага още ще дойде лека-полека. В края на първия пост на дневника ми съм обяснил по-подробно и съм дал линк към калкулатора на д-р Сиърс, който изчислява горните параметри.
Не пишеш дали приемаш рибено масло. Аз, а и доста други зонковци, приемаме Madre Labs, Omega 800, 1000 mg, 30 Fish Gelatin Softgels, което отговаря на изискванията на д-р Сиърс за рибеното масло(хвърли един поглед в края на 5-я пост на дневника ми)
И накрая - можеш да си направиш дневник в съответната тема и там да записваш нещата, които те вълнуват по Зоната. Не е лошо и да запишеш няколко твои менюта за да проверим дали всичко е наред с храненето ти.
Успех!
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот ONE » Сря Ное 09, 2016 5:35 pm

Diane написа:Здравейте! В Зоната съм от точно 1 месец и мога смело да заявя, че ТОВА е начинът на здравословен живот. През годините съм пробвала какво ли не за отслабване (винаги съм била пухкава) и резултатът винаги е бил един и същ- постоянен глад, лишение, свалени някакви килограми, после озверяване, тъпчене и бонус килограми и така години наред. Стигна се дотам, че 2 пъти си докарах гастрит (добре поне, че и 2та пъти не беше сериозно). През студентските си години "успешно" качих 15 килограма и направо се бях отчаяла от живота. Преди 5 години свалих 10 благодарение на Тае-бо тренировки и без почти никакви лишения. И така си ги заковах тези 65 кг, че от тогава не мога да ги сваля въпреки че си продължих тае-бото и понякога го разнообразявам със зумба и аеробика. Някакси тялото ми се заинати и не си ги дава :) Попаднах на Зоната разбира се търсейки поредния начин за отслабване като в началото изобщо не подозирах за останалите благоприятни ефекти, които се появиха почти веднага-прилив на енергия, по-добра концентрация, наспивам се за 5-6 часа,чувствам се лека и ми едно такова много приятно. Апетитът ми значително намаля, гладът за сладко също (а винаги от дете съм си била заклет сладкоман), дрехите започнаха да ми стават отпуснати, дори преместих колана с 1 дупка! Килограмите обаче отказват да мръднат и това е. За един месец съм свалила само 1!!! Това много ме фрустрира. Тук чета, че повечето от вас свалят по 3-4?! Може би наистина при мен ще става доста по-бавно, явно защото не съм с кой знае колко наднормено тегло (66 кг при ръст 161)? Гледам да се придържам към зелените храни, имам си някое и друго прегрешения, ям по 5 пъти на ден. Беше ми много трудно да намаля храните в червения списък, но постепенно и това се случва (като се има предвид че преди Зоната съм се хранила главно с тях). Просто всички други ефекти са налице,само отслабването нещо не върви... :refuse: Тоест кантарът ми се инати. Изчетох много мнения във форума, не искам да приемам Зоната като начин САМО за отслабване, но явно нещо не е наред-килограм за месец според мен е нищожно и то за първи. Въпреки това не се отказвам и продължавам смело :)

Не съм много сигурен,но щом са ти се „разширили“ дрехите и ти се е „свил“ колана,според мене си е качествено отслабване!Може би си качила мускулна маса и си стопила мазнини(особено ако тренираш нещо),но пак ти казвам ,не съм категоричен.
ONE
 
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Ное 09, 2016 5:23 pm
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Dafny » Пон Мар 27, 2017 1:34 pm

Вече го написах в дневника си, но мисля, че съдържанието на въпроса ми е съотносимо и с тази тема, така че поствам и тук:
Днес ми остана малко време и направих някои изчисления:
От 15.02.2017 г. до 26.03.2017 г. с 10 дни режим на Дънов -т.е около месец стриктно в Зоната резултатът е следният: % мазнини -3,53, промяна маса на мазнините - 4,2 кг., промяна телесна маса -6,5 кг.Следователно: загуба на телесни течности (надявам се, че няма загуба на мускулна тъкан при режима на Дънов) 2,3 kg. като се замисли човек не е зле, но сигурно може и по-добре. Бях решила сега по пълнолуние и новолуние да правя по 1 ден детокс само на сок от цитруси, но този резултат ме убеждава да не правя експерименти ( с цитрусите поемам само въглехидрати и то без фибри.!!!)
Дали някой прави разтоварване по пълнолуние и новолуние с течности и какви? Какви са резултатите?
Аватар
Dafny
 
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Фев 14, 2017 2:04 pm
София
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот julypv2 » Пон Юни 05, 2017 5:47 am

Здравейте,
да задам своя въпрос тук:
От един месец съм отново в Зоната след раждане на близнаци.
За този един месец, това, което забелязвам че килограмите ми варират от 76,4 до 77,7. Тази сутрин съм 76,9, а стартират Зоната на 77 кг.
Има по трайна промяна в обиколката на талията и ханша. Талията от 106 на 96. Това го отдавам на тренировките. Заедно със Зонката, започна упражнения за след раждане, за прибиране на корема. Упражненията са от фитнесинструктор Руми.

Но за килограмите ми е странно. Вярно е че за тези два месеца, два пъти залитнах с шоколада. И все още не пия много вода, но мисля, че спазвах всичко както трябва. Ям предимно салати - зелена салата, домати, краставици, печени чушки, в които добавям сиренце, котидж, извара и може би два пъти съм хапнала риба. Една от причините може би е факта, че замених голямата закуска в 7 часа с междинната в 10часа. Сутрин храня бебчовците и предпочитам да изпия една чаша айрян или разбълбукано кисело мляко, което е 1П1В. А в 10 часа правя основната закуска, когато вече имам мреме и да приготвя нещо за мен. Възможно ли е, да е това?
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот vladoni » Пон Юни 12, 2017 12:08 pm

Здравейте ЗОНАтори... :yess:

Отново, след известно прекъсване съм в режим.

Имам нужда от съвет - дали когато на етикета,по принцип, или както е в случая на сиренето Котидж пише ,че има 2,4гр мазнини на 100гр продукт, значи ,че няма нужда да добавям допълнително друга мазнина ,като зехтин или други.
Въпроса е да броя ли мазнините на етикетите на меса или сирена или не.

Тоест аз ям 200рг Котидж на обяд което е 3 блока протеин и реално според етикет е даже и 3 блока мазнина.

А аз добавям и чаена лъжичка зехтин с което май стават 6 блока,така ли е?!

Не ми става ясно от книгата ,а искам да ми се изясни.


Благодаря предварително .

Поздрави на всички.
vladoni
 
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Май 27, 2016 10:16 am

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот shtur4e » Пон Юни 12, 2017 5:54 pm

Ако си в началото на режима, по-добре не добавяй допълнителни мазнини. Какво пише на етикета - колко наситени и колко ненаситени има в тези 2,4 грама мазнини? Аз хапвам спокойно 2% мляко, но съм вече 8 месец в Зоната и съм 15 кг надолу, а и установих, че този процент мазнини не ми пречат. В началото бях по-стриктна и ползвах 0,1% маслено мляко, но пък четох недобри неща за него и минах на 2%. Прецени според целите ти и съдържанието на наситени/ненаситени мазнини в котиджа. Също и според физическата активност - ако тренираш повече, може да приемаш допълнително мазнини с котиджа.
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот vladoni » Чет Юни 15, 2017 3:48 pm

Благодаря за отговора. :)
Тоест ,ако правилно разбирам,трябва да броя ненаситените мазнини на етикета и ако са по-малко само тогава да добавям допълнително полезна мазнина, така ли?

Желанието ми е максимално бързо да отслабна .
В 200гр от това сирене са ми 3блока протеин и по етикет 3 блока мазнина-4,8грама.
Мисля че около 3гр от тях са наситени.
И аз ям 2% кисело мляко, да добавям ли допълнително мазнина,защото реално по етикет в 200гр от това мляко ома 1Б протеин ,1Б въглехидрат и почти 3 блока мазнина?

Това ми е реално само неясно от книгата,за максимален резултат за отслабване,но същевременно да съм в "зоната' ,тоест здравословно,дали да броя мазнините в съответния протеин или не?

Благодаря. :yess:
vladoni
 
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Май 27, 2016 10:16 am

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Чет Юни 15, 2017 5:01 pm

Зоната не е диета за "максимално бързо отслабване". И изобщо не е диета за отслабване :) Отслабването е бонус от правилното й спазване.
В Зоната този процес тече равномерно и според натрупаните излишни мазнини в организма. Бързото отслабване (независимо дали със Зоната или с която и да е друга диета за отслабване) е абсолютно вредно, защото при прекомерно бързото топене на мастната тъкан се създава допълнително тихо (клетъчно) възпаление в организма, тъй като тя има една много важна защитна функция - складира част от мастноразтворимите токсини, между които и арахидоновата киселина, която пък от своя страна е тригера, градивния блок на "лошите" айкозаноиди и от там на тихото възпаление в организма. При бързото стопяване на мастната тъкан тя се освобождава в кръвния поток и оттам навлиза с него във всички други органи и с времето става причина за развитие на хронични заболявания.
За да се спомява мастната тъкан са нужни мазнини, а не изключването им напълно от храната.
Ако консумирате пълномаслено сирене - просто не добавяте мазнини. Ако консумирате кисело мляко с 2% масленост може при 2 блока мляко да добавите 1 блок полезна мазнина (зехтин, маслини, ядки - в зависимост от съчетанието с останалите продукти - протеини и друг въглехидрат).
Съветвам Ви за продукти, които са дадени в таблицата да не ровите по етикети. Не е необходимо. Първо, защото не винаги етикетите са с достоверна информация. Второ - показаните в таблицата количества работят от години за много практикуващи Зоната.
Споменатия в по-горен пост котиджи (2,4 г мазнини на 100 г) е нискомаслен. Така че към него спокойно могат да се добавят мазнини. Котидж с повече от 4 г мазнини вече минава в графата пълномаслени.
Не е необходимо да гледате колко са наситените и колко са ненаситените мазнини в млечните продукти. Там просто мазнините поначало са предимно наситени. :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот shtur4e » Чет Юни 15, 2017 7:44 pm

Щом професорът в Зоната говори...щурците мълчат. Макар, че киселото мляко, което приемам е 2% масленост, БДС, и съотношението между наситени и ненаситени мазнини е 1гр:1гр. Това е 2/3 -ти блок ненаситена мазнина по Сиърс. Имах предвид, че щом е в началото на режима, vladoni вероятно би искал/а да е по-стриктен/стриктна, но щом се смята, че почти цял блок мазнина е без значение, така да бъде. Вярно е, че зоната има граници на приложение, от-до, и затова всеки преценява индивидуално.
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот БЕНИ » Съб Авг 05, 2017 10:29 am

Здравейте! Отскоро съм в зоната /от 19 дни/ и вече съм свалила 5 кг. Много съм щастлива. Но както знаем, по важното е че се чувствам добре. За Зоната много съм чувала, но не вярвах, че всичко което се пише за нея е вярно.А как ме плашеха тези блокове и грамчета :). Пет години имам книгата и стотици пъти я вземах, а после я захвърлях. Този път реших просто да съм упорита и да пробвам. Веща съм в областта на здравословното хранене и диетите, но това надхвърли очакванята ми. Все още ми е трудно да се ориентирам в много неща. Разчитам на вас за помощ. А сега искам да задам един малко глупав въпрос, като се надявам да не ми се смеете много. Какво означава да си около зоната? Във форума доста се употребява, но не разбирам какво се има предвид. Благодаря ви. Надявам се на подкрепа.
БЕНИ
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юли 13, 2017 9:09 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Съб Авг 05, 2017 10:40 am

Бари Сиърс е предложил няколко метода за спазване на Зоната - http://www.vzonata.com/granici-na-zonat ... a-hranene/
Когато се ползва метода на блоковете и се придържате най-вече към продукти от зелената и оранжевата част на таблицата, спазвате интервала между храненията, не допускате глад, не си разрешавате чести "чийтове" (извънзоново похапване), приемате рибено масло, правите умерени физически упражнения (достатъчно е да ходите пеша с интензивно темпо), сещате се да медитирате - тогава можете да сте максимално в центъра на Зоната.

"Около" Зоната - останалите методи :)

Повече от естествено е, че човек не може винаги да е с кантарчето в чантата си, ходи на гости, на ресторант, на почивка. В тези случаи се прилага методът "на око" (като ползваме чинията и дланта си за мерни единици). Но когато се свикне да се мери в продължение на няколко месеца, другото става лесно и човек почва дори да си купува продуктите с размер, така че да не му се налага да мери и тегли :)

В Зоната сме, когато постигнем максимален контрол върху хормоналния баланс, когато успеем да потушим тихото възпаление в организма си и оттам да създадем условия за един по-добър и здравословен пък към старините си.

Защото самият Бари Сиърс казва: "Диета Зоната винаги и преди всичко е била противовъзпалителна диета, не просто програма за отслабване."
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот БЕНИ » Съб Авг 05, 2017 12:46 pm

Благодаря Маня!
БЕНИ
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юли 13, 2017 9:09 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Съб Авг 05, 2017 3:50 pm

Много обичам този цитат от "Средиземноморската Зона"

"Зоната не е някое мистично място или умен маркетингов термин. Тя е реално физиологично състояние в организма ви, което може да бъде измерено с клинични тестове...... Ако сте в Зоната, сте оптимизирали способността си да контролирате възпалението. Възпалението е причината да надебелявате, да боледувате и да остарявате по-бързо. Като намаляваме възпалението, губим излишните телесни мазнини, връщаме се към уелнес (wellness ) и забавяме процеса на стареене.
Единственият начин да стигнете до Зоната и да останете там за цял живот е чрез начина на хранене. Диета Зоната не е диета, а план как да балансирате едно ястие, за да оптимизирате хормоналната реакция през следващите пет часа, като по този начин ви позволява да контролирате нивата на възпаление в тялото си. Всичко което ви е необходимо, за да следвате този план за цял живот и драстично да намалите риска от затлъстяване и другите значими заплахи за здравето в наши дни са ръка, око и часовник."
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Orhichka » Чет Сеп 07, 2017 3:45 pm

Здравейте,
Опитвам се да вляза в Зоната, но за сега ми се струва доста трудно, когато става въпрос за готвене. С хапване тип месце + салатка е лесно, ама днес се измъчих с едно телешко със зелен фасул за мен и малката, която е на 2 години и 5 месеца.
Как се справяте с готвенето и за други членове на семейството?
Иначе аз съм на 36 години, 168 см, 65,9 кг като отправна точка. Излишни килограми - минимум 10, та даже и 15.
Аватар
Orhichka
 
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Сеп 07, 2017 8:40 am
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Отслабване чрез хормонален контрол

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта