Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Lora » Пон Фев 20, 2017 2:34 pm

Здравейте отново!
Тъй като никой не ми отговори нямах друг избор освен да пробвам с 10 блока и да наблюдавам какво се случва с тялото ми! Мога да кажа че се чувствам по- добре, увеличиха се посещенията в ws / не задържам течности/, наспивам се по- добре. Остава обаче чуденката с изварата, моля някой да ми отговори относно мазнините по етикет/ предния ми коментар/ ?
Аватар
Lora
 
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Фев 09, 2017 11:10 am
България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот fiorella_roccia77 » Пон Фев 20, 2017 3:07 pm

Привет на всички,току що се регистрирах,чета когато имам време от известно време Зоната,успях да си изчисля на калкулатора блоковете,съответстващи на мерките ми....Доста обаче ми е сложно да я разбера тази схема на Зоната...Явно голямо четене ще падне,а аз принципно съм спортна натура,но последните години направих голяма пауза в заниманията си предимно по таебо,които в къщи правя,сега вече 2 ри месец съм се хванала и през ден правя кардио на гладно сутрин минимум по 30 мин. Единия ден после правя силова тренировка...Старая се и с храната,изключила съм хляба,сладкишите...Имам поне едни 6 кг да смъкна.След раждането на 2 рото ми дете смъкнах,но не достатъчно,...дълга история...Но се надявам да помагате в разбирането на Зоната... :lol:
fiorella_roccia77
 
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Фев 20, 2017 2:43 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот HRISA38 » Пет Фев 24, 2017 9:13 pm

Здравейте приятели, от два месеца се опитвам да се храня по Зоната. Чувствам се много добре, отслабнах около 2 кг., Но имам един много неприятен проблем:Тоалетната.....много трудно ми стана там :wow: . Преди да започна този режим нямах никакви проблеми, изпивам сутрин кафето и съм готова за нула време :) :) Моля де ме посъветвате какво трябва да правя. Това което не спазвам , е че не вземам рибено масло, т.е. вземам го много, много рядко.
Благодаря предварително :applaus: :)
HRISA38
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Ное 01, 2016 1:13 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Нед Фев 26, 2017 8:39 am

От книгата "Овладяване на зоната" на Бари Сиърс
"Аз страдам от запек. Какво да правя?
Зоновата диета ще накара тялото ви да превключи от изгарящ въглехидратите метаболизъм, към метабо­лизъм, изгарящ мазнините. Той изисква ежедневен при­ем на повече вода. Така че първата стъпка е да увели­чите с 50% количеството на водата, която пиете. Ако това обаче не е достатъчно, за да се преборите със запека, то тогава най-вероятно отделяте складирана­та в мастните си клетки арахидонова киселина. Този процес ще се прояви сигурно при около 25% от насе­лението; всички те ще преминат през преходен пери­од на отделяне на струпаната в мастните клетки на те­лата им арахидонова киселина, градивния материал на лошите айказаноиди. Отлагането на излишъка от арахидонова киселина в натрупаните мазнини е резул­тат от досегашните ни хранителни навици. Това вре­менно увеличение на арахидоновата киселина може да предизвика засилване на запека, като намалява прито­ка на вода в дебелото черво. Добавянето на допълни­телни количества АПК към диетата ще сведе до ми­нимум този неприятен преходен ефект. Най-добрият из­точник на АПК е рибата, друг добър техен източник са капсулите с рибено масло. Бих препоръчал също та­ка приемането на кристалинен витамин С при всяко хранене. В краен случай може да забавите временно достъпа до струпаните в тялото си мазнини, като пре- настроите хормоналния си карбуратор и увеличите с един блок въглехидратите, които приемате на всяко ядене."
 
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот HRISA38 » Нед Фев 26, 2017 4:27 pm

shtur4e, много ти благодаря за отговора, не бях се замислила че може да е от това. Благодаря още веднъж :Hello: :)
HRISA38
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Ное 01, 2016 1:13 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Pipilota » Нед Мар 05, 2017 10:02 pm

За тези, които са пропуснали, една истински мотивираща и ободряваща история на един редовен наш потребител:

:bigarrow: Какво е да тежиш 143 килограма? :slance:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот mimeta » Пон Мар 06, 2017 5:08 pm

Горната история е много вдъхновяваща :applaus:
Какво да правя като съм гладна между хранинията? Обядвам в 12, следобедна закуска в 15 и вечеря в 18. Сега е 16 и съм гладна като вълк :sad:
Закусвах, обядвах, закусвах по разписание.
Аватар
mimeta
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Мар 03, 2017 12:57 pm
Чехия
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Пон Мар 06, 2017 10:28 pm

Напиши едно твое примерно меню за хранене в тези часове :hm: Аз имах същия проблем. Оказа се, че приемам твърде много плод на хранене, разбирай захар. Прочетох книгата на Бари Сиърс "Средиземноморската зона". Там пише, че мозъкът на човек има нужда от 130 гр. захар /или глюкоза/ на ден, което количество се може да се набави от една ябълка. Това значи не повече от един плод на ден, аз го разделям на 2 части - на закуска и на обяд. Може и на 3 - в основните хранения. Друга причина за този проблем би могла да бъде по-голяма физическа активност /а според мен и по-интензивна умствена работа/ и ако е така, не се притеснявай, увеличи дневните блокове с 1. Пак е изпробвано от мен, а и не само. Прегледай пак основните съвети на Бари - чаша вода половин час преди хранене, първо да се изяжда протеина и т.н.
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Pipilota » Вто Мар 07, 2017 4:05 am

mimeta написа:Горната история е много вдъхновяваща :applaus:
Какво да правя като съм гладна между хранинията? Обядвам в 12, следобедна закуска в 15 и вечеря в 18. Сега е 16 и съм гладна като вълк :sad:
Закусвах, обядвах, закусвах по разписание.


mimeta, кажи колко блока хапваш на ден, и колко си висока. И ако не те затруднява, напиши ни менюто си за целия ден, за да можем да преценим къде е проблема. Също кажи и каква ти е физическата активност. С този глад със сигурност не си в Зоната и само си губиш врмето и нервите. Тук сме за да си помагаме, и не се притеснявай да питаш докато е време, и докато мисълта да се откажеш не те е погълнала :peace1:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот mimeta » Вто Мар 07, 2017 11:30 am

Благодаря! :bouquet:
Бях от щастливите хора, чийто метаболизъм се справя без никакъв проблем с каквото и да е ядене, без да пълнея. Преди няколко години, обаче, остра финансова недостатъчност ме принуди да карам почти 2 години на хляб и вода. Постепенно от 50 станах 60 кг, а като се поосвестих финансово чешката кухня (живея в Чехия), съсотяща се предимно от сметанови сосове съвсем ме разби и за около половин година качих още 5 кила. Преди година започнах да спортувам и спрях да дебелея, но изобщо не отслабвам. От 30 януари започнах да ходя по 3 пъти седмично на финес, но няма никаква разлика, нито грам, нито мм. Още миналата година четох, че хората спазващи зоналната диета са много доволни и си свалих книгата. Сега, като месец интензивно спортувам без никакъв резултат прочетох книгата и много ме впечатли, всичко написано звучи много логично. В събота започнах леко, защото имахме гости, в неделя и вчера вече карах на 100 %. Направих руския сладкиш с круши, пиле с патладжан и пиле с зелен боб, само където поради липса на зелен боб сложих грах.
Чета етикети и всичко меря на кухненска везна, на хладилника съм сложила таблица на хранителните блоково - толкова пъти не съм мерила на везна през целия си живот. Мъжа ми вече каза, че съм досадна с това мерене и смятане :(
Висока съм 163, тежа 65, корем 83, ханш 98, 34 години и тренирам 3 пъти седмично по час. Изчислих, че ми трябват 10 блока, разделих ги така:
8-9ч 2Б
12ч 3Б
15ч 1Б
18ч 3Б
21-22ч 1Б
Вода и преди пиех към 2 литра, и преди се хранех по часовник (горе-долу).
Закусвам чаша мляко = 1БП + 1БВ + 2 БМ, яйце = 1БП и ябълка (или малка, или 1/2) = 1БВ
В неделя обядвах и вечерях пиле с патладжан а двете междинни хранения бяха извара.
Вчера обядвах грах, следобед руския сладкиш с круши, вечерта яйце по панагюрски.
Днес пак ще обядвам грах и.... току що осъзнах, че не си нося следобедна закуска. Ще вечерям руския сладкиш - таман ми излиза да ям между две тренировки, едната от 17 до 17:30 а другата от 18:00 до 19, така че е добре, че ще имам леки и бързи захари.
Аватар
mimeta
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Мар 03, 2017 12:57 pm
Чехия
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Pipilota » Вто Мар 07, 2017 3:05 pm

Блоковете са ти малко с тези тренировки, увеличи ги на 11 блока 3:3:1:3:1, и карай така една седмица, ако са ти малко, отиди на 12, Има ли глад, не си в Зоната... :Hello:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот mimeta » Вто Мар 07, 2017 4:10 pm

Това звучи добре :laugh:
И още въпрос, изчислявам колко блока са нужни на мъжа ми. Калкулаторът на тукашните страници пресмята через обиколката на врата, а в книгата, която аз си свалих от нета се смята китката :hm: Това само по себе си не ме притеснява, но се получава разлика, по калкулатор 12 блока, по книга 14 блока.
По книгата изчислих, че има 14 % телесни мазнини (гадината), което при идеал 15 ми се струва вярно.
Аватар
mimeta
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Мар 03, 2017 12:57 pm
Чехия
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Вто Мар 07, 2017 4:17 pm

Ако не спортува и без да го мериш и теглиш по Бари може да си хапва 14 блока :) Това е препоръката му във всички книги :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот mimeta » Чет Мар 09, 2017 5:24 pm

Благодаря за отговора! Спортува, 2 пъти седмично по два часа. Няма опасност да напълнее, така че да си яде балансирана храна колкото си иска, стига да не прекрачва 6 блока на едно ханене.

Четох из дневниците, че вече сте дискутирали въпроса за мазнините в млякото и млечните продукти, но нещо ми убягва. Къде мога да прочета какъв е прагът за преминаване от група в група?

Имам голям проблем с млечните продукти. Много обичам прясно и кисело мляко, и всички сирена. Тук в Чехия не се продава обезмаслено кисело мляко, единственото, което що-годе става за ядене е с 3,5% мазнини. Обезмаслено прясно се намира трудно. Бялото сирене е с съдържание 17,8 г протеини, 0,7 въглехидрати и 20 г. мазнини.
Значи ли това, че напрактика не мога да ям сирене?
До сега смятах чаша (200 мл) прясно мляко (3,2 г протеини, 4,8 въглехидрати и 1,5 г. мазнини) за 1БП + 1БВ + 2БМ
Така правилно ли е?
Като правих яйца по панагюрски смятах 130 г кисело мляко като източник на 3БМ и не слагах масло.
С изварата е подобно, при 1БП + 1БВ мазнините са към 1,5 - 2 блока.
Аватар
mimeta
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Мар 03, 2017 12:57 pm
Чехия
Жена

начинаеща съм моля за извинение ако вече има такава тема

Мнениеот tolita » Сря Мар 15, 2017 6:15 pm

И така първо,здравейте аз съм новодошла от 3 дни съм в зоната :) след много четене и говорене днес попаднах на това https://goodmusicwalker.wordpress.com/2 ... %BC%D0%B0/ по принцип така и аз знам ,че белтъчини и въглехидрати не е хубаво да се смесват,преди години бях на 90 дневната диета с нея свалих някъде около 10,15 кг и бях много доволна след като родих исках да я направя пак,направих я ,но резултат нямаше и след това се почна едно лутане едно четене то не бяха диети,режими от фитнес инструктори и какво ли не и преди няколко дни попаднах на този сайт и реших да опитам,но малко се притесних след като прочетох това за белтъчините и въглехидратите,тъй като имам да свалям някъде около 23кг. :( :( :( :( :( :( :(
tolita
 
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Мар 14, 2017 9:13 am
Жена

Re: начинаеща съм моля за извинение ако вече има такава тема

Мнениеот Маня » Сря Мар 15, 2017 7:01 pm

Просто трябва да изберете на какво да повярвате - на една научно доказана система за начин на хранене и живот, базирана на основно познание на биохимичните процеси в човешкия организъм, проверена в практиката или на поредното необосновано по научен начин предположение кое с кое не трябва да се яде. :) Изборът е Ваш. Освен сайта попрочетете и книгите на Бари Сиърс - можете да се поровите и в източниците в библиографията към тях.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron