Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот gogo » Чет Авг 30, 2018 10:23 am

peterstamov написа:Дайте някаква идея ........какво да правя със следните : домашен компот от праскови, пържени филии, вратни пържоли? Нещо да добавя, да заместя? Пробвах пържените филии само с белтък - стават!

Петре, компота, ако е със захар - не става. Пържените филии, та били пържени само с белтък - също. Да не говорим за тлъсти вратни пържоли. :refuse: Избери си нещо от таблицата в зеления цвят. :yess:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот peterstamov » Чет Авг 30, 2018 1:18 pm

:) Не мога да ги прежаля тез трите :lol: Ще гледам да са по рядко :yess: ! :lol:

Ей, на ранчото имам из тревите Фазан. Толкова години не бях виждал такава птица. Живее си на свобода. Дано не я набележат!
peterstamov
 
Мнения: 26
Регистриран на: Съб Юли 28, 2018 8:55 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Пет Авг 31, 2018 9:35 am

peterstamov написа:Дайте някаква идея ........какво да правя със следните : домашен компот от праскови, пържени филии, вратни пържоли? Нещо да добавя, да заместя? Пробвах пържените филии само с белтък - стават!



За филиите - ползвай тази рецепта Нахутен блат за сандвичи, за да си приготвиш "хляб". Разбий си белтъка с малко зехтин, потопи блатчето и нареди върху хартия за печене или силиконова подложка и печи във фурната.

Вратната пържола - на скара, на тиган - и хапни от нея само крехкото месо, сланинката я дай на кучето :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот peterstamov » Съб Сеп 01, 2018 12:53 pm

Да питам нещо - бурканчето от домашно сладко от Ягоди къде се намира в Зоната? Шегувам се! :)
Ама докато станат залятите с белтъка ..... много харно мезе за бира! :)

Като за първи път не станаха идеално лоши. Ядат се :) , даже са ми вкусни!
Тестото ми стана рядко, като за палачинки.......то май и палачинки можеше да пробвам!? Яйцата бяха големи и домашни, може би заради това. Лъжиците к. млеко ....!

Ако яйцата за тестото не ги сложа в сместа, а с тях залея след като се стегне(след 5 мин. във фирната) да ли няма да се получи! И после малко на горна фурна.

Изображение
Изображение
Изображение
peterstamov
 
Мнения: 26
Регистриран на: Съб Юли 28, 2018 8:55 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот izhelev » Съб Сеп 15, 2018 4:35 pm

Здравейте,

Казвам се Иван. Следвам зоната от 5 седмици, за което време свалих 4 кг (от 97 на 93) и 7-8 см (от 114см на 107 см) от талията. Имам въпрос относно броя хранителни блокове. да уточня , че тренирам 5-6 дни седмично - калистеника (упражнения със собственото тяло), кардио (2-3 пъти седмично за около 15-20 минути) и пилатес. Калкулатора в сайта ми показва 16 блока дневно, този в сайта на Сиърс - 17 блока. Аз карам с 15 блока, а в дните когато не съм тренирал - 14 блока. Просто не мога да си представя къде да ги сложа тези 1-2 блока, и дали няма да ми върнат предишното тегло. Процента на мазнините ми е спаднал с около 3-4 % (от 33% на 29). Целта ми е да достигна 79 - 80кг.
Разпределям блоковете по следния начин:
6.30 часа ( преди тенировка) - 16г овесени ядки, 7г протеин на прах + 1 с.л. сусамов тахан (2бМ - заради протеина на прах)
8.20 часа ( след тренировка) - 32 г овесени ядки (2БВ), 220г кисело мляко 2% (1БВ+!БП), 21г протеин на прах(3 БП) + 17г авокадо и 3 с.л. сусамов тахан , 140 г Грейпфрут (1БВ) - общо 4блока

13.00 часа обяд: 240г домат (1БВ), 100г ябълка (1БВ), Варен ориз - 100г (2БВ), 56г извара (1БП), 78-80г пилешко филе (3БП), 12 маслини (4 БМ)

17.00 - закуска : 100г ябълка (1БВ), 56г извара (1БП), 3 маслини (1БМ)

20.00 часа: Вечеря: 240г домат (1бВ), 120 мл чаша вино (1БВ), 140г Грейпфрут (1БВ), 1БВ (леща или картофи - грамаж по таблицата). Протеин -4 блока (риба, пилешко или телешко) - според таблицата. $ блока мазиними - 2/3 ч.л. зехтин - 2 блока + 6 бадема - 2 блока

23.00 часа : късна закуска: 1праскова или 115мл вино + 35г бяло сирене или моцарела + 1/2 с.л тахан, капсула рибено масло /пречистено на нейчърс уей).

ОБЩО 15 блока за деня (1+4+4+1+4+1)

Въпроса ми е за броя на блоковете, дали да ги направя 16 (да добавя към следобедната закуска 1 блок) или да ги държа 14 - 15? Разбира се отворен съм и към насоки за вида на въглехидратите.

Благодаря!
izhelev
 
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Сеп 04, 2018 1:17 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот sotir » Нед Сеп 16, 2018 1:17 am

izhelev написа:Здравейте,
Целта ми е да достигна 79 - 80кг.

Според мен трябва да се насочиш към диета за отслабване след като цел са ти конкретни килограми. Отслабването е страничен ефект от "зоната". Пропорциите на въглехидрати (40%), протеини (30%) , и мазнини (30%) на всяко хранене са в основата на хормоналното въздействие.
След години прилагане на зоната и това, което чета във форума, разбирам че всяко човешко тяло е уникално, т.е. по различен начин му се отразвяват различните храни (като съотношенеието 40:30:30 e константа). Например години съм в "плато" ~ 15% мазнини, но ако приложа към мен в момента това , което ти правиш, предполагам че за седмица ще намаля 5% от теглото си.
Защо не замениш например ориза и картофите със зеле, гъби, тиквички, нахут?
И по-важното е виж във форума кои рибена масла се препоръчват и са изпитани. Защото една капсула вечер рибено масло "/пречистено на нейчърс уей" нищо не говори. Виждам, че в България пак е налично
Natural Factors, SeaRich Omega-3 Рибено масло + Витамин D3, 4500 мг., 200 мл. и ако не ти се чака от Iherb това е алтернатива. Рибеното масло е много важен фактор.
Колко вода пиеш на ден?
sotir
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 10:21 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот izhelev » Нед Сеп 16, 2018 12:39 pm

sotir написа:
izhelev написа:Здравейте,
Целта ми е да достигна 79 - 80кг.

Според мен трябва да се насочиш към диета за отслабване след като цел са ти конкретни килограми. Отслабването е страничен ефект от "зоната". Пропорциите на въглехидрати (40%), протеини (30%) , и мазнини (30%) на всяко хранене са в основата на хормоналното въздействие.
След години прилагане на зоната и това, което чета във форума, разбирам че всяко човешко тяло е уникално, т.е. по различен начин му се отразвяват различните храни (като съотношенеието 40:30:30 e константа). Например години съм в "плато" ~ 15% мазнини, но ако приложа към мен в момента това , което ти правиш, предполагам че за седмица ще намаля 5% от теглото си.
Защо не замениш например ориза и картофите със зеле, гъби, тиквички, нахут?
И по-важното е виж във форума кои рибена масла се препоръчват и са изпитани. Защото една капсула вечер рибено масло "/пречистено на нейчърс уей" нищо не говори. Виждам, че в България пак е налично
Natural Factors, SeaRich Omega-3 Рибено масло + Витамин D3, 4500 мг., 200 мл. и ако не ти се чака от Iherb това е алтернатива. Рибеното масло е много важен фактор.
Колко вода пиеш на ден?

Здрасти, объркал съм, точно на Natural factors e Extra strenght 600 mg fish oil. Сега съм поръчал и чакам да пристигнат други. Това го взех като започвах.
Колкото до картофите и ориза - в делничен ден съм по обяд на работа и ако не съм планирал нещо от вкъщи с тях гледам да попълня блока въглехидрати, от заведенията които са наблизо.
izhelev
 
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Сеп 04, 2018 1:17 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот sotir » Пон Сеп 17, 2018 5:56 am

Natural factors e Extra strenght 600 mg fish oil 1 капсула - 0.6 гр EPA/ DHA --> 5 капсули = 3 гр препоръчна доза от д-р Сиърс.
Ако тялото е превключило на режим изгаряне на мазнини при това тегло поне 3-4 л вода на ден , като 1 чаша вода половин час преди хранене.
Това са малки добавки , но всеки си преценява дали да се съобразява с тях или не.
sotir
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 10:21 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот silvia_ » Пон Окт 08, 2018 12:03 pm

Здравейте,
Дано не обидя някой с поста си, тъй като съм наясно ,че една голяма част от спазващите режима го правят поради здравословни проблеми. Аз съм избрала Зоната обаче, тъй кат оискам да отслабна. От близо две седмици съм на режима, но не виждам никакъв резултат. Толкова ли са бавни резултатите, наистина или аз трябва да се вгледам по-внимателно в хранителния си режим и да открия къде греша?
silvia_
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Окт 08, 2018 10:54 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Пон Окт 08, 2018 2:27 pm

Ами първо зависи колко имате да свалята. Второ зависи колко стриктно се придържате към най-благоприятните продукти и спазвате добре баланса, часовете и блоковете, които трябва да приемате, пиете ли достатъчно вода. А по начало в Зоната се отслабва бавно и постепенно и здравословното смъкване е около 400-500 г на седмица. Всичко друго е опасно за здравето.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот lady_turpenie » Пет Окт 26, 2018 3:41 pm

Привет, търся инфо за желатина. В някои рецепти видях, че 5 листчета са 1 БП., но аз ползвам желатин на гранулки...та ако може някак в лъжици или грамаж да ми кажете?
Животът е това, което се случва докато ние си правим други планове.
Джон Ленън
lady_turpenie
 
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2018 12:47 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Пет Окт 26, 2018 4:35 pm

lady_turpenie написа:Привет, търся инфо за желатина. В някои рецепти видях, че 5 листчета са 1 БП., но аз ползвам желатин на гранулки...та ако може някак в лъжици или грамаж да ми кажете?


10 г - 1 БП
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот sotir » Пет Дек 21, 2018 8:29 pm

Спелта трици има следните хранителни стойности по етикет:
100 гр
17.7 гр въглехидрати
45.1 гр влакнисти фибри
16 гр протеин
4.7 гр мазнини

1БВ 53 гр.(въглехидрати) или 14 гр (въглехидрати+фибри) ?
sotir
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 10:21 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот gogo » Нед Дек 23, 2018 6:49 pm

sotir написа:Спелта трици има следните хранителни стойности по етикет:
100 гр
17.7 гр въглехидрати
45.1 гр влакнисти фибри
16 гр протеин
4.7 гр мазнини

1БВ 53 гр.(въглехидрати) или 14 гр (въглехидрати+фибри) ?

Когато се изчислява БВ, то фибрите трябва да се извадят от въглехидратите, ако не са извадени предварително. В горния случай очевидно са извадени просто защото фибрите са повече от "чистите" въглехидрати. Ако обаче на етикета е написано например въглехидрати 50 гр и отдолу с отстъп или тиренце фибри 10 гр, то очевидно е, че тези 10 гр фибри са в 50-те грама въглехидрати и тогава ще трябва да ги извадим(50-10=40).
И накрая за спелтата се получава така:
1БВ = 900/17,7 = 50,85 гр.

Пълните формули за изчисление могат да се видят във втория пост на моя дневник.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Charming » Пон Апр 15, 2019 2:10 pm

Здравейте! Отвреме навреме съм чувала и ми се е мяркала думата Зоната в пространството :), но за тази диета чета по-сериозно от няколко дни. Не съм прочела книгите на д-р Сиърс, но имам два основни въпроса, които искам първо да си изясня, преди да го направя.

Първият е - как тя кореспондира с правилното съчетаване на продуктите по т.нар. разделно хранене като например кисело мляко+плодове или месо+кашкавал?
А вторият - чела съм като много важно последното хранене за деня да бъде около 18 часа - "След залез Слънце харната не се преработва " Т.е. след този момент всичко погълнато се превръща в токсин. Ако това е така, вечерята около 20-21 часа и последната закуска преди сън не вреди ли всъщност, вместо да помага?

Ако някъде вече е обяснено, ще съм благодарна да ме насочите! :)
Charming
 
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Апр 13, 2019 7:42 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот gogo » Сря Апр 17, 2019 11:12 am

Charming написа:Здравейте! Отвреме навреме съм чувала и ми се е мяркала думата Зоната в пространството :), но за тази диета чета по-сериозно от няколко дни. Не съм прочела книгите на д-р Сиърс, но имам два основни въпроса, които искам първо да си изясня, преди да го направя.

Първият е - как тя кореспондира с правилното съчетаване на продуктите по т.нар. разделно хранене като например кисело мляко+плодове или месо+кашкавал?

Здравей,
Основното при зоновото хранене е приемането на еднакъв на брой протеинови, въглехидратни и мазнинни блокове. Важно е протеините, които се приемат да са с ниско съдържание на мазнини. Напр. ако ползваш свинско месо взимаш от бон филето, което е най-постно, а не вратни пържоли. За блоковете виж таблицата. Ако си привърженичка на разделното хранене вероятно ще можеш да си комбинираш блоковете. Да разгледаме примерите ти:
1.кисело мляко+плодове ->Нискомасленото кисело мляко е комбиниран продукт, т.е в него има еднакъв брой протеинови и въглехидратни блокове. Плодовете пък са въглехидрати. На едно основно ядене в Зоната се падат 3-4 блока. Значи примерно за 3 блока 1 кофичка к.мляко е 2БП+2БВ. Ако добавиш 1БВ от плод, то за да е балансирано ще трябва да добавиш още 1 БП, напр 2 бр. белтъци от яйце. Към всичко това трябва да се прибавят и 3 блока мазнини, напр. 9 бр. маслини и ще имаш едно балансирано зоново ядене от 3 блока.

2.месо+кашкавал -> тук е малко по-сложно. И месото и кашкавала са протеини, но трябва да са достатъчно безмазнинни. Не знам дали има такъв кашкавал.

Charming написа:А вторият - чела съм като много важно последното хранене за деня да бъде около 18 часа - "След залез Слънце харната не се преработва " Т.е. след този момент всичко погълнато се превръща в токсин. Ако това е така, вечерята около 20-21 часа и последната закуска преди сън не вреди ли всъщност, вместо да помага?

При зоновото хранене няма такова изискване. Основното е между храненията да няма повече от 5 часа.
Прочети началото на дневника ми - там съм се опитал да обясня нещата.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта