Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Сеп 02, 2016 4:41 pm

1. По етикет, соевите гранули си изчизат протеин - 13 г. за 1 БВ. Няма никакъв проблем да се хапват без ограничение като източник на протеин. Бари Сиърс има книга за вегетарианци - "Соевата Зона", в която именно соята и соевите продукти са основен източник на протеини. Естествено, част от тях не водят смесен продукт - протеин и въглехидрат.

2. По принцип газираните напитки не са от голяма полза за здравето. Но чистата газирана вода (напр. като Михалково, която е естествено газирана) може да се попийва - е, не да е основния източник на вода, разбира се. Аз лично си разрешавам - и преди Зоната газираната вода е била единствената подобна напитка, която съм употребявала.

3. Последното хранене трябва да е 20-30 минути преди лягане.

4. Схемата ти може да е 2:2:2:2:2. Промяната на схемата не е от значение. Важно е да не се допуска чувство на глад между отделните хапвания. Най-важна е сутрешната закуска и след това хапването преди сън. Разпределението между останалите три хранения трябва да гарантира чувство за ситост за минимум 4 часа (най-добре 5), ако блюдото е добре балансирано.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Блу » Пет Сеп 02, 2016 5:16 pm

Благодаря отново за бързия отговор, Маня! :bouquet:

1.Предполагам имаш предвид соеви гранули 13г за 1БП или аз бъркам. :th:

2.За газираната вода питам за да нямам угризения евентуални. Засега не посягам към нея , но доскоро ми беше по- лесно така да приемам вода. От хората, които могат и без чаша вода да изкарат много време съм. Надявам се естествената жажда скоро да ме сполети.

3.Това потвърждение търсех :hug: все още се лутам в съмнения това как беше , онова как....

4 Чувство на глад рядко имам и то ако нещо съм объркала сметките и после си ги намирам. Не излизам от зелената зона с едно - две оранжеви изключения за първите си 7 дни. Притеснявам се ,че бъркам някъде,понеже това е периода на най - интензивно изхвърляне на течности, а аз съм -1 кг надолу... при доста килограми над нормата. 40 +
Аватар
Блу
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Авг 18, 2016 8:31 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Сеп 02, 2016 5:34 pm

Да, БП, грешка на пръстите.

Колкото до отслабването и загубата на вода - това е много индивидуален процес, при някого това става бързо, при друг по-бавно. Настъпват и моменти на застой (плато). А ако с газирана вода ще приемеш по-голямо количество през деня, тогава просто ползвай такава разредена в съотношение 1:1 с обикновена/минерална вода. Защото е необходимо достатъчно количество вода, за да може организмът да започне да изхвърля токсините при отслабването.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Блу » Пет Сеп 02, 2016 5:58 pm

Плато знам от опит с други диети ,че се получава на някакъв по- късен етап, когато организмът е посвикнал с определен режим. Но не е типично сякаш за началото. Вероятно аз съм имала грешно очакване.

Това със смесването на водата го правех и преди да започна Зоната, но го спрях .
По калкулатор имам да пия 4 литра вода, и чак се плаша като си представя това количество. Засега стигам до литър , 1.5, най много 2.,но инцидентно
Аватар
Блу
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Авг 18, 2016 8:31 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Сеп 02, 2016 6:04 pm

Не забравяй, че в количеството "вода" попадат и течностите съдържащи се в храната - плодове, зеленчуци, мляко. 4 литра ми се струва непостижимо за доста хора (аз ги изпивам с лекота, че и откоре в жегите, но захладнее ли съм на около 2 л).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Блу » Пет Сеп 02, 2016 6:32 pm

Да, така сметките излизат по - читави.

Снощи си минах салатата през кух. робот и излезе 1.2л, ще рече ,че поне литър течност съм приела. Все още изпадам в смешни ситуации с количествата, но това е пътят на новобранеца
Аватар
Блу
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Авг 18, 2016 8:31 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот The Jack » Пет Сеп 09, 2016 11:11 pm

Здравейте!
Имате си ново чавдарче в мое лице. След известна теоритична подготовка вече от 10 дни се впуснах и в практиката.
Първо искам да поздравя и благодаря на всички, допринесли за съществуването и живота на този сайт и форум ( не, че искам да изпъкне някой, ама....Пипи :applaus: :applaus: :applaus:, пионери :applaus: :applaus: , чавдарчета :yess: )
Из житието и битието на един зоновак:
Аз през живота си овес не съм ял, ама викам си “трябва“, сигурно е вкусен, толкова хора го ядат. Акустирах в Берьозка след 30мин., влизам, две симпатични девойки ми се усмихват учтиво, явно с надеждата да ми отмъкнат максимално количествено-качествени парични знаци. Тия на краставичар краставици ще продават си викам аз - минах директно на темата
- Овес имате ли? (всъщност го казах по учтиво)
-Да
-Един пакет
Докато мине този безкраен диалог едната фея беше скокнала щанда и вече ме водеше нанякъде в магазина. За нещастие щанда с овеса беше до щанда с рибата. Взех си аз овеса в ръчичка и за да не бъда груб реших да се правя, че ще си купувам и риба - взех някаква опакована сельодка да разглеждам, викам си, рибка е-бива. Спомен да съм консумирал преди нямам, но и да съм консумирал е било с течен въглехидрат с грамаж от зелената зона :angel: Почти се навих да я пробвам. В този момент вторта девойка зад щанда явно ме омагьоса, когато със загадъчен развален руски, с ясно изразен български акцент (или обратно, не помня) ми подвикна
- Имаме сельодка и на промоция от тази витрина
Не ме впечатли
- От 12лв. на 6лв.
Край, спечели ме веднага и бързо ме нави. Но веднага се сетих за пъкления им план да ми изпразнят джоба, и реших да подходя стратегически
- Докога е промоцията
- Ами докато свърши
Логично. Ама то колкото логично, толкова и опасно - минава банда любители на водката и край. Ама колко да взема от тея рибки - верно, че съм половин метролог с тия мерки и теглилки, ама опит с риба нямам. Някакъв налудничав глас в главата ми проговори и преди да се възпра
- Два килограма
Двете се спогледаха по техен си начин, взех да се чувствам прецакан
- Давай кофата - вика едната
Сега вече осъзнах, че сбърках сериозно. Напълниха три тарелки и взеха да ги поливат с нещо мазно
- Тва кво е
- Ами марината
- ?
- Растителна мазнина. По добре не слагайте допълнително зехтин, че ще стане мазно.
Край, оплесках нещата яко. Помислих да избягам, ама се възпрях. Реших да приключа този кошмар, да ме поизтупат малко, да си призная поражението и да бягам. Така и стана.
Пътувайки към вкъщи се сетих, че киселото мляко свърши. Влизам в магазина и тръгвам към щанда с млякото. Да, ама той е до щанда с месата. Мернах небрежно един телешки суджук. Докато мятах 0,1% в кошницата взех кардинално решение - ще го взема тоя суджук - телешки е, става. Взех го, без да чета етикети - чувствах се победител, имах алтернатива на онова мазното от тарелките. Протеини да искаш.
Идва време за вечеря. Експериминтирах върху сельодката - варене 1,5 мин. -ура, обезмасли се. Опитах - сетих се за кравите дето ближат солените блокове. Брррр. Изкиснах 1,5 часа - става. Взимам суджука, ще си угодя. Гледам и не вярвам - че то мазнина излезе. Взех да се смея - 1 БМ 6гр. Реших да приключвам тоя кошмарен ден - за десерт 1бл. мазнина 6гр!!!!!!!!!
Спах неспокойно.
Събудих се с нови надежди. Веднага измислих план как да излезна от обхваналото ме състояние на прецаканост. Едвам изчаках да стане прилично време - Обадх се на сестра ми.
- Здрасти, искаш ли гости довечера, че не сме се виждали скоро.
- Естествено
- Кво да взема
- Ааа, аз ще взема, какво искаш
- Е стига де, ще донеса сельодка и телешки суджук
- А аз какво да взема
- Оф, нали ти казах, че спазвам един вид диета. Айде щом искаш вземи телешка пастърма, пък от мен сельодката и суджука.
По пътя разсъждавах върху колелото и неговите принципи на действие - слизане, качване. Въглехидрат - течен, протеин - пастърма, мазнина - реших да експериментирам - 18гр. тележки суджук. Получи се добре.
Прибрах се. Реших да настроя чаркалъците с половин кофичка от 0,1% и 3 кашута. Почувствах се победител, но съвестта ми ме гризеше с тва колело. Докато пуших последната си за деня цигара на терасата погледнах натам, накъдето си мислех, че са САЩ и прошепнах “ Прости ми Бари, съгреших“. Явно получих опрощение - заспах бързо и дълбоко.
Кво нещо е живота, бях решил да си купя само едно кило от пустия му овес, ама той е друга тема. :laugh4:
Айде, със здраве!
Use it or Lose it!
Аватар
The Jack
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2016 2:01 pm
Пловдив
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Pipilota » Съб Сеп 10, 2016 6:01 am

Хе хеее :writing1: ама не можах да се сдържа и да не кажа "ДОБРЕ ДОШЪЛ" на това ново зоНби :yess:
Че мисълта ми беше - Hello The Jack :hugs1: Докато си гледал от терасата към САЩ, явно си уцелил и мен с поглед, и те забелязах в тъмното :laugh: Чувствай се като у дома си, не е нужно да звъниш на вратата и може и да не се събуваш, когато влизаш при нас, ние сме доста гостоприемни. Особено с такива странни индивиди със завидно дар слово. Изчетох те на един дъх, и се замислих колко интересен индивид нахълта тук :skyle5: Ти си някаква странна комбинация от две известни личности в този форум, или с други думи - все едно си ашладисан продукт от Годзи и Газилот Велики :laugh4: Ако се задържиш тук, ще имаш време да ги опознаеш...и нас също разбира се.

Скачай смело в тигана, сподели малко и съкровената ти тайна- на какъв език си говорите с кантара, той ли ти прави на пук, или ти на него, кой е по голям инат и т.н Дай малко материал за клюкини :) Хайде отново добре си дошъл и да се надяваме, че няма да ни изоставиш скоро :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Блу » Съб Сеп 10, 2016 9:58 am

:text-welcomewave: Здравей и от мен, Джак. Много ти е готино зоново интро :laugh: .
С теб сме почти на една стартова права и ще се следя с интерес, ако си направиш дневниче. Аз самата още не съм се представила официално на групата, но изчетох всички дневници и мога да кажа ,че Пипи правилно те е надушила като колоритен образ.
Усех ти пожелавам от сърце.
Аватар
Блу
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Авг 18, 2016 8:31 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот The Jack » Съб Сеп 10, 2016 12:09 pm

Ооо, Пипи, добре заварил :hug: Знаех си аз, че ми куца географията и чувството ми за ориентация - явно съм гледал към Чикаго. Абе то само факта, че съм гледал към САЩ, а не към Зимбабве, ми дава поводи за радост, ама както и да е. Независимо, че се впуснах в практиката малко форсмажорно, имай предвид, че доста изчетох преди това и вече доста хора от форума са ми на сърце. Бая хляб трябва да изям докато стигна Годзи и Гази :applaus: в техните дисциплини, пък като се замисля, учудващо, аз сега хляба го заобикалям като конска фъшкия. Той Годзи е направо спортист от световна величина (както казва Барито - елитен!!!) в колоездното - направо скача и се мятка на това колело в движение от 50км. час - истински шедьовър. Аз само леко пофлиртувах с този спорт. За Гази напаво не знам какво да кажа....уникален!!! Следата му в този форум - Thunderstruck. Както и на много други, by the way.
Туй с тигана го каза много добре - метнах се аз, ама се чувствам не като упорита жилава мръвка, ами като лоена топка. Топя се физически. А пък и ако психическия ми възход продължи, направо си мисля, че след някой и друг месец ще оспорвам законите на гравитацията. На мен проблема ми е повече с мазнинките, отколкото с килцата, ама все пак: 179см., за 10 дни от 84,5 на 82,1кг тази сутрин след бомбардировката във WC-то. След бурната атака с войниици от специалните зелени части, пъпа се е прибрал в състояние на комоцио с 3-4 см . Стартирах с 26,2% мазнини - измерено на профи апарат - резултати, след месец и още 5 лв. Енергия - всички крушки в нас взеха да светят по-силно - от ЕВН са на ръба да проведат разследване за този феномен :laugh4:
Здравей, Блу :hug:. С тая стартова права малко ме накара да се почувствам като на състезание :laugh4: (зъби имам, тва зъбатото ми е най-удобно). Тцъ. Аз състезанието си го водя с мен и с още нещо, ама затова по-натам, като му дойде време на дневника. Иначе си хитруша, аз с дневник, пък ти само да ме следиш - я вземи отвори един преди мен. Иначе ще се почувствам малко от типа “ А портрета от стената непрестанно ме следи “.
И тук преди да се е намесил Ити :applaus: с :offtop:
Тази сутрин закусих:
ябълка - 200гр. -2БВ
пуешко филе - 84гр.- 2БП
бадеми - 6бр. (тва с бройките на ядките винаги ме забавлява) - 2БМ

Ити, прибирай палката - по темата съм. :hm:
Use it or Lose it!
Аватар
The Jack
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2016 2:01 pm
Пловдив
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот The Jack » Съб Сеп 10, 2016 12:57 pm

Опс, излъгах. Това 26,2 е BMI. Мазнината е 27,3%. Да уточня и за шкембака - днес 100см.
Use it or Lose it!
Аватар
The Jack
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2016 2:01 pm
Пловдив
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Блу » Съб Сеп 10, 2016 12:58 pm

Ххах, Джак, сякаш съм чакала някой да гръмне с пищова за старт. :laugh4:
Притеснявам се,че съм досущ телеграфистка и ще направя един доста измъчен дневник.. добре ,че тук не се пишат оценки. Успях да те заблудя, не съм спортен тип, и не обичам състезанията. Макар Зоновите такива да ги отчитам като доста свежи и стимулиращи всеки от участниците да се бори с ламята и лошите навици в себе си и.
Прав си за дневника, вчера ми беше най- трудният ден откакто започнах, направо го ударих през просото.. в смисъл, че отказвах да приема всякаква храна, Предполагам, че това е емоционално натрупване от всичките опити за стриктност. Знам,че ще има не един и два подобни дни занапред, но също знам,че с подкрепата на съмишленици и приятели тези дни минават по- леко. :)


Време е за обяд, а може би и за дневник :skyle5:

П.п. аз те водя на шкембе +25 :mrgreen:
Ох, не е за хвалба, ужасно е дори. Замислям се ,че никога не съм правила подобно признание и сякаш за пръв път съм готова да погледна истината в очите.
Аватар
Блу
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Авг 18, 2016 8:31 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Съб Сеп 10, 2016 1:07 pm

Еха, появиха се нови членове на нашето мило и сплотено зоново общество! Колко е хубаво, че в общото лятно предесенно затишие има хора, които са ни открили и протегнали ръка към това безценно преживяване - Зоната!
Пожелавам ви успешен пробег до желаната цел и след това - до края на дните ви... защото това си е супер начин на живот!
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Блу » Съб Сеп 10, 2016 1:31 pm

Благодаря за пореден път за топлото посрещане, Маня. :hug: Признавам си спечелихте ме с това ,че с много труд сте изградили едно малко царство на взаимопомощ. Казва малко, но съвсем не по сила и значение.
Надявам се все повече хора да ви открият, защото е нелепо да изживяваме живота си в неведение, не познаващи телата си и това как и защо реагират на безумията, на които ги подлагаме.

Стига съм философствала, Пипи може официално да ми попълни членската карта.
Ден 16-ти в Зоната - записано в корабният дневник.
Аватар
Блу
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Авг 18, 2016 8:31 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот The Jack » Съб Сеп 10, 2016 2:06 pm

Маня, :bouquet: Хората са казали - който търси, намира. А Ицето е казал - който играй, пичели, който не играй, не пичели.
Блу, яко си оплескала работата с тва просо - ми то 14гр. за БВ :laugh1: . И аз преди си имах собствена мелница, пивоварна и стадо с прасета, агнета и подобни видове, ама.... представи си сега как си тръгнах от село след почивните дни вместо с расло на кокал, расло по земята - две чанти домати, чушки, праскови, патладжани и т.н. Чак ме избива студена пот. Ама си изградих подход и не ми е зор - просто мисля за храната по различен начин.
Имах един съквартирант в Свищов (уникален човек), който, докато ние са заливахме с кафета до към 2-3 часа, той се беше нахранил -интересното е с какво. Сутринта сварихме един боб с идеята близките дни да се превърне в манджа- към оня момент само вода и боб. Та прибираме се към 3-4 следобяд и решаваме да го доготвим. Да, ама гледам той намалял. Викам на тоя образ - Абе ти да не си ял.Той - ами да, що? Ми то само вода и боб бре, а той - А, за мен е важно да си набавя необходимите за деня хранителни вещества, вкусът не е от значение. Изуми ме. С това не искам да кажа, че нещо ям насила и не ми е вкусно - просто поглеждам повече и от другата страна на монетата, а не само от чревоугодническата.
За дневника - мани тея телеграфи. Представи си че пишеш на ония старите машини - нали се сещаш - трак, трак трак, хръъъъц, и пак така.И докато с едната ръка прайш хръъъъц, другата работи - 115гр. от оня полезния течен въглехидрат - по романтично е (само да не забравиш баланса, че направо си се метнала от двуколесното безмоторно превозно средство).
Use it or Lose it!
Аватар
The Jack
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2016 2:01 pm
Пловдив
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Блу » Съб Сеп 10, 2016 2:27 pm

Ъ, Джак обърка ме, аз просо още не съм кусвала ... и течни романтични въглехидрати също :skyle5:
има време. Вероятно си прочел за чуденките ми със соевите гранули :)

Стриктна съм, изповядах се, макар че малко наполовина сякаш...но за начало е добре. Подавам ти щафетата. :writing1:
Аватар
Блу
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Авг 18, 2016 8:31 pm
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта

cron