Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Съб Мар 23, 2013 6:12 pm

snow_angel добре са ти менютата. И най-вероятно да е от червените храни. Аз например винаги огладнявам по-рано ако ям нещо червено, и с мъжо е така. Относно палачинките- можеш да вземеш идея за самите палачинки от тецептата палачинкова торта от овесени трици От хормонална гледна точка, много по-добре е да заместиш брашното с овесени трици :cook:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Зоната
 

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот roksi » Нед Мар 24, 2013 9:27 pm

пипилотке :wave: с тези нови публикации :о направо ме стресираш яко..... и после какво става с моя кортизол аааа.... :dum: .еее... медитацията е нещо друго
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Нед Мар 24, 2013 11:32 pm

:laugh: roksi аз мислех, че си ни зарязала, ама явно шпионстваш тук без ние да знаем :laugh4: Иначе за кртизола... :oh: Барито такива неща разправя, и аз само преразказвам :) така че ако ти вкарвам стрес с тия статии, демек ако ти вдигам кортизола, моля за извинение :laugh: Ама споко де, сега трябва да почваш да медитираш всяка вечер, и всичко ще е под контрол :laugh3: Шегата на страна, обаче тоя кортизол никак не е смешен май :oh:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот snow_angel » Пон Мар 25, 2013 9:14 am

Сега след статията за кортизола ми се изясняват доста неща... Например от къде се появи през последните година-две "навика" за сладко следобед - работата ми е най-стресова и натоварваща точно в този период на денонощието. Може би точно навика мозъка ми да получава ударни нива инсулин е останал и за това сега ми е толкова трудно да го откажа. Не знам защо се получава така - продължавам да имам по едно прегрешение на ден в следобедните часове - срам не срам - вчера беше поничка със сладко, предния ден - вафла. Интересното е, че не ме влече шоколада, а точно някакви тестени сладки неща :think2: Обаче от вчера имам вече стевия и ще си правя от зоновите сладкиши, поне да прегрешавам зоново...
Имам и още един въпрос - купувам си кисело мляко Клевър 2% със следното съдържание на 100 грама - мазнини 2гр, протеини 2.2 гр, въглехидрати 2.5 грама. Ако правилно съм сметнала, то значи цялата кофичка 400 грама е малко над 1 блок общо? В същото време в таблицата грамажа за един блок е 120 грама. По какъв начин да го смятам?
За салата айсберг - също. В таблицата пише, че 1БВ е 2 ч.ч/ 2 глави. Което няма как да стане, защото айсберга, който си купувам е по 500 гр едната глава. До момента си го смятам като марулята, дано не е твърде грешно.
Извинявам се за въпосите, дано не съм твърде досадна... Трябва да си балансирам хормоните след раждането, че мъжа едва ме изтрайва вече :laugh4: Отслабването може и да мине на заден план като приоритет, но така ме бият хормоните в главата, че съм направо ужас на моменти - аз сама не бих се изтърпяла :lol:
Аватар
snow_angel
 
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Мар 21, 2013 12:23 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Сря Мар 27, 2013 1:40 am

snow_angel аз съм забелязала, че Бари Сиърс много често употребява фрзата " глад за въглехидрати" а не глад за сладко :). Киселото мляко си го смятай половин чаша за един блок :) А за айсберга, аз всичко такова зелено го смятам като марулите ;) Като постоиш по стриктно в Зоната, например около 2 месеца, хормоните ти ще са гладки, като тихо море при залез :laugh:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот snow_angel » Сря Мар 27, 2013 8:42 am

Пипилота :bouquet:
Много се надявам да ми мирнат вече хормоните, но пък то си е и рано де, сравнително скоро родих... А глада за въглехидрати ми е до болка познат, но интересното е, че е определен глад за сладко и тестяно, а не за шоколадово сладко. С мъжа сме така - той яде индустриални количества шоколад, а аз - кексове.
В понеделник, обаче, си направих зоновия сладкиш с ябълка и сутрешната и следобедна закуска са ми от него, плюс кисело мляко. От понеделник съм без прегрешения! :bigsm16: Имам все още червени храни, но малко по малко ги махам. До тук съм спряла напълно всякакъв вид хляб, при това без да ми липсва - нещо мноооого странно при мен, аз обожавах бял хляб, а сега нито бял, нито пълнозърнест. От понеделник не съм яла и нищо, съдържащо захари, благодарение на сладкиша! Е, той е в червения диапазон храни, но поне е зонов.
А киселото мляко с тези показатели защо е половин чаша? Нещо ми се струва странно да е същото количество като мляко, с доста по-високо съдържание на протеини и въглехидрати :think2: Това 2% Clever-ско мляко (не знам някога опитвала ли си го) е с консистенцията на айрян - разклащаш кофичката и пиеш със сламка, толкова е воднисто. Но пък ако трябва по 120 грама за блок - толкова ще пия, но на 100 грама се падат 2.2 грама протеин и 2.5 грама въглехидрат. За сравнение, същата мляко с масленост 1.5% на Активиа натурална данните са 3.6 гр протеин и 4.3 гр въглехидрат. Нещо не ми се струва редно количествата им да са еднакви :think2: Ти имаш повече опит, сподели, моля :bouquet:
Аватар
snow_angel
 
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Мар 21, 2013 12:23 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Galia_76 » Чет Мар 28, 2013 11:04 am

Здравейте,
Първо искам да благодаря за пипилотка за прекрасния сайт и полезната инфирмация в него и после да попитам нещо:
Имам консерва с нахут, която по етикет съдържа в 100 гр.:
протеини 4.1г., въгл. 8.7г., фибри 4.5г., мазн. 1г.
Ако вадим фибрите от въглехидратите, излиза, че моята консерва е с равни показатели за протеини и въглехидрати.
Следователно, мога ли да я ям като балансиран продукт, но с добавяне на мазнини?
Пожелавам ви приятно зонуване и отлични резултати.

Редактирам се....
Май няма да й вярвам много на информацията на етикета на тази консерва, защото в различните сайтове за състава на нахута никъде протеини и въглехидрати /макар и с извадени вибри/ не са с толкова близки стойности...

Ако някой има мнение, моля да го сподели...
Galia_76
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Фев 12, 2013 11:04 am

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Чет Мар 28, 2013 3:55 pm

Galia_76 добре дошла при нас :hug: :bigsm22: Относно твоето питане можеш да погледнеш Въпрос № 41 Ако кликнеш на Таблицата, ще видиш че нахута е в графата на въглехидратите, със зелен цвят :bouquet:

snow_angel Аз не съм се изразила правилно за киселото мляко. Исках да кажа че аз млякото си го броя по половин чаша, без да му гледам показателите. Хич не се вманиачавам толкова до грамчета и милиграмчета. Обаче като се замисля , като каза че, млякото било много рядко... :oh: тогава може би трябва да се гледа етикета, на който не се знае дали може да се вярва. И другия вариант е при такова рядко мляко да си слагаш за един блок почти една чаша мляко, вместо половин :bouquet:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Galia_76 » Пет Мар 29, 2013 8:28 am

pipilota написа:Galia_76 добре дошла ....


Благодаря за посрещането и за отговора...значи спокойно да си добавям нахута към ВБ. Много ми е вкусно, като го сложа в зелена салата салата с домати, краставици и т. н. ммммм....
Успешен ден на всички!
Galia_76
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Фев 12, 2013 11:04 am

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Violka » Вто Апр 02, 2013 12:38 pm

Привет на всички :bouquet:
От няколко дни се опитвам да бъда в Зоната и аз, но имам питане - като си направя ястие(заек по ловджийски) и то съдържа 12 БП, 12 БМ и 8 БВ, разделям го на четири порции по 3 Б и за десерт към всяка порция си прибавям по 1/2 ябълка 1БВ. Та въпросът ми е правилно ли разсъждавам :shy:
Благодаря :bouquet:
Аватар
Violka
 
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Апр 02, 2013 12:31 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот roksi » Вто Апр 02, 2013 2:45 pm

Violka :hug: правилно е ,за ябълките аз си ги меря по 100гр. защото са различни по големина
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Tan Zaso » Сря Апр 03, 2013 2:12 pm

Бил съм на анти-кортизолова диета, и тя много прилича на Зоната!

7:00 - 250кал-Банан с фъстъчено масло /плод.-зел.-мазнини/

9:00 - 160кал – Грейпфрут+2 суп.л. Захар + Овесени ядки +Мляко+ Кафе /плод.-зел.-брашно-протеин-мазнини/+вит. и минер.

12:00 - 380кал – Ябълка + Сирене /плод.-зел.-мазнини/

14:00 - 180кал – Домат+Маруля+Круша+2филии хляб+говеждо месо+сирене и горчица /плод.-зел.-брашно-протеин-мазнини/

17:00 - 520кал – Морковчета+Салатен дресинг /плод.-зел.-мазнини/

19:00 - 240кал – Зелен фасул + Моркови + Зехтин и чесън + Питка хляб+Сьомга+Олио с чесън /плод.-зел.-брашно-протеин-мазнини/

21:00 – Пуканки с масло /плод.-зел.-мазнини/

1200-1800кал. на ден. 55%въглехидрати, 20%протеин, 25% мазнини

Но Зоната ми се струва по-добре обяснена. Ето това е сайта - http://www.cortisolconnectiondiet.com/# , а ако някой иска мога да му изпратя книгата /да ми пише на лични/. :)
Аватар
Tan Zaso
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 39
Регистриран на: Пон Апр 01, 2013 1:18 pm
Плевен

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот radotdr » Чет Апр 04, 2013 12:45 am

Здравейте, днес научих за Зоната и цял ден чета какво ли не по темата. Така попаднах и на вашия сайт и ще ви задам няколко въпроса.
1во Как точно се смятат протеините(съответно броя блокове) за мъже, понеже в книгата пише размера на китката, на вашия сайт е размера на врата. Освен това ако променя драстично размерите на врата във вашия сайт, няма никаква промяна в броя на блоковете. Нека някой да ме опъти как точно мога да си сметна блоковете за деня, още преди да съм прочел цялата книга :).
2ро Гледайки таблиците ми прави впечатление, че дадени храни се броят само кат белтъци или въглехидрати, но те имат и от двете. Така например цяло яйце се брои за 1БП, но то съдържа и много мазнини. От друга страна суровия овес съдържа не малко белтъци? Не оказват ли влияние тези пропуски?

Предполагам че с времео ще изникнат и други въпроси, предпочитам да се допитам до хора с опит, за да вляза в зноата правилно и да се задържа там.

Мерси!
radotdr
 
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Апр 04, 2013 12:33 am

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Чет Апр 04, 2013 2:54 am

Tan Zaso :hug: Каква е тая анти-кортизолова диета :wow: За първи път чувам, ама ми стана интересно :) С каква цел е, за слабеене ли, или за намаляване на кортизола? Наистина менютата изглеждат близки до зоната, но все пак ми се струва, че преобладават въглехидратите, но може и да бъркам. Ще се радвам ако ме снабдиш с книгата:) Ще ти пусна мейла ми на лични :hug:

radotdr добре дошъл сред нас :bouquet: За да си изчислиш блоковете, използвай калкулатора от сайта. Можеш разбира се да ползваш и системата от книгите, и не мислия че ще има разлика. Относно разликата - за врата или китката... ти си първия който се сети да попита :lol: Като тръгнахме да правим калкулатора, установихме че бари Сиърс е използвал таблици от 1975 година мисля че беше за изчисляване на процента на телесните мазнини, т.е според % на телесните ти мазнини можеш да определеиш по колко блока ти се полагат. И с течение на годините разбира се са се показали много по-добри начини за изчисляване на телесните мазнини, и искахме да сме възможно най-точни. Взехме калкулаторите на американските военни и морски, за база за сравнение,в които изчисляването на манините става по много по-подробен начини, чрез врата, китката, бедрата и т.н, за по-голяма точност. От всички калкулатори се оказа, че обиколката на врата е много по показателна от колкото обиколката на китката.

И другото, което ни озадачи в калкулатора за мъжете на Сиърс беше, че по средата някъде в тези таблици от книгата започваше да се губи зависимостта при физическите натоварвания, в което нямаше логика, и от там всъщност тръгнахме да ровим при военните и морските.

Когато променяш размерите на врата, броя на блоковете ти няма да се помени, защото в когато се храниш в Зоната, ти се храниш така, все едно си в идеалните килограми. Т.е протеините които твоето тяло може да поеме. Блоковете ти ще се променят, ако промениш физическата активност. Колкото повече физическо натоварване имаш, тогава нуждите на тялото ти от протеин се увеличават :)

Относно таблицата - Относно яйцета, в тях преобладават протеините. В зоната един блок мазнини е 3 г, но ние приемаме 1.5 г, защото другите 1.5 ги приемаме от протеините. За целта погледни в Зонови блокове и по-точно прочети за мазнинните блокове :done:

Относно протеините, които се намират в някой от зърнените храни- тези зеленчукови протеини нямат много голяма плътност, и не могат да се усвояват напълно от организма. Трябва да затънеш в изчисления за да установиш колко мизерни процента от този протеин ще се абсорбира в тялото, и какъв ще е хормоналния ефект. Напромер фибрите които се съдържат в овеса предотвратяват до голяма степен усвояването на протеините които съдържа, и поради тази причина Бари Сиърс казва че не се зачитатт. Единствените богати на протеин зеленчуци се водят соята и тофуто.

Ако имаш въпроси, не се притеснявай да питаш :) Ние ще помагаме, от теб се сиак само малко воля и режим поне в началото, докато придобиеш правилните навици на хранене :hug:
Последна промяна Pipilota на Чет Апр 04, 2013 2:02 pm, променена общо 2 пъти
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот radotdr » Чет Апр 04, 2013 9:33 am

Мерси за изчерпателния отговор. Ще се захван още днес (1ва стъпка електронна кухненска везна :) ). Сметнах си 11-13 блока, тъй като спортувам 3-4 пъти седмично, но и се зсатоявам дълго пред компютъра, така че ще приемам по 12-13 блока на ден. Очевадно дори да сваля килограми и намаля мерките количеството храна ще си остане същото, докато не вдигна физическите натоварвания.

Относно разпределението, прочетох че основно хранене те държи до 5 часа, а междинно 2, но също така пишеше че основните хранения за мъже е добре да са от 4 блока. Закуската приема ли се за основно хранене? От моята програма кое е по добре закуската с 3 блока и последното хранене 1, или закуската 2 и последното хранене 2. Аз си направих следната програма, която ще опитвам да спазвам:
10:00 2Б
14:00 4Б
18:00 1Б
20:00 3Б
00:00 2Б

Ежедневието ми е такова че лягам късно и ставам към 10. Исках да попитам дали за вечерната закуска не трябва да приемам повече блокове, за да има тялото повече запас за през ноща. Ако да имате ли предложения за по добро разпределение?

Тъй като ми предстои пазаруване, бих помолил за съвети за някой продукти:
Какво сирене използвате? (ниска масленост или обезмаслено) марка?
Киселото мляко ако е 4% масленост, колко БМ трябва да сметна за 400гр кофичка (4гр*4 = 16гр /3 или /1,5). Какво кисело мляко ползвате?

Предполагам че като започна да пазарувам ще изникнат още конкретни въпроси за продуктите :)

Мерси!
radotdr
 
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Апр 04, 2013 12:33 am

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот radotdr » Чет Апр 04, 2013 10:29 am

Сега като планирам храненията ми се струва, че най лесно ще спазвам следната програма:
12 блока в 5 хранения = 3-3-1-3-2

Освен това като направя сметките ми се струва че храната като калории идва малко:
При 13 блока (колкото са при по високото фическо натоварване) се получават следните сметки:
13х7гр.х4кал. = 364кал от протеин
13х9гр.х4кал. = 468кал от въглехидрат
13х3гр.х9кал. = 351кал от мазнини
или общо под 1200кал, което за спортуващ организъм е изключително малко. Чел съм че дори без физически натоварвания, организма се нуждае от близо 2000кал на ден. Какво е мненито ви по въпроса?

Мерси!
radotdr
 
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Апр 04, 2013 12:33 am

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 8 госта