Меню
Отвъд холестерола: Истинската връзка между диетата и сърдечните заболявания

Отвъд холестерола: Истинската връзка между диетата и сърдечните заболявания

Един от най-добрите начини да живеем по-дълго е да намалим вероятността да умрем от инфаркт, тъй като той продължава да е убиец No 1 в Америка. Изчислено е, че ако утре можем да предотвратим сърдечните болести средната продължителност на живота на всеки американец би се увеличил с 10 години.

Карат ни да вярваме, чрез широко разпространения маркетинг на лекарства, че повишеният холестерол е причина за сърдечните заболявания. За съжаление, около 50 % от хората, които са хоспитализирани с инфаркт имат нормални нива на холестерол. Нещо повече, 25% от хората, които развиват преждевременни инфаркти, нямат никакви традиционни рискови фактори за сърдечносъдови заболявания. Ами ако холестеролът е само незначителен, вторичен играч в развитието на сърдечно заболяване?

Преекспонирания холестерол
Холестеролът има своята роля в сърдечните заболявания, но той е вторичен фактор, който играе далеч по-малка роля във фаталните инфаркти, отколкото ни кара да вярваме маркетинга на фармацевтичните компании.

От 2001 г е известно, че окисленият LDL е далеч по-добър предсказател за развитието на атеросклеротични лезии, отколкото традиционното измерване на LDL (1). Но по това време започнаха да се появяват и първите изследвания на статините. Това даде на фармацевтичната промишленост патентован медикамент за „предотвратяване“ на сърдечно заболяване, но за съжаление статините не могат специфично да понижат окисления LDL. Освен това, историята на LDL е най-лесната история, която може да се разкаже, защото може да се обобщи „ако нивата на холестерола са високи, ще умреш“. Това маркетингово твърдение пренебрегва факта, че най-често използваното лекарство (т.е. аспирин) за предотвратяване на инфаркти няма ефект върху намаляването на холестерола. Днес понижаването на LDL холестерола (но не задължително понижаване на окисления LDL) е приоритет номер едно на всеки кардиолог в Америка.

Различни епидемиологични проучвания показват, че повишените нива на серумния холестерол се срещат по-често при пациенти със сърдечни заболявания. Но това увеличение е само с 5 до 10 процента по-високо при тези, които развиват сърдечни заболявания, отколкото тези, които не развиват. Това не помага да се обясни защо около половината от хората, които умират от сърдечни заболявания, нямат повишени нива на LDL холестерол (по-малко от 130 mg / dl). Това означава също, че високият LDL холестерол не е много добър предсказател за сърдечни заболявания. От друга страна, ако погледнете нивата на окислените нива на LDL, се появява съвсем различна картина. Можете да видите много забележителна връзка в прогнозата на сърдечно заболяване с повишаване на нивата на окисления LDL (1). Въпреки това, най-добрият начин за понижаване на окисления LDL не е статин, а високи дози полифенолни екстракти (2), тъй като те имат антиоксидантни свойства, за да помогнат в борбата с окислението.

Неразсеяното клетъчно възпаление: причината, поради която сърдечно-съдовите заболявания убиват
Инфарктът е просто смъртта на мускулните клетки в сърцето, дължаща се на липса на кислород, причинен от свиване на кръвния поток. Ако тази липса на кислород се удължи и умрат достатъчно клетки от сърдечен мускул, инфарктът става фатален. Онова, което причинява свиването на кръвния поток е разкъсването на меките уязвими плаки, които облицоват артериите. Въпреки че не може да ги видим, когато се скъсат, те освобождават маса от клетъчни отломки, които ускоряват процеса на съсирване, за да спре кръвния поток и по този начин спират доставянето на кислорода до сърцето.

Причината, поради която сърдечните заболявания остават основният убиец на американците, не се дължи на холестерола, а на неразсеяното хронично възпаление в артериите, което причинява разрушаване на тези меки уязвими плаки.

Може би се питате: „Какво, по дяволите, е неразсеяно клетъчно възпаление?“ Това е просто възпаление, което попада под прага на усещането на болка. Това е, което го прави толкова опасно. Нямате индикации за наличието му и затова не полагате усилия да го намалите. Това възпаление е резултат от увеличено производство на възпалителни медиатори като айкозаноидите. Статините нямат ефект за намаляване на нивата на айкозаноидите в организма.

Айкозаноиди, резолвини и сърдечно-съдови болести
Айкозаноидите са хормоните, които усилват възпалението. Имате нужда от известно количество от тях, за да активират имунната система, но техният излишък предизвиква клетъчно възпаление. Тези хормони се генерират от комбинацията от високи нива на инсулин и омега-6 мастни киселини в кръвта. От друга страна, резолвините са хормоните които разсейват възпалението. Тези хормони се генерират от нивата на омега-3 мастните киселини в кръвта. Необходими са и айкозаноиди и резолвини в подходящия баланс, за да сме в състояние на здраве, защото трябва да включвамес възпалението, както и да го изключваме. За съжаление повечето от нас произвеждаме твърде много айкозаноиди, което води до увеличени нива на неразсеяно клетъчно възпаление и рано или късно до хронични заболявания като сърдечно-съдови болести.

Управление на неразсеяното клетъчно възпаление
Диета Зоната беше разработена основно за намаляване свръхпроизводството на айкозаноиди. Подходящите количества омега-3 мастни киселини в храната (обикновено изискващи добавяне) ще осигурят подходящи нива, за да предизвикат образуването на резолвини. Разнообразни фактори изковават връзката между неразсеяното клетъчно възпаление и фаталните инфаркти. Преди всичко, айкозаноидите правят по-податлива на разкъсване меката уязвима плака. Ейкозаноидите действат като мощни стеги (констриктори) на вашите артерии и могат да доведат до вазоспазъм, потенциално фатален спазъм или крамп, който спира притока на кръв към сърцето. Вазоспазъмът е втората причина за фатални инфаркти. В допълнение, липсата на достатъчни количества омега-3 в сърдечния мускул също може да доведе до фатален инфаркт, предизвикан от хаотични електрически ритми в сърцето. Това състояние, наречено внезапна смърт, представлява повече от 50% от всички фатални инфаркти. Как може да разберете дали имате точния баланс на айкозаноиди и резолвини за сърдечно здраве? Това става ясно от съотношението АА/ЕРА в кръвта. Арахидоновата киселина (АА) е градивния блок на айкозаноидите, а ейкозапентаеновата киселина (ЕРА) е градивния блок на резолвините. Трябва да поддържате съотношението АА/ЕРА близо до 1.5 и в идеалният случай 4% от всички мастни киселини в кръвта трябва да са от ЕРА (3-5)

Как Диета Зоната може да помогне в подкрепата на здраво сърце
За оптимално здраво сърце имаме нужда от подходящ баланс между айкозаноиди и резолвини. Затова препоръчвам многофакторен хранителен подход. Той включва Диета Зоната, омега-3 мастните киселини и екстракти от полифеноли. Диета Зоната може да помогне да се намали свръхпроизводството н айкозаноиди. Приемането на подходящи количества омега-3 мастни киселини може да помогне да се увеличи производството на резолвини, а използването на екстракти от маки бери може да помогне да се намали окисления LDL (2). Тази тристепенна система на хранене, или както я наричам Проразсейваща система за хранене Зоната ще бъде описана по-подробно в предстоящата ми книга „The Resolution Zone“.

Литература
1. Holvoet P, Mertens A, Verhamme P, Bogaerts K, Beyens G, Verhaeghe R, Collen D, Muls E, and
Van de Werf F. „Circulating oxidized LDL is a useful marker for identifying patients with
coronary artery disease.“ Arterioscler Thromb Vasc Biol 21:844-848 (2001)
2. Davinelli S, Bertoglio JC, Zarrelli A, Pina R, and Scapagnini G. „A Randomized Clinical Trial
Evaluating the Efficacy of an Anthocyanin-Maqui Berry Extract on Oxidative Stress
Biomarkers.“ J Am Coll Nutr 34 Suppl 1:28-33 (2015)
3. Sears B. „Omega-3 fatty acids and cardiovascular disease: Do placebo doses give placebo
results?“ CellR4 5:e2302 (2017)
4. Sears B. „Omega-3 fatty acids and cardiovascular disease: Dose and AA/EPA ratio determine
the therapeutic outcome.“ CellR4 6:e2531 (2018)
5. Sears B. „Appropriate doses of omega-3 fatty acids for therapeutic results.“ CellR4 6: e2578
(2018)


Превод: Маня Самоковлийска
08.02.2019

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.