Дневникът на Танита

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот NikoLinia » Нед Май 31, 2015 3:31 pm

Той след една-две години ще говори и двата езика без проблеми. :yess:
Имам приятелка украинка, с която вторите ни деца са родени с разлика от 1 година и на практика израснаха заедно. Дъщеря ми е на 12 години, а нейният син е на 11. Тя проговори на около година и половина, а той едва след като тръгна на градина, на около две и половина, за което приятелката ми много се притесняваше. Оказа се напразно това притеснение, защото детето започна да говори едновременно и двата езика. Явно му се е настройвало мозъчето. Беше много интересно-както си играе с другите деца и си говори с тях на български, изведнъж се обръща към майка си за нещо на чист руски език. От време на време прави къси съединения между двата езика, разменя думи, обаче се усеща и се поправя. Когато стана на 4-5 години тук дойде да живее и украинската му баба. С нея научи украински. А сега в училище учат английски и това му е вече 4-ти език - на 11 години. Представяш ли си какъв му е мозъка на това дете. Супер гимнастика против деменции и тем подобни глупави болести.
Така, че споко - български, финландски, че даже и английски бързо ще ги оправите. Съставяй после списък кой още да научи-гледай китайския да го включите преди 10 годишна възраст, че много има там за зубрене! :laugh1:
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на Танита

Зоната
 

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Нед Май 31, 2015 10:58 pm

:lol:
Аз като съм била малка с майка ми съм говорила на чешки, с баща ми, баба ми и дядо ми - на български. Обаче една учителка в детската градина ми се е сопнала, че тука се намирам в България и ще говоря на български(явно съм изпуснала някоя думичка на чешки) и дотам е било с говоренето ми на чешки. Сега всичко разбирам, но ми е трудно да си пречупя езика да говоря, а и много думи съм забравила - като ги чуя и ги разбирам, но не се сещам за тях като трябва да ги употребя.
Китайския едва ли ще го включим, но тук се изучава и шведски език - той също е официален. Така че ще се посъберат бая езици. Сега гледаме Маша и мечока на руски. Понякога и филмчета на английски. Заглежда се и по финландската телевизия. Абе дано се оправи и да не е голям стрес за него. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот NikoLinia » Сря Юни 10, 2015 9:23 pm

Танитка, успех на изпита! Гледам, че съвсем е наближил!
Стискам ти палци! :)
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Чет Юни 11, 2015 11:42 am

Благодаря! :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот Italiano » Чет Юни 11, 2015 12:07 pm

Ще се справиш - няма как!
:peace1:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Пет Юни 12, 2015 7:40 am

То не се изискват много усилия да им докажа, че не знам финландски. :lol:
После ще е трудното, след курса - да им докажа, че го знам! :lol:
Яяяяяяяяяяя, вече съм станала магистър! :bigsm16:
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот gogo » Пет Юни 12, 2015 10:21 am

А честита ти нова чушка. И да се похвалиш за изпита. :yess:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Пет Юни 12, 2015 6:33 pm

А, мерси! А за изпита какво - честно казано по едно време имах чувството, че ни проверяват слуха и дали можем да смятаме. Дадоха ни и речници. Едната задача явно проверяваше и доколко знам руски. Дали знам числата на финландски. Водещата изпита уж говореше руски ама толкова зле, че на моменти едва и разбирах. Думичките горе-долу се справих с тях - около 50 % въпреки че изобщо не съм се подготвяла. Проблема при мен е, че не знам глаголите, само съществителни - кое как се казва, но не и какви действия извършва. Групата беше шарена - аз, една туркиня, една унгарка, две полякини и един поляк и една украинка. Установиха, че чета правилно ама то не е и много трудно - както е написано така се произнася, само у се чете нещо подобно на ю и има едно а с две точки и о с две точки дето нещо не мога много да ги схвана засега как се произнасят. Ударението е винаги на първата сричка. Повечето от групата бяха ходили на работа тук и поназнайваха някоя дума повече. Но на мен целта ми е да започна да уча езика от началото, няма смисъл да се подготвям за началния изпит и да излезе, че знам повече съответно да започна от по-горно ниво и накрая да се установи, че ми липсва основата. :) Сега ще чакам да ме уведомят за резултата и кога ми започва курса. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот Pipilota » Съб Юни 13, 2015 4:30 am

Танитка, аи Честита ти Пиперка :laugh: Да си я отглеждаш здравословно, и да се множи :yess:
А за езика, няма страшно, ще го научиш. По-трудно е да спазваш зоната, от колкото да научиш езика :) Така че споко, и смело на пред. Всеки език е богатство. Аз съм казала на моите работници (мексиканци) всеки ден да ме учат по една дума, и като не мога да запомня нещо, и ме гонят до дупка до края на деня :)

Аз пък ги уча на по една българска дума от време на време. Ама лесните за произнасяне, че много си оплитат езиците :laugh1: За сега успешно се справят с "Дай ми пари", "Няма пари", "Чакай малко", "Няма проблем", "Къде", и последно научиха "Луканка", "Суджук" и "Баница" :laugh3: И като дойде някой българин в офиса, и като ги чуе и се скъсват от смях. Съчетаваме полезното с приятното :love: И така де, да не се отклонявам, ама исках да ти кажа, че всяка дума на чужд език си е богатство.
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Съб Юни 13, 2015 9:38 pm

Пипи, наистина е така! И много ме е яд, че навремето майка ми не е била по-настоятелна с чешкия език. Сега ми е адски трудно да контактувам с братовчедите си и с леля ми. Надявам се тази година като си тръгнем за България да се отбием при тях за един ден просто да се видим, че сума ти години не съм ги виждала, особено леля ми. С братовчедка ми понякога се виждаме по скайп. За последно съм ходила в Чехия през 1982 година - цяла вечност.
Аз честно казано си мисля, че с финландския език ще се справя по-добре отколкото с английския. Уж имам изкаран курс по английски, че и диплома даже ама нищо не разбирам. Честно казано като учех с Розета Стоун повече научих за един месец отколкото на курса за 6. Ама сега с тоя дребосък на главата не мога да се хвана пак с розетата, просто не ме оставя за 5 минути освен когато е с баща си навън за час, но тогава все гледам да свърша един куп неща. :) Дано като тръгне на градина да вляза и аз малко в час. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот Pipilota » Нед Юни 14, 2015 6:54 am

Има ли наистина файда от това розета стоун....да го пробвам за испански, че много съм му вдигнала мерника на тоя език :)) Аудио касети ли е, какво е...чувала съм го, но не съм се интересувала.
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Нед Юни 14, 2015 3:39 pm

Програмката е много добра. Не е на касети, компютърна програма е с езикови пакети на дискове. Аз съм си я изтеглила от замунда и работи много добре. Там има и езикови пакети. Сега се предлага и за телефони, програмата е безплатна, плащат се само езиковите пакети(за телефона става въпрос). Има я в google play. Преди време когато ставаше въпрос за учене на чужд език едно момче я препоръча като най-доброто предлагано на пазара. Аз я пробвах на английски и действа много добре. Съжалявам, че няма финландски като езиков пакет. Испански има и даже два вида - баш испански и такъв от латинска америка. Програмата е на принципа на интуитивното учене, което е характерно за малките деца - с картинки, набляга се и на изговарянето на думите. Ако не покриеш определен брой точки от едно ниво не те допуска да продължиш нататък. Препоръчвам ти я. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Чет Юни 18, 2015 4:24 pm

Да взема да се пооплача малко. Моя дивчо да вземе да ме удари с глава в зъбите и ми изби една коронка ама направо зъболекарката каза, че корена е счупен. Да не ви обяснявам как се чувствам в момента.... Закрепиха го временно на мястото му, но казаха че не дават гаранция колко време ще изтрае. Така че като се прибера в България ще трябва и зъби да правя освен всички други дивотии дето ми се насъбраха. Вариантите за моя зъб са два - или имплант в коста, което е просто едва ли възможно да се направи за две седмици а и е бая скъпичко като вариант или протезка от един зъб с кукички да се захване за съседните. Най-вероятно ще е второто. Сега се моля да изтрае до тогава. И за известно време и аз като Маня ще трябва да се ориентирам към по-течна и мека храна. Направо се чудя отсега какво ще измислям за ядене. Май ще взема да си спретна една крем супичка от гъби за въглехидрат и вероятно извара за протеин. Сега съм си направила 2 БПВ йогурт с 1БП извара и 1БВ ягоди пасирани, всичко това объркано с малко стевия и ме очаква да мине единия час от зъбоправенето, че да си го хапна. То това всъщност трябваше да ми е обяда, но с клатушкащ се зъб в устата даже и вода едва пиех, камо ли да ям нещо. Та обяда остана за следобедна закуска. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот Маня » Чет Юни 18, 2015 4:53 pm

О, скъпа, като е само един зъб не е толкова зле, дъвчиш само от срещуположната страна :) Гадно е ако и от двете страни има дупки (както беше при мен почти три месеца) или болки. Така че може и на по-твърдички неща да се кара. А аз въпреки наличните вече зъби единственото "твърдо" дето си позволявам май са киснатите бадеми и крекерите, и то само с дъвкане в дясно, където има повечко останали мои корени и някой друг от протезата между тях. В ляво само меки неща, че понякога и домата ми идва твърдичък :laugh1: Абе, май почти гълтам като гъските, ето ги тъпчат. Може би затова късно нощем ме напада чувство на глад за поне още 1 блок. :)
И все пак, да ти е жив и здрав палавника, един зъб се прежалва :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот Tonkata » Чет Юни 18, 2015 5:56 pm

Здравей, Танитка ! :)
Отдавна не съм ти била на гости, ама от написаното разбирам, че имаш проблем. Не е приятно, но пък я си помисли какво би станало, ако вместо тази коронка ти беше избил например здрав зъб - Срещнал те е малкият дявол !
Пиша ти това, защото то станалото вече е факт и не можеш да го промениш, но ако и постоянно го мислиш и се самосъжаляваш освен да ти стане още по-тежко няма какво друго да направиш ! :refuse:
Ще се оправи и след време ще го разказваш на порасналото си момче, като илюстрация колко послушничък и кротичък е бил !!! :laugh:
Внимавай какво си пожелаваш !
Аватар
Tonkata
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 403
Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 3:53 pm
София
Жена

Re: Дневникът на Танита

Мнениеот tanita68 » Чет Юни 18, 2015 8:18 pm

Маня написа:О, скъпа, като е само един зъб не е толкова зле, дъвчиш само от срещуположната страна :)

Ох, Маня, моя зъб е точно отпред - не мога да отхапя нищо, за дъвкане не се притеснявам ама като не мога да отхапя няма и какво да дъвча. :) А и от едната страна имам зъби само отгоре, долните са на изчакване при зет ми. :)
Тонка, то наистина е добре, че е малкия дявол ама аз и без това без зъби останах. Той малкия и сега повтаря, че щял да ми направи нови зъбки ама кога ли ще е... не се знае. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 14 госта

cron