Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Lancer » Вто Мар 03, 2015 3:05 pm

Suzi написа:
Ако става въпрос за солени кексчета, в неделя правих такива по рецепта от сайта - в темата "Готвене и рецепти в Зоната" - част 1, на стр. 7 "Солени мъфини". Получи се много вкусно (аз изсипах сместа в тава, а не във форми за мъфини) и после нарязах на 12 парчета.

Абе как отговарям на някои мнения, та после гледам,че не се е публикувало...
Разбира се, че солени, извинявам се за тази неточност, просто за мен понятието "мъфини" е съвсем ново и в моите представи можеше и да е вид стабилизатор от космическа совалка. Копирах от мнение в друга тема и явно е била изпусната буква. Това е добра идея за тава, просто съм съвсем сигурен, че съм ненадминат в разпределение съдържанието в тавата, стига да има нещо в нея. Тия от овесени трици също ми се виждат добра идея.
Бари Сиърс, автор на най-важното откритие в новата история на човечеството!
Lancer
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Вто Фев 24, 2015 9:51 pm
Варна
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Suzi » Вто Мар 03, 2015 3:47 pm

Lancer написа:...просто за мен понятието "мъфини" е съвсем ново...


Как така ново? :о Шоколадови мъфини не си ли ял? :hm: Много си изпуснал, ама те не са хич зонови :laugh4:
Иначе точно, защото съм „изкусна кулинарка" :laugh1: изсипах сместа в тава. Последните ми опити да направя мъфини във формички завършиха с небивал неуспех и все още не съм събрала смелост (и достатъчно мощни препарати за фурна), за да пробвам отново :laugh:
Когато си в дупка, спри да копаеш!

Изображение
Аватар
Suzi
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 179
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:32 am
България/Германия
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Pipilota » Вто Мар 03, 2015 6:08 pm

Lancer ,ти разглеждал ли си нашия сайт за Зоната ;) Там има калкулатор за блокове, таблица на блоковете, калкулатор за водата, и около 3-4 страници с рецепти за всякакъв вкус :))) Разгледай го, ще намериш интресни неща ;)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Lancer » Вто Мар 03, 2015 8:15 pm

pipilota написа: Lancer ,ти разглеждал ли си нашия сайт за Зоната ;) Там има калкулатор за блокове, таблица на блоковете, калкулатор за водата, и около 3-4 страници с рецепти за всякакъв вкус :))) Разгледай го, ще намериш интересни неща ;)

Ми след като калкулатора там ме поряза с 2 блока спрямо книгата, вече не смея да погледна там :)
Шегувам се, огледах го и даже извъртяхме първата тавичка по рецепта от зоната, таблицата май си я нося вече вместо лична карта, по калкулатора на водата пия вода колкото 3 годишно конче, и съм обзет от решимост да му отпраскам едни 3-4 месеца зона, преди всякакви умозаключения.
Виждам из нета още от 2006-та постинги относно живот в Зоната, жалко, че не съм взел нещата на сериозно, което не е чудно при многото кухи теории из нета. Ако не бях видял ефекта при мой близък, на когото се наложи спешно да предприеме някои мерки и сега нямаше да се захвана... как си требе.
Бари Сиърс, автор на най-важното откритие в новата история на човечеството!
Lancer
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Вто Фев 24, 2015 9:51 pm
Варна
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Lancer » Вто Мар 03, 2015 8:18 pm

Suzi написа:
Как така ново? :о Шоколадови мъфини не си ли ял? :hm: Много си изпуснал, ама те не са хич зонови :laugh4:

Докато стана 118 съм ял какво ли не с кубици, без дори да се запитам кое как се казва :)
Бари Сиърс, автор на най-важното откритие в новата история на човечеството!
Lancer
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Вто Фев 24, 2015 9:51 pm
Варна
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Рупинка » Сря Мар 04, 2015 8:35 pm

Добър вечер! Аз чета този сайт от една седмица и днес се записах като начинаещ оптимист! Смятам в събота да започна и ще се нуждая от вашия опит. От прочетеното разбрах, че за начало е добре да започна със сухи порции, за да свикна с количествата или греша? Овеса "задължителен" ли е за закуска, повечето от вас го консумират тогава? Аз бих предпочела грейпфрут, извара и ядки. :think2:
Рупинка
 
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Мар 04, 2015 8:03 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Сря Мар 04, 2015 8:54 pm

Добре дошла Рупинка! Няма задължително меню. Сама подбираш храната си и съчетаваш протеините, въглехидратите и мазнините по свой избор. Важно е те да са в точното съотношение за всяко хранене - 1:1:1, т.е. блок протеин + блок въглехидрат + блок мазнина умножени по количеството, което трябва да приемеш за закуска, да кажем 3 блока. Препоръчително е в първите месеци да се придържаш към продуктите от зелената част на таблицата - т.е. приемливите. за "сухоежбината" - също е въпрос на личен избор. Ако успяваш да ползваш рецепти от сайта и темите за готвене и те да са "зелени" може да не е суха храна.
Първо е важно да определиш чрез калкулатора в сайта колко протеинови блокове трябва да приемаш на ден. После да ги разпределиш в 5 хранения на ден. Закуската, обеда и вечерята са основните хранения и имаш две междинни поддържащи закуски - следобедна и преди лягане. Добре е, щом ще почваш от събота, да споделиш тук какво ще е менюто ти през първите дни, като се опиташ да го представиш както момичетата, които участваха в състезанието -
например
закуска - Х бпвм
Х бп - пиле 28 г, извара 56 г и т.н.
Х бв - 240 г домати, 140 г печени чушки и т.н
Х бм - количество зехтин или брой явки

това като пример и така за всяко следващо хранене. Така ще можем да те коригираме, ако някъде бъркаш количествата или продуктите не са "зелени"
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Рупинка » Сря Мар 04, 2015 9:08 pm

Благодаря, Маня! Утре ще помисля, ще посмятам и ще споделя! Лека вечер!
Рупинка
 
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Мар 04, 2015 8:03 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Dara » Чет Мар 05, 2015 3:17 pm

Успех , Рупинка !
Аз за овеса да питам , тъй като напоследък все с овес закусвам , защо не е добре да се консумира ежедневно , на няколко места във форума четох, но не ми стана съвсем ясно.
Аватар
Dara
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Мар 04, 2014 12:01 pm
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Мар 05, 2015 3:22 pm

Dara написа:Успех , Рупинка !
Аз за овеса да питам , тъй като напоследък все с овес закусвам , защо не е добре да се консумира ежедневно , на няколко места във форума четох, но не ми стана съвсем ясно.


Овесените ядки съдържат специални влакна, наречени бета-глюкан, които действат като гъба в червата – „избърсват“ холестерола и жлъчката (образувана от холестерол) и излизат от организма чрез изпражненията. Проучванията показват, че само една порция на ден може да подобри нивата на холестерола. Отделно овесените ядки са богати на разтворими фибри, които забавят навлизането в кръвта и съдържат една рядко срещана незаменима мастна киселина ГЛК (гама линоленова киселина), която се намира в майчината кърма. Това обаче може да се окаже нож с две остриета ако консумирате повече от необходимото количество, тъй като приемът на твърде много ГЛК може да предизвика вредното натрупване на Арахидонова киселина, а излишъкът от Арахидонова киселина е най-лошият биологичен кошмар.

Повече за овеса тук http://www.vzonata.com/za-niakoi-hrani/
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Dara » Чет Мар 05, 2015 3:38 pm

Ех, Маня, страхотна си ! Много благодаря за бързата информация, но колко все пак е дозата, която не бива да се надвишава, аз закусвам с 2 БВ овесени непреработени ядки , варени на слаб огън или пък накиснати във вряла вода от вечерта във термос и от както ги открих са ми една от любимите храни в зоната.
Иии , щях да забравя ...., Маня, мила огромна благодарност за инфото за накиснатите ядки , обожавам да ги ям по този начин , даже зарибих и съпруга ми , който още кандърдисвам да влиза в зоната ! :potfl:
Аватар
Dara
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Мар 04, 2014 12:01 pm
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Мар 05, 2015 3:46 pm

Аз лично ползвам дневно (естествено не всеки ден, просто зависи от менюто) максимум 4 блока овес, смесен се ечемик, т.е. 2 блока овес и 2 блока ечемик - под формата на накиснати зърна и добавени към сутрешна закуска - 1 блок плюс 1 блок плод или зеленчук и ако си направя вечеря трахана, която отново съдържа 3 смесени блока овес и ечемик. Много отдавна не ползвам само ечемик. Просто така ми е по-вкусно. А и двата вида зърна са зелени. А и автоматично поддържам по-малко количество овес, и не се замислям колко му е приемливата доза :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот nadituuu » Чет Мар 12, 2015 12:28 am

Здравейте,опитвам се да намеря малко повече информация за соевите блокове и конкретно колко грама соеви хапки,соеви шницели има в един блок.Нова съм и все още ми е трудно да ичислявам продуктите по етикет.На всички зонуващи съм безкрайно благодарна,без вас отдавна да съм се отказала от нещо толкова хубаво като "Зоната". :bouquet: :love:
nadituuu
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Мар 12, 2015 12:21 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Чет Мар 12, 2015 7:25 am

Наде, дай данните от етикетите на тези хапки и шницели за да изчислим блоковете.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот nadituuu » Чет Мар 12, 2015 11:44 am

Гого по етикет на 100г;
мазнини 1.0
от които мастни киселини 0.2г
въглехидрати 38г
от които захари 8г
белтъци 50г
nadituuu
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Мар 12, 2015 12:21 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Мар 12, 2015 11:59 am

nadituuu написа:Гого по етикет на 100г;
мазнини 1.0
от които мастни киселини 0.2г
въглехидрати 38г
от които захари 8г
белтъци 50г


белтъчини - 700/50 = 14 г за 1 БП
въглехидрати - 900/38 = 24 г за 1 БВ
мазнини - 150/1 = 150 г за 1 БМ

Избираш най-малкото число - т.е. 14 г ще ти е 1 протеинов блок и го комбинираш с въглехидратен и мазен блок. Това ще е теглото на блок в сухо състояние на соевия продукт, имитиращ месо. Когато го овлажниш и приготвиш теглото ще е значително по-голямо. Но теб те интересува сухото тегло на блока.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron