Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Tony » Съб Окт 25, 2014 2:17 pm

Тази е типична белгийска рецепта с цикория /witloof, както я наричат/. Оригиналната рецепта е от тук, но аз я измених и преизчислих за Зоната.

Цикория с шунка и сос от сирена - 6 блока

4 глави цикория - при мен бяха 480 гр, което е 1/2 ВБ /от тук, като извадих фибрите, излезе, че 1 кг е 1 ВБ/
98 гр пилешка шунка - 3 ПБ /по етикет/
112 гр извара - 2 ПБ
180 мл прясно мляко - 1 ПБ + 1 ВБ
28 гр /2 с.л./ овесено брашно - 2 ВБ
за мазнина ползвах 3 плочки топено сирене /3 МБ по етикет/ и 24 гр синьо сирене /също по етикет 3 МБ/, с които приготвих соса
индийско орехче
сол
черен пипер

Важно е да се изрежат пънчетата/кочана/ на цикорията, че понякога има горчив вкус. Аз ги изрязах по-дебеличко и я сложих на пара да омекне за 15 мин. След това разрязах всяка една на 2, за да станат поне 8 рула. Всяка половинка подправих с малко чер пипер, индийско орехче и сол една идея, обвих я в шунка и сложих в стъклена тава. Може да се подмаже с мъничко гхи тавичката, но аз не сложих никаква мазнина, че по етикет сиренето, което ползвах си излезе мазнина и реших да ползвам него.
В съд с дебело дъно запекох 2 с.л. овесено брашно и добавих млякото като бърках енергично. Свалих от котлона след 2 мин., добавих изварата и разбърках хубаво. Добавих и сньото сирене и залях рулата в тавата. Сложих във фурната за около 10 мин на 180 С, а след това добавих 3 плочки топено сирене и оставих да се запече за още 10 мин.
Разделих порциите на 2 и така всяка порция съдържа 3 ПБ, 3 МБ и 1,5 ВБ. За да се балансира добавих 120 гр домати(1/2 ВБ) и 1/2 ябълка(1ВБ) за десерт.

Чудесна вечеря се получи.
Изображение

В оригиналната рецепта цикорията се пече във фурна с подправките, лимон и масло, а след това се обвива в шунката и се залива със соса, но мисля, че на пара става по-бързо.
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Зоната
 

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот _belladonna_ » Съб Окт 25, 2014 6:29 pm

Тони, изглежда превъзходно!
Аватар
_belladonna_
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 277
Регистриран на: Съб Май 10, 2014 2:08 pm
Варна
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот marianapanova » Нед Ное 16, 2014 2:44 pm

Как си приготвяте овеса за закуска,смисъл добавяте ли му подправки . Аз го хапвал с извара или сирене! Ити помагай и ти!
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Маня » Нед Ное 16, 2014 2:54 pm

Марианка, с извара или сирене става супер. Аз лично винаги в такива случаи добавям и подправки според това какво има налично. Но чер пипер, кимион, пресен магданоз, малко чили, самардала са ми приятна добавка за солен вариант на овеса.
Ако реша да е сладка закуската ползвам извара и подправките са канела, джинджифил, карамфил, листа от свежа мента, стевия за послаждане и за мазнина в тези случаи добавям смлени какаови зърна.
Подправките можеш да си избираш сама по собствен вкус. Те са едни от най-богатите на полифеноли добавки.
В последно време не варя овеса, а го кисна поне 12 часа и си го хрупам така. Или го добавям в някое сутришно смути в блендера и става супер. Така, започнал да кълни е много по-полезен от сварения. С накисване практикувам и с всички ядки. В моя дневник съм постнала инфо по въпроса за кисненето на ядките и семената, която не е зонова препоръка, но ми се струва изключително полезна и аз си я практикувам.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот marianapanova » Нед Ное 16, 2014 3:54 pm

Manya благодаря,ще разгледам дневника ти!
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Pipilota » Чет Ное 20, 2014 7:40 am

Има въпросче под рецептата Tутманик "Стеф"... ;)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Маня » Чет Ное 20, 2014 8:05 am

pipilota написа:Има въпросче под рецептата Tутманик "Стеф"... ;)

Отговорено :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот galia_mp » Сря Ное 26, 2014 11:11 am

Здравейте,
Може ли да ми кажете как се прави овесена каша. Предварително Ви Благодаря :chef1:
"А по-добре е да подгониш вятъра,отколкото да седнеш и да плачеш."
Никола Вапцаров
Аватар
galia_mp
 
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Мар 03, 2014 11:13 pm
Горна Оряховица

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Маня » Сря Ное 26, 2014 11:28 am

Овес, овесени трици или груби овесени ядки (може и пълнозърнесто овесено брашно да се ползва) - съответното количество блокове (въглехидратни) се варят във вода. Най-дълго се варят целите зърна овес. Овкусява се със съответните блокове протеин (извара или нискомаслено сирене) и мазнина (зехтин или гхи). За любителите на сладък вариант се ползва безсолна извара, стевия за сладост (може и мед, но с намалено количество овесен блок) и ядки.

Според личните вкусови предпочитания могат да се добавят различни подправки - за соления вариант чер пипер, кимион, чили; за сладкия - канела, джинджифил.

Може да се ползва и прясно мляко (смесен продукт П+В), но за Зоната не е препоръчително. И с балансирането на блоковете става малко по-трудно.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот galia_mp » Сря Ное 26, 2014 2:33 pm

Manya написа:Овес, овесени трици или груби овесени ядки (може и пълнозърнесто овесено брашно да се ползва) - съответното количество блокове (въглехидратни) се варят във вода. Най-дълго се варят целите зърна овес. Овкусява се със съответните блокове протеин (извара или нискомаслено сирене) и мазнина (зехтин или гхи). За любителите на сладък вариант се ползва безсолна извара, стевия за сладост (може и мед, но с намалено количество овесен блок) и ядки.

Според личните вкусови предпочитания могат да се добавят различни подправки - за соления вариант чер пипер, кимион, чили; за сладкия - канела, джинджифил.

Може да се ползва и прясно мляко (смесен продукт П+В), но за Зоната не е препоръчително. И с балансирането на блоковете става малко по-трудно.

Manya отново ти БЛАГОДАРЯ ти си едно голямо съкровище в Зоната. :love:
"А по-добре е да подгониш вятъра,отколкото да седнеш и да плачеш."
Никола Вапцаров
Аватар
galia_mp
 
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Мар 03, 2014 11:13 pm
Горна Оряховица

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Elina1 » Пет Яну 02, 2015 5:39 pm

Дайте идеи за супички, изцяло в зелената зона. Освен леща за друго не се сещам.
НЕ МОЖЕ ВЕЧНО ДА ВАЛИ!
Аватар
Elina1
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 10:25 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Elina1 » Съб Яну 03, 2015 1:42 pm

Още един въпрос свързан със супите. Когато слагате мляко вътре, как ги делите после? Ако супата се дели на 3 порции и в нея съм сложила 220гр. прясно мляко, как след това да нагодя ПБ?
НЕ МОЖЕ ВЕЧНО ДА ВАЛИ!
Аватар
Elina1
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 10:25 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Melkat » Съб Яну 03, 2015 5:22 pm

Elina1 написа:Дайте идеи за супички, изцяло в зелената зона. Освен леща за друго не се сещам.

Супа от зеле, зелен боб, праз, всякакви други зеленчуци от зелената зона. Аз правя по-голямо количество, някъде около 10-12 блока въглехидрати, слагам по-малко от блок кисело мляко и не го броя за протеин. Но ако си решила да си абсолютно стриктна, пресметни си колко процента протеин се пада на един блок въглехидрат и си ги приспадни от протеините. Аз лично не мисля, че е нужно чак такова издребняване, при положение, че съотношението протеин-въглехидрат не е категорично фиксирано, а може да варира в определени граници.
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот Pipilota » Чет Яну 08, 2015 6:55 am

Имаме питанка под рецепата Зонова пица ;)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот gogo » Чет Яну 08, 2015 10:34 am

Вече е отговорено. ;)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Готвене и рецепти в Зоната - част 2

Мнениеот ginette » Чет Яну 15, 2015 11:22 am

Моля да ме извините ,ако се е дискутирало .Как да смятам домашно консервирани домати .Някъде бях чела 1ч.чаша -220мл за 1 БВ :think2:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта