Меню

Тревожност и Омега-3 мастни киселини

От Бари Сиърс

Тревожност и Омега-3 мастни киселини

Тревожността (нервно напрежение, безпокойство) е едно от от най-често срещаните неврологични заболявания, и същевременно едно от най-трудните за разбиране. Просто казано, тревожността е страх от бъдещето, и по-специално от настъпващите предизвикателства. Това е нормално, но не е нормално когато реакцията е значително непропорционална на това, което може да се очаква.

В опити да се категоризира по-добре тревожността, през годините са се появили редица специфични състояния, като генерализирано тревожно разстройство, паническо разстройство, фобия, социално тревожно разстройство, обсесивно-компулсивно разстройство, пост-травматично стресово разстройство и разстройство с тревожност от раздяла.

Един от честите спътници на тревожността е депресията. Това състояние може да се разглежда като силно преувеличена реакция на съжаление, свързана с минали събития. Не е изненадващо, че почти равен брой американци страдат от това състояние. Това води до въпроса: Има ли връзка между тревожността и депресията? Смятам, че отговорът е да, и може би основната причина е радикалните промени в американската диета през последните 40 години. Тези промени са довели до това, което аз определям като „перфектната хранителна буря“. Резултатът е повишаване на нивото на възпаление в организма и по-специално в мозъка.

Мозъкът е изключително чувствителен към възпалението, но не това което може да усети и почувства, а това, което е под възприятнието за болка-т.е клетъчното възпаление. Това, което прави този вид възпаление толкова смущаващо е, че то предизвиква прекъсване на сигнализацията между клетките. Основният причинител на клетъчното възпаление е увеличаването на Омега-6 мастни киселини – Арахидоновата киселина (АА англ.) От тази мастна киселина произлиза широка гама от възпалителни хормони, известни като Айказаноди, които са обичайните заподозрени, когато става въпрос за възпаление. Ето защо противовъзпалителни средства като аспирин, нестероидни противовъзпалителни средства, СОХ-2 и кортикостероиди имат един и същи начин на действие – да инхибират образуването на тези възпалителни Аказаноиди. За съжаление обаче, тези лекарства не могат да преминат през кръвно-мозъчната бариера, която изолира мозъка от многото вредни материали в кръвния поток.

И така, когато мозъкът се възпали, единствената защита е адекватни нива на противовъзпалителните омега-3 мастни киселини. Но какво се случва в мозъка, когато нивата на Омега-3 са ниски ? Отговорът е повишено нервно-възпаление и постоянно нарушаване на сигнализацията между нервите.

В мозъка има две Омега-3 мастни киселини. Първата се нарича докозахексаенова киселина (DHA англ.), която е важен структурен компонент за мозъка, а другата е айкозапентаеновата киселина (ЕРА англ), която е основната противовъзпалителна омега-3 киселина. Ако нивата на EPA са ниски в кръвта, означава, че ще бъдат ниски и в мозъка. Това което допълнително усложнява нещата е, че живота на EPA в мозъка е много ограничен, което означава, че трябва периодично да се доставя в кръвния поток, за да държи под контрол нервното възпаление.

Изследвания на пациенти с униполярна и биполярна депресия показват забележителни подобрения от прием на високи дози рибено масло, което е богато на EPA . От друга страна обаче, при допълването на диетата с масло, богато на DHA не е имало почти никакъв ефект.

Тъй като тревожността е много сходна с депресията, въпросът който възниква е възможно ли е високите нива на ЕРА да намалят тази тревожност? Според проучване, проведено през 2008 с наркозависими пациенти, отговорът е да. Известно е, че увеличената тревожност е една от основните причини наркозависимите и алкохолиците периодично да повтарят подобни възпалителни кризи. При лечение на такива пациенти с високи дози ЕРА (повече от 2 грама на ден) се забелязва значително намаляване на тревожността в сравнение с тези, получаващи плацебо. По-важното обаче е, че степента на намалена тревожност е силно свързана с намаляване на съотношението на Арахидоновата киселина и EPA в кръвта.

В други проучвания със здрави индивиди без клинична депресия или тревожност, повишеният прием на EPA подобрява способността им да се справят със стреса и оказва значително подобряване на настроението. Може да се окаже, че депресията и тревожността са просто двете страни на една и съща монета, увеличаваща клетъчното възпаление на мозъка. Високите дози оказват влияние и на „нормалните“ хора, като ги кара да се чувстват по-щастливи и по-способни да се справят стреса.

Сега нека да се върнем пак към въпроса за промените в американската диета, която може да бъде фактор за нарастващата честота на депресия и тревожност.

В книгата ми „Токсични мазнини“ набледнах, че това вероятно се дължи на все по-големия дисбаланс на Арахидоновата киселина (АК) и ЕРА в диетата ни. Нещото, което причинява увеличаването на АК е прекалената консумация на зеленчукови масла богати на Омега-6 в комбинация с рафинираните въглехидрати, които предизвикват производството на инсулин.

Когато големите количества Омега-6 взаимодействат с повишения инсулин, тогава се предизвиква засилено производство на Арахидонова киселина. В същото време, консумацията на риба, богата на EPA драстично е намаляла. Крайният резултат е увеличено съотношение на АК/ЕРА в кръвта, което е причина за появата на клетъчното възпаление в мозъка.

Ограничаването на консумацията на растителните масла и рафинираните въглехидрати е трудно за изпълнение, тъй като те са най-евтиния източник на калории. За това и не е изненадващо, че те са ключовите съставки на почти всеки преработени хранителни продукти.

И така, ако ви се вижда твърде трудно да промените диетата си, тогава започнете да консумирате повече риба, за да можете да се снабдите с адекватни нива на EPA. Разбира се, въпросът е колко риба? Ако искате да се снабдите с по 2 грама ЕРА, които са били използвани успешно за намаляването на тревожността, ще трябва да консумирате по 6 килограма атлантическа треска на ден. Ако предпочитате по-мазни риби като сьомга например, тогава ще ви е необходимо да консумирате около 1 килограм сьомга на ден, за да се снабдите с 2 грама ЕРА.

Японците успяват да достигнат това ниво, защото те са най-големите консуматори на риба в света. За американците обаче е много малко вероятно да променят диетата си , и да започнат да консумират такива големи количества риба. Въпреки това е доказано, че след строга противовъзпалително диета в съчетание с високо пречистено рибено масло може да се достигне съотношение на Арахидонова киселина и ЕРА , много близко до това на японското население.

Просто, няма лесен изход от тази създадена вече „Хранителна буря“, която само ще се засилва с всяко следващо поколение, поради коварния ефект от клетъчните възпаления, още в зародиш в утробата. За съжаление повечето американци не са склонни да променят диетата си, което означава, че Валиума и други подобни анти-депресанти още дълго ще са на пазара.

Превод: vZonata.com
Източник: www.zonediet.com
Posted on January 23, 2012 by Dr. Barry Sears

11 thoughts on “Тревожност и Омега-3 мастни киселини”

  1. Приемам Хербалайф Лайн-омега 3 ,имате ли мнение за него?

  2. Малко сте се пообъркали когато обяснявате за причината за депресия. Причната не е тревожност и притеснения а липса на нервотрансмитери в мозъка. Докторите се питват се ги възстановят с антидепресанти. Понякога се стига до опасния литий. Но всъщност нак-сигурния и бърз метод е йонизираното злато (24к злато разтворено с 15 000в ток във ултрапречистена вода) Иначе казано – coloidal gold. Всички много добре знаете кой е най-добрия проводник на ток и къде се използва. Успех с Omega 3 😉

    1. Не знам кой се е объркал, но ти си страшно зле това колоидно злато. Тежките метали, включително и златото са СИЛНО ТОКСИЧНИ и са несъвместими с всякакъв органичен живот, най вече заради плътността на атомите им, която е на порядъци по-голяма от тази на „меките“ органични елементи. В колоидна форма те са още по-опасни, понеже с острите ръбове на частиците, подобно на мечове, разрязват и увреждат всякакви живи клетки, като силно увеличават риска те да се превурнат в ракови такива…
      Тези глупости не знам къде си ги чел… Дано да е някаква измама и само да са ти прибрали парите, продавайки ти чиста водица. Защото ако наистина си пил колоидно злато… не знам – по-добре играй на руска рулетка…

  3. Здравейте,
    благодарение и на Вашите препоръки си купихме следното рибено масло: Super Critical Omega (30 капсули) в http://www.iherb.com. В една капсула от 1200 mg има Омега 3: 1,025 mg и EPA: 780 mg.
    Въпросът ми е за мъж, който има проблем с треожнозстта, депресия и стрес колко капсули на ден трявба да пие и закакъв период. Дали е добре по 2 на ден или птрябва поне в началото да са повече?
    Багодаря!

  4. Поздравления за хубавата и информативна статия! Имам и един въпрос. Вярно ли е , че омега 3 и омега 6 се конкурират за едни и същи ензими при усвояването им от човешкия организъм?

  5. Интересна статия за Рибеното масло и вредите от недостиг на Омега 3 мастните киселини в тялото. Знам, че е трудно да се изпише всичко полезно по темата, особено ако трябва да се включат хранителните добавки като източник на Омега 3, но според мен прием от по 6 кг риба на ден или седмица в наши дни в българия е невъзможен! Затова съществуват и други висококачествени източници на ЕПА и ДХА.

  6. Благодаря за отговора. На рибеното масло, което имам пише:
    Fish Oil 1,000 mg(1g)
    Omega-3 Fatty Acids 300mg
    EPA (eicosapentaenoic acid) 180 mg
    DHA (docosahexaenoic acid) 120 mg

    Прочетох подробно статията за рибеното масло в Зоната, която препоръчахте. По мой сметки спрямо етикета трябва да приемам по 3 капсули на ден, нали така? Моля да ме поправите, ако греша.
    Също така от статията разбрах, че бих могла да го приемам дори и само 1 път на ден, но 3 капсули на веднъж?
    Благодаря

    1. Петя, това масло което си посочла е с много ниска концентрация на Омега-3, т.е много ниско-качествен продукт. По твои данн в една капсула има
      EPA (eicosapentaenoic acid) 180 mg
      DHA (docosahexaenoic acid) 120 mg, което е равно на общо 300 мг, т.е 0,3 грама. Ако ти се нуждаеш от 3 грама Омега-3 на ден, означава, че и трябват 10 капсули на ден- 0,3 мг х 10 капсули = 3 мг.

      Погледни отново статията, и ще разбереш, че има и толкова нискокачествени масла, че по сметки може да излезе, че трябва да приемеш по 30 капсули на ден, за да си набавиш необходимото количество Омега-3. Което е напълно безсмислено, защото с такова качество рибено масло несъмнено ще вкараш в организма си и солидно количество и токсини.

      Сега съответно ще възникне въпросът „От къде да се сдобия с качествено рибено масло? Тъжната истина е, че в БГ просто не се намират съвестни производители, които да произведат високо-концентрирано масло. Единствения вариант остава онлайн поръчките.

      Във форума на сайта има тема за рибеното масло, където потребителите са коментирали какви марки са открили, и кои производители за са предпочитане.

      1. Благодаря за отговора.
        Рибеното масло, което имам не е купено от БГ. Моя роднина живее в щатите и ми го изпрати от там. Ще разгледам темата и ще видя какви се препоръчвам там и съответно ще помоля да ми изпрати качествено …

  7. Здравейте,
    Искам да попитам може ли пия едновременно и рибено масло и ленено масло на капсули. По една капсула и от двете сутрин и вечер?

    Благодаря 🙂

    1. Здравей Петя. Рибеното масло няма нищо общо с лененото масло. Ако се притесняваш да не прекалиш с приема на Омега-3…няма как да стане, защото от лененото масло просто няма как да си набавиш тези мастни киселини. А защо е така?- отговорът може да намериш в статията Рибено масло или ленено масло

      Другото което е, с една капсула рибено масло просто няма как да усетиш каквато и да е зрадвословна полза…просто е безсмислено. Ежедневната доза от Омега-3 е около 3-4 грама EPA и DHA на ден. Броят на капсулите ще зависи от това, колко е качествено, и концентрирано рибеното масло. При високо качествено масло, дневната минимална поддържаща доза е 4 капсули. За повече информация хвърли един по-подробен поглед на статията за рибеното масло в Зоната.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.