Меню
Влез в Зоната

„Защо ми е нужно да влизам в Зоната?“ Това е въпрос, който са ми задавали хиляди пъти, и постоянно е в съзнанието ми по време на моите изследвания и лекции из цялата страна. Обикновено, отговарям на този въпрос с мой собствен въпрос – „Искате ли да имате по-дълъг и по-здравословен живот?“

Д-р Бари Сиърс

Зона за прощъпулници! Ето Ви и Вас. Объркани, разстроени, отчаяни, търсещи промяна, дебели, болни, нехаресващи се, мразещи света и себе си. Палитрата от състояния и форми е доста богата, няма да изреждаме всичко, но щом сте се закотвили на тази страница и четете тези редове, означава, че търсите помощ, съвет или промяна. Ами заповядайте, четете внимателно и първите Ви стъпки в това чудо, наречено Зона ще са леки и плавни.

Ще се убедите, че за влизането в Зоната не се изискват кой знае какви усилия.

Не бързайте, препрочетете го пак, питайте непитани въпроси!, разгледайте подробно сайта, форума към него и таблицата (Вашата спътница в това пътуване към себе си).

Тези първи стъпки могат да ви отнемат малко повечко време, защото леко ще разтеглим информацията. Ще правим стъпки, ще спираме, ще разсъждаваме, ще си говорим, и после пак ще правим крачка. Така се прохожда в зоната.

Първа стъпка – Екипировка в Зоната

Да започваме! – Пътуването в Зоната започва от приготвянето на багажа. Трябва да се екипирате с няколко неща. На първо място – заредете се с много вяра и мечти.

Влез в Зоната

Представете си как влизате отново в онова мечтано тяло, представете си как лъхате на здраве и сила и тези мечти ще бъдат попътния ви вятър в това пътуване. И не само да си го представите, опитайте се да го почувствате, сякаш вече се случило… защото това наистина ще се случи!

Второто, което Ви е нужно е кухненска везна и мерителна чашка. Има ги свободно по железарии и магазини. Набавете си такива. Заедно с таблицата те ще са Вашите перманентни помагачи.

Да, в Зоната храната която ще се консумира се мери. Ужасяващо звучи, нали? Не можете да се занимавате с грамажи, теглилки и математиката не Ви е силната част? Няма лесни победи, няма резултати без труд и усилие. А с това (тегленето) се свиква, всичко опира до мотивацията, желанието, постоянството и най-вече до това, колко обичате себе си. Има една поговорка – „Обичайте себе си, за да ви обичат и другите!“.

След третия ден, ще мерите без да знаете, че сте го правили. Погледът ви, обикалящ по сергиите със зеленчук сам ще различава 240 грамовия домат и 100 грамовата ябълка.

Третото нещо – хладилникът. Трябва да се реновира. Трябва да бъде изтърбушена част от храните в него. Храните, довели Ви до тук. И трябва да се зареди с нови, полезни Вам и начинанието Ви такива. Раздайте изтърбушеното на шумния ви съсед, ощастливете домашният си любимец или просто оставете всичко това пред вратата на вашите врагове.

Изхвърлете всякакви течни шоколади, сокове, газирани напитки, майонези, мазни сосове, тлъсти меса, карантия, хлябове и т.н. Между другото изхвърлете и ей така, без да искате онази мисъл от главата ви, че каквото и да правите, не можете да отслабнете или да се излекувате!… Няма да ми стигнат страниците в необятния интернет да изредя всички зоНбита, чийто мечти са се сбъднали в Зоната. Всъщност, сега като се замисля, няма нито един случай, в който Зоната не е сбъднала мечти, просто има случаи на хора, отказали се и избягали от тези мечти.

Храните, които ще трябва да заредите са прилежно описани и оцветени в зелено в третото Ви помагало – Таблицата. На първо време, като начинаещи е добре да се придържате към зеления цвят, поне за седмица или две, докато се настрои организма ви към този превъзходен начин на живот. След време, само докато погледнете някоя храна, и ще знаете как ви се отразява и дали я искате в чинията си. Сами ще се учудвате на себе си как не се сещате за сладко, как не ви липсва хляба, и ще започнете да недолюбвате онези мазни храни, които до скоро са ви били любими.

Запомнете едно – в Зоната няма забранени храни. Има такива, които ще ви карат да се усмихвате на всичко и на всеки, и такива, които ви карат да се чувствате извън зоната, т.е нервни, гладни и потиснати. Избора е изцяло ваш. Пак казвам – с времето ще усетите разликите.

И така, да продължим – Трябва да се екипирате с продукти и от трите колонки в таблицата. Това са протеините (животински продукти) в първата колонка, въглехидратите (растителни продукти) във втората колонка, и мазнините (ядки, зехтин, авокадо, маслини, тахан) в третата колонка.

Най-добре е да си направите списък с необходимите продукти. Преглеждате таблицата, избирате си всичко, което ви допада като вкус от трите колонки и си ги записвате на лист.

Когато сте в магазина и усетите, че имате затруднения да запомните кой продукт какво е, водете се по тази фраза: „Протеините се разхождат по земята, а въглехидратите растат по полята“.

Протеини в Зоната

Започвате пазаренето от щанда с нискомаслените протеини. Това са продукти от рода на пилешки/пуешки гърди, риба, телешка кайма с минимален процент мазнини, нискомаслено сирене, извара (в другите държави се нарича рикота), някакви сухи филета и видове пилешки или пуешки шунки. На първо пазарене не прекалявайте с количествата. По 200-300 грама от всичко е достатъчно за първите ви стъпки. От млечните продукти се заредете с две-три кисели млека и няколко яйца.

Киселото мляко ще ви е от голяма полза, особено в началото, тъй като е смесен продукт, т.е в него има блок протеин, блок въглехидрати и мазнини (ако не е обезмаслено) и винаги е най-бързото и мързеливо решение за едно балансирано хранене. Много използвано от зоНбитата за последната вечерна закуска, преди лягане.

Относно яйцата – купувайте ги с настройката, че по-голяма част от жълтъците ще бъдат използвани за маска за лице или коса, тъй като са източник на страшната за Зоната и най-вече за самите вас Арахидонова киселина. В началото ще е болезнено, но с времето като прочетете това, онова в този сайт и ще свикнете без болка да се разделяте с тази жълта мазнина в яйцето.

После се придвижвате към следващата графа – въглехидратите.

Въглехидрати в Зоната

Вдигате гордо глава, и с надменен поглед нагло подминавате щанда с хлябовете, торти, кифли и теста. С умиление и поглед на заклет вегетарианец посягате към всичко, току що поникнало от земята – доста зеленчуци и малко плодове. Домати, тиквички, патладжан, моркови, карфиол и т.н. Всичко по ваш вкус. В Зоната трябва да ви е вкусно! Малко ябълки, праскови, грозде, тиква или каквото предлага сезона.

Остана ви третата графа от таблицата – Да се заредите с правилните видове мазнини.

Мазнини в Зоната
Вземете малко ядки – бадеми, лешници (за предпочитане сурови), тахан, зехтин, авокадо или малко маслинки. Всички тези продукти са великолепни източници на мононенаситените полезни мазнини.
Рибено масло в Зоната

Последното нещо, което трябва да добавите към багажа си за това вълнуващо пътуване в Зоната, е рибеното масло.

В сайта и във форума има много подробна информация, от къде и с какво масло да се снабдите. Това е вълшебната съставка, която ще ви изстреля в центъра на зоната. Рибеното масло НЕ е задължително, но е препоръчително за всички, които искат да се възползват максимално от здравословните ефекти на Зоната.

И така, до тук нищо сложно.

За предпочитане е първите 1-2 дена да започнете със сухи храни, тъй като това е най-лесния подход да свикнете как да си подреждате чинията, да схванете идеята и да придобиете навика за комбинирането на протеини, въглехидрати и мазнини при всяко от петте храненния на ден. На третия ден ще бъдете много по-уверени и сами ще посегнете към по-голямото разнообразие и комбиниране на различни продукти.

Вече хладилника е с нова премяна, ремонтиран, пребоядисан и зареден с много здраве и позитивна енергия. Сега следва:

Втора стъпка – Малко теория и записки

Втора стъпка – Малко теория и записки

Като за начало, трябва да се запознаете с малко теория и мерната единица „зонов блок“. Прочетете статията за блоквете, не я подминавайте! След това се върнете отново тук, ние все още ще бъдем тук за вас.

Един зонов блок означава съвкупност от 1 блок протеин + 1 блок въглехидрат + 1 блок мазнини. Закон в Зоната е, че на всяко хранене трябва да присъстват тези три компонента в чинията ви. Едно да липсва, и всичкия ви труд отива по дяволите. Т.е , както обичам да казвам – започвате да вярвате в светата тройка – винаги сполотени и заедно – протеини, въглехидрати и мазнини на всяко хранене. Това е важна мисъл, която трябва да се вее като перде пред очите ви преди и на всяко хранене! Това е, което Бари Сиърс нарича хормонално мислене.

Приели сме да говорим с някои съкращения, за ваше удобство:
БП – означава Блок Протеин
БВ – означава Блок Въглехидрати
БМ – означава Блок Манини

С тези съкращения ще се сблъсквате неуморно, особено в раздела с рецепти в сайта, които са много вкусни, и същевременно голямо улеснение за всички зоНбита.

Зоната калкулатор
Следващата стъпка, е да кацнете нежно върху кантара, внимателно, да не го обидите, защото от сега нататък, той – Кантара ще става все по- и по-голям ваш приятел, колкото и да не ви се вярва в момента. Изтеглете се, измерете се, и след това с помощта на КАЛКУЛАТОРА изчислете колко протеинови блока ви се полагат дневно. (Думата „Калкулатор“ умишлено е с удебелен зелен шрифт, което означава, че ако натиснете върху нея, ще ви отведе директно при нужния ви калкулатор)

Тук е момента да започнете да си водите дневник. Просто взимате една тетрадка, и в нея започвате да описвате вашите зонови мемоари от ден първи. Това ще са записки какво сте яли, кое ви допада и кое не, от кое огладнявате по-рано или ви държи сити за по-дълго, сглобени менюта, мерки, см, кг и всякакви статистики за самите вас. На първата страница запишете с колко килограма и сантиметра започвате, защото след време удоволствието от сравняването на старите с новите цифри е просто неописуемо. Често ще ви се случва в зоната килограмите ви временно да зациклят, но сантиметрите странно да продължават да намаляват.

Можете да си запишете и лекарствата, които взимате в момента. След време много от тях ще са само спомен. Запазете си изследвания, които сте направили преди да се качите на Зоновия кораб. После радостта да видите как сте си възвърнали здравето може единствено да ви просълзи от щастие. Неща, които се случват само и единствено в Зоната.

И сега, след като вече сте изчислили с калкулатора нужните ви блокове, веднага ще възникват въпросите – какво означават 10 -11 или 12 блока на ден? Как да ги разпределям? Кога и по колко да консумирам ? и т.н.

Ако по изчисления ви се полагат примерно 10 блока, това означава, че общо за целия ден трябва да приемете 10 блока протеин, 10 блока въглехидрати и 10 блока мазнини, т.е започвате да спазвате първото задължително правило в Зоната: (както вече споменах) – Всяко хранене трябва да е комбинация от трите вида хранителни блокове. Ако изядете всичкия протеин на едно хранене, а на следващото всички въглехидрати или мазнини, това изобщо няма да ви отведе в Зоната, по-скоро ще доведе до още по-голяма хормонална каша в тялото ви. Трябва да сте наясно, че именно хормоните са тези които ви разболяват, и те са тези които ви лекуват. Вашата цел тук, е да постигнете хормонален баланс.

Когато се задържите в Зоната (поне две седмици), хормоните ви буквално ще се превърнат в едно тихо, гладко и спокойно море при изгрев. Всяко небалансирано хранене и излизане от зоната ще хвърля камъни в това тихо море, предизвиквайки вълни и бури, които ще ви карат да се чувствате много НЕкомфортно в телата си и евентуално ще са причина за разни заболявания.

Сега идва ред на въпроса – как да разпределим полагащите ни се блокове за целия ден ?

Разпределението на блоковете е индивидуално, но в повечето случаи се разпределя на пет хранения- три основни – закуска, обяд и вечеря( по голям брой блокове) , и две междинни закуски – следобедна и вечерна закуска (по малък брой блокове). В Зоната няма строго определено правило за дневното разпределение, стига да не превишавате определеното ви за деня количество блокове.

Зоната - примерно разпределение на дневните блокове

Примерът с 10 блока на ден можете да видите и в схемата Примерно разпределение на блоковете.

Трета стъпка – Практика в Зоната
Закуска от 2 зонови блока

Закуска в Зоната

Първото правило в Зоната е, че закуската трябва да се консумира до един час след събуждане.
Естествено, отговорям веднага на въпроса за кафето ви, преди още да сте го задали – Кафето не е забранено в зоната, но е препоръчително да го намалите до колкото волята ви позволява. Първата стъпка ще е да се опитате да го пиете след закуска, не преди. Ако го пиете със захар, започвайте да намалявате този дявол, облечен в бяло. Започнете с две- три-четири кристалчета по-малко и по-малко всеки ден, докато един ден не осъзнаете какъв истински аромат има кафето, когато не е отровено с бялото зло. Може да си слагате по няколко лъжички мляко, което не се бори, тъй като млякото е балансиран продукт.

Сега, хайде да сглобим първата ви зонова закуска. Ще я направим по възможно най-най-опростения начин. Както видяхте в примерното разпределение на блоковете, да приемем, че за закуска ви се полагат два блока.

Първото (най-важното)- започвате с мисълта за вечната тройка, т.е ще закусвате три неща на закуска-протеини, въглехидрати и мазнини. Пригответе си три малки чинийки. После ще си закусвате в една чиния, сега се учим да вървим.
Започваме с терлици, после с ниски обувки, после с леки платформи, и така, докато се ошлайфаме да вървим грациозно и с лекота на високи токчета в зоната. За мъжете – да няма дискриминация – тръгвате от москвич, докато стигнете до онзи професионализъм, с който със затворени очи ще взимате завоите в Зоната със завидния Макларън.

И така – в първата чинийка трябва да сложите два блока протеини, защото както казахме, приемаме, че закуската ви е от два блока. Отваряте вече пренаредения по френска мода хладилник, миришещ вече на здраве, и виждате, как онова вкусно пилешко пушено филе ви намига. Поглеждате в таблицата, че един блок от това месце е 42 грама. На вас ви трябват два блока, което значи, че в чинийката ще сложите 2 пъти х 42 гр, т.е 84 грама филе и воала, двата ви блока протеин вече са сервирани. Може да си изберете каквито протеини си пожелаете от таблицата, стига да са налични в хладилника ви. Не се плашете от цифрите на грамжите в таблицата. Гарантирам ви, че точно след първата седмица няма да поглеждате таблицата, защото всичко ще бъде в главата ви.

Помните ли първите си опити да пишете в първи клас ченгелчетата на сричките в тетрадката със широки и тесни редове?… колко неудобен беше химикала, и как едвам събирахме тези големи ченгелчета в тези тесни редове. Сега когато пишете, дори не се замисляте, че пишете онези същите ченгелчета. Ей така е и със Зоната.

Сега – да се върнем на втората чинйка, която трябва да напълните с два блока въглехидрати. Грабвате от хладилника един домат, и поглеждате в таблицата, че един блок е 240 грама. Вие обаче трябва да изядете два блока, но ако удвоите доматите, може да ви стане твърде доматено и да си помислите, че миришете на ликопен. За това втория блок въглехидрати може да бъде един блок ябълка например. Поглеждате в таблицата – един блок ябълка е 100 грама, и я слагате там в чинйката при доматчето и ехееее, вече сте готови и с двата блока въглехидрати.

Остана да напълните третата чинийка с мазнините. Решаваме, че днес ви се ядат бадеми. В таблицата пише, че три бадемчета са един блок. На вас ви трябват два блока мазнини, което означава, че ще сложите в чинийката 2 пъти по 3 бадема, т.е шест бадема. И край, това беше. Закуската ви е готова.

Сега, ако не ви мързи, съберете всичко в една чиния и си хапнете с блаженство и гордост първата саморъчно направена балансирана зонова закуска. Може и да я снимате, първи вкусен спомен-прощъпулник ! Ако до тук нещо не ви е ясно, върнете се в началото и прочетете отново на забавен кадър. Обещавам да пиша по-бавно втория път.

Обяд в Зоната
(порция от 3 зонови блока)

И така, след като вече си подредихте сами закуската, може да сте толкова горди от себе си, че да се престрашите за следващата, по-голяма крачка – да приготвите обяд от цели три блока.

Сега ще работим по-смело, в една голяма чиния с малко повечко разяснения и повторения.

Първо – отново започвате с мисълта за тройката и мислено разделяте празната си чиния на три равни части. Обикновено, протеините в Зоната са първото нещо, което НЕ трябва да забравяте, и с което е добре да започвате.

И така, в една трета от чинията трябва да сложите три блока протеини, като се водите по таблицата. Там всички количества (в грамажи или чаши) са дадени за един блок в сурово състояние. Най-долу в таблицата има малко информация и за сготвени продукти.

Например един блок пилешко месо е 28г., а на вас ви трябват три блока, което означава, че ще сложите 3 пъти по 28 грама, което е 84г. Не трябва да се вманиачавате и се стараете да отрежете точно до грам дадения продукт. Ако ви е по-лесно, и по-НЕ стресиращо, закръгляйте на 30 грама.

+ – няколко грама няма да ви навредят или да ви изкарат от Зоната. Ако сте някъде на вън, за ориентир може да си послужите с дланта на ръката ви. Месото не трябва да е по-дебело и по голямо от вашата длан.

Грабвате една сочна сурова пилешка гръд, и отрязвате 84 – 90 грама. Това ще е протеиновата част от обяда ви.

Друг, лесен вариант е просто да използвате грамажа за изпечено месо, което е 25 грама за Блок Протеин, а за рибата 35 грама. Ако ви се намира в кухнята голям бут с ароматно изпечено вече месо, или някое въртящо пиленце на грил, просто си отрязвате 75-80 грама за три БП и сте в джаза.

Действайте спокойно, позитивно настроени и с усмивка докато приготвяте вкусната си Зонова чиния. Така с позитивната си аура зареждате храната, чрез която после ще се презаредите отново, докато я поглъщате. Повярвайте, че в чинията ви има вкусно за ядене здраве. Всяка една следваща и следваща и следваща чиния е като билково хапче здраве, което все повече и повече и повече се натрупва в тялото ви. Спомнете си защо сте седнали тук и четете това…сигурно защото ви трябва точно това – здравето. Някой от вас ще кажат „Аз със здравето съм ок, просто искам да сваля 10-15 килограма“ . Според мен, Бари Сиърс би отговорил като мен – ако имате килограми за сваляне, означава, че имате възпаление в тялото, което е вид липса на здраве!

И така, да се върнем на чинията, в която вече сте сложили първата съставка – пилешка пържолка с грамаж за три блока.

Протеини с ниско съдържание на мазнини в Зоната

Когато избирате протеините, старайте се да избягвате такива, които са богати на наситени мазнини и холестерол. Това са дреболии
(черен дроб, пастет, гъши дроб), мазно говеждо и свинско месо, както и яйчните жълтъци. Всички те са източници на Арахидонова киселина (градивните блокове на „лошите“ Айказаноиди, които са ви довели до тук). Придържайте се предимно към протеини с ниско съдържание на мазнини, като риба, пиле, пуйка, яйчен белтък, или соеви заместители на месо.

След като вече имате триблоковата пържолка, следва да я балансирате с три блока въглехидрати, като напълните останалите две трети от чинията предимно със зеленчуци и по-малко плодове. В Зоната те са с предимство пред зърнените храни, тъй като повечето са с ниска плътност, и са богати на разтворими фибри. Зеления цвят в таблицата ще ви е пътеводител за това, кои продукти са за предпочитане в Зоната.

Храни, като хляб, спагети ориз и картофи остават на заден план. Все пак, ако наистина много ви се ядат макаронени изделия, ориз, картофи или други нишестени храни, запълнете само една трета от чинията с тях, и оставете последната трета празна (по обем нишестените храни не трябва да надвишават обема на протеините в чинията ви).

Въглехидрати, зеленчуци и плодове в Зоната

И така, чинията ви вече е пълна (дори препълнена, ако използвате само благоприятните въглехидрати), но за да се превърне в напълно Зоново ястие, остава да бансирате протеините и въглехидратите с три блока мазнини. Постарайте се, това да бъдат предимно мононенаситени мазнини, като добавите девет маслини (3бр маслини =1блок), или девет сурови бадема или три супени лъжици авокадо. Трябва да запомните, че без мазнини не може да се получи Зоново ястие.

Това беше пример с обяд от три блока.

Ако искате да изядете само един протеинов блок на определено хранене, означава, че ще трябва да го уравновесите с по един блок въглехидрати и един мазнини. Същото се отнася за хранене от два, четири или пет блока, като е добре да не забравяте, че максималният брой блокове на едно хранене не трябва да надвишава пет.

А какво става, ако искате да смесите повече от три вида храни, като например да си сготвите пилешко месо, и да изпиете една чаша вино? Хубавото в Зоната е, че можете да си позволите да комбинирате по няколко различни продукта от една категория, като разделяте блоковете на половинки, четвъртинки и т.н.

Зоната - примерно ястие от три блока

Както виждате, в тази порция, въглехидратните храни са повече от три вида, но събрани заедно правят три въглехидратни блока. Същото можете да правите с протеините и мазнините. И така, ето ви едно сготвено Зоново пиле, в компанията на чаша ароматно вино. За да сте в Зоната, не означва, че трябва да ядете само сухи храни. Може да готвите, да комбинирате всякакви продукти, стига да не превишавате определеното количество блокове. Може да сготвите ястие от шест или девет блока, и после да го го разделите съответно на две или три равни порции, всяка от които да е по три блока примерно.

Ситуацията със „сглобяването“ на Зоново ястие се повтаря минимум пет пъти на ден, но е добре да свикнете с мисълта, че в Зоната неуморно трябва да се храните, за да горите мазнини и най-вече да сте здрави. Навярно вече се убедихте, че приготвянето на едно Зоново ястие не е като изучаването на ядрена физика. Сега обаче възниква следващия въпрос:

След колко часа трябва да се храня отново?

Времето между отделните хранения е от критична важност в Зоната. Хормоналният ефект от едно основно хранене продължава от четири до шест часа, а от една междинна закуска около два-два и половина часа. Това води до следващото правило в Зоната: никога не позволявайте да изминат повече от пет часа между отделните хранения, дори ако трябва да си настроите алармата на часовника. От личен опит знаем, че когато не изпитвате глад, едва ли ще се сетите за храна, освен ако някой не ви напомни.

Както споменах преди няколко стотин букви, първото ви хранене трябва да бъде не по-късно от един час след събуждане, а последното не по-късно от 20-30 мин преди сън. Последното хранене е изключително важно, тъй като ще ви помогне да поддържате постоянно нивото на инсулина и на кръвната ви захар до сутринта, както и буквално ще пренареди биохимията ви за следващата сутрин. Не забравяйте, че докато спите, мозъкът ви продължава да работи.

Време между храненията в Зоната

До тук изглежда лесно, но какво правим, ако днес е Неделя, и цяла седмица сте чакали този момент, в който да се наспите с кеф до обяд, или пък работите с объркано нощно работно време…какво се случва с блоковете? Разбира се, че няма да си навиете часовника, за да си изядете сутрешния блок рано сутринта.

Няма проблем!

Просто започвате със закуската от момента в който се излюпите от леглото. Може да е вече обяд или следобяд, но вие сега ставате, което означава, че това е закуска за вас. След това разпределяте следващите хранения по стандартния начин с определения интервал от време след закуската ви. Т.е разпределението и времето на всички хранения се определят от закуската ви, когато и да е тя.

Доста хора не отдават значение на междинната закуска между обяда и вечерята. Например, ако сте изяли следобедната си закуска в 16:00ч., и поради някаква причина вечерята ви се забави до 20:00 – 21:00ч., тогава ще започнете да излизате от Зоната. В такива сучай е по-добре да хапнете втора междинна закуска, дори това да означава, че ще увеличите броя на полагащите ви се блокове за деня, но така ще успеете да запазите хормоналния си баланс.

В Зоната не е задължително да се храните точно пет пъти на ден. Бари Сиърс казва, че колкото по-често се храните (съответно с по-малък брой блокове), толкова повече контролирате нивата на инсулина, като най-добрият момент за хранене в Зоната е когато не сте гладни.

А какво се случва, ако изпитвате глад между отделните хранения?

Не всички хора са генетично еднакви, и всичко зависи от това, как вашите хормони отговарят на консумираната от вас храна. Отговорът може да получите, като си зададете въпросът „Как се чувствам?“ четири, пет часа след хранене. Ако се радвате на добра умствена концентрация и не изпитвате глад през въпросните четири пет часа, тогава балансът на протеини и въглехидрати в последното ви хранене е бил идеален за вашата биохимия. Основната ви цел е да направите всяко ястие така, че да получавате всеки път същия положителен хормонален отговор. Не е нужно да изпадате в крайности при създаването на Зонови менюта, а по-скоро внимателно да следите как се чувствате няколко часа след хранене. Запомнете какво сте яли, и през следващите четири-чест часа следете за появата на симтоми като:

  • • Липса на глад
  • • Липса на желание за въглехидрати (сладко)
  • • Добра умствена концентрация
  • • Прилив на енергия и добра физическа форма

Всичко това е сигурен показател, че сте в Зоната. Ако обаче след четири часа чувствате глад, и не се фокусирате добре, вероятно въглехидратите са преобладавали пред протеините, което означава, че следващия път, при същото ястие трябва да пренастроите съотношението. Помислете какви въглехидрати сте консумирали, дали са благоприятни или не (това е най-честата причина за глад), дали сте спазили правилното количество, дали не сте забравили мазнините, и т.н. С времето сами ще усетите от кое ястие се чувствате най-добре.

От друга страна, ако изпитвате глад три-четири часа след ядене, но се радвате на добър умствен фокус, значи сте прекалили с протеините. За да сте сте сигурни, дали успешно пребивавате в Зоната, може да се водите по схемата за хормонална настройка. Ако след първите два-три дена не усещате споменатите положителни ефекти, значи просто не сте в Зоната.

На всяко едно основно или междинно хранене в Зоната хормоните се балансират. Блансът им е толкова добър, или толкова лош, колкото е било и последното ви хранене. Това означава, че ако се случи да не устоите на някои въглехидратни изкушения, и изядете твърде много, на следващото правилно хранене ще можете веднага да се върнете в Зоната. По този начин няма да се чувствате виновни, че сте кривнали малко от правилния път (стига това да не ви става навик).

И това е…вече сте истински зоНбита, минали първи курс и знаещи как да сглобявате зонови порци. В началото ще хапвате повечко салатки и чисто месо, но ако следите публикациите в групата, форума и сайта, ще станете професионалисти в приготвянето и на най-капризните ястия от Българката национална кухня.

Моменти на колебание и размисъл

Моменти на колебание и размисъл
И сега идва критичния момент – мисълта, че не издържате вече в тази Зона, не знаете как да я превърнете в начин на живот, писнало ви е всичкото това мерене и еднообразие и решавате да се откажете. Когато усетите, че такава мисъл се загнездва в съзнанието ви, атакувайте я с неудобен въпрос – запитайте се защо влязохте в този сайт, и си спомнете защо започнахте Зоната. Не вярвам да се било просто от любопитство. Отговорът ще ви покаже как да постъпите.

И преди да се гмурнете в Зоната на здравето, ще споделя една от многото гениални мисли на кръстника на зоНбитата – Газилот

„…И ако прегрешавате – дали сте посветен на Зоната и решени да я спазвате, ще разберете по следният начин:

1. Ако след и по време на прегрешението Ви е едно такова гузно или гузничко, дори малко да е – посветени сте и има Зона за Вас.

2. Ако прегрешението за Вас е удоволствие, че сте се отървали за момент от „гадният, забраняващ всичко и грамотеглещ начин на хранене“ – то Вие не сте убедили себе си в това с което сте се захванали. По-добре поговорете пред огледалото с това отсреща „Да бъде или да не бъде“…“

Мотивирайте се с историите споделени в лично, и с вашата история пред огледалото!

Успех в начинанието!

Copyright © 2019  Автор: Viara Smiley

262 thoughts on “Влез в Зоната”

  1. Здравейте, таблицата за разпределяне на 5те хранения е до 22ч., а по-наолу в текста пише че последното хранене трябва да е около 20ч, иначе изллизаш от ЗОНАТА. Аз мога да закуся в 8.30 ,обяд 13.30, вечеля 18.00. Къде и как а вмъкна междинните закуски, за да спазя интервалите и края ня храненето.Благодаря.

  2. Четох много и мисля сериозно да започна режима, но не разбирам защо примерно фъстъченото масло след като съдържа на 100 гр. 30%протеин и това е високо съдържание за един продукт се причислява към БМ, това високо съдържание всъщност не нарушава ли баланса 40:30:30?

    1. Петя, след дългогодишни изследвания и много натрупан опит, Проф. Доктор Бари Сиърс стига до извода, че не всички протеини са еднакви и съответно, не всички влизат в кръвта с една и съща скорост. Притеснението на Сиърс е не количеството протеини, които консумираме, а количеството, което всъщност се влива в кръвообращението и бързината, с която се озова там.
      Количеството аминокиселини, което достига до кръвта, се определя на първо място от това доколко е смилаем техният източник. Ако храносмилателните ензими не могат да се справят с погълнатите протеини, те просто преминават през храносмилателната система, без да бъдат абсорбирани и използвани от тялото.

      Тук идва значението и важността на целулозата. Колкото повече целулоза съдържа протеиновият източник, толкова по-малко се поддава на обработка и толкова по-малко от неговите аминокиселини могат да бъдат абсорбирани от тялото. Крайният резултат е все едно, че изобщо не сте изяждали тази порция протеини.

      Растителните протеини влизат в тази категория. Затова пък животинските протеини не съдържат целулоза и следователно се поддават на смилане в по-голяма степен. Затова растителните източници на протеин няма да осигурят същата стопроцентова абсорбция на аминокиселини, както животинските.

      Или казано накратко – зеленчуковите протеини нямат особено голяма протеинова плътност, за това е по-добре изобщо да не се обръща внимание на протеиновото им съдържание.

      Вегетарианците трябва да консумират богати на протеини вегетариански източници като твърдо тофу, изолирани протеини на прах или соеви заместители на месо на всяко хранене, за да си осигурят нужните количества протеин.

  3. здравейте имам тежка анемия дефицит на желязо ходя на вливания на желязо но пак не достигам минимума ,искам да попитам дали за мен е подходящо да се храня по този начин
    Благодаря

    1. Здравейте Албена. На подобни въпроси от медицински характер не можем да отговорим, тъй като това е любителски сайт и не е в нашите правомощия и компетенция да даваме медицински съвети или консултации. Относно специфични здравни проблеми, първо трябва да се консултирате с вашия личен лекар.

      Ако се интересувате от гледната точка на Проф. д-р Бари Сиърс за различните хронични заболявания, можете да посетите неговия уеб сайт

  4. Здравейте,
    Може би нещо не съм разбрала , но ми е много важно да зная може ли последното хранене да е 2-3 часа преди сън. Освен другите стомашни проблеми имам рефлукс и не е възможно да задържа храната ако я приема 20-30 минути преди сън .
    Благодаря предварително за отговора .

  5. Здравейте,
    от известно време обмислям да вляза в зоната 🙂 Сестра ми ми опява постоянно да не се ослушвам. Разказвала ми е за всички ползи от Зоната. Аз искам да попитам дали ще повлияе моето автоимунно заболяване – ревматоиден артрит? Лекарите казват, че е за цял живот, но от сестра ми знам, че Зоната е много добра терапия точно за автоимунни заболявания. Все пак не съм сигурна конкретно моето заболяване дали ще се излекува? Ако някой е успял да спре това коварно заболяване, чрез Зоната, моля да споделите.

  6. Здравейте! Радвам се, че открих Зоната. Стана съвсем случайно, а вчера с една приятелка се оказа, че мислим да я започнем и двете и тя ми сподели този сайт. От два месеца проучвам кетото, но не мога да се навия да го започна заради ограничените въглехидрати. Не мога бе! Като видя ограничение и правя обратното – давам газ. Гладът ми за въглехидрати се удвои. Сега чета и попивам информацийка.

  7. Здравейте,
    отскоро реших да спазвам хранителния режим.Обичам предимно готвени стандартни ястия.Ще дам пример с едно такова ястие.Бихте ли ми казали дали правилно съм го приготвила зоново.
    Кюфтета с бял сос – 3 блока за 3 членно семейство общо 9 блока
    420 г. кайма сурова /9ПБ/
    200 г. сварен бял ориз /4ВБ/
    и бял сос от 1 яйце+25 г.масло+150 г.кисело мляко+ 2 с.л брашно
    + 3 филии пълнозърнест хляб /3ВБ/
    Останалите 2 ВБ се предполага да идват от брашното, а мазнината /9МБ/ от маслото и от каймата.
    И въобще когато си готвим стандартните ястия винаги се използва някаква мазнина? Нужно ли е допълнително да се приемат мазнини?
    Към едно такова ястие може ли да прибавим една малка салата от краставици и домати без да ги броим за блокове?

  8. Здравейте, въпроса мк е следния:кажете ми как да се храня зоново, като карам нощни смени. Искам да спазвам режима, но ми е много трудно с тази работа!

  9. Здравейте!

    От един месец /с принудително прекъсване от една седмица/ се опитвам да се храня зоново.
    Преди това прочетох две книги на професор Сиърс. Потънах в изчисления, за да разбера от колко БП има нужда тялото ми. Според изчисленията – от 8. Според КАЛКУЛАТОРА – от 11.
    Днес пак повторих изчисленията според книгите и пак сравних с калкулатора. Дали 8 или 11?? Защо има такава разлика?
    За три седмици на практика съм отслабнала сами с 1,5 кг. Размерите ми не са се променили изобщо и съм малко отчаяна.
    Съвет?

    1. Ива, книгата „Зоната“ е писана през 1995. От тогава до сега Проф. Бари Сиърс е направил доста промени, както в количествата за блок на даден продукт, така и в изчисленията за дневните количества блокове. Според Сиърс минималното количество за жени е 11 блока, а за мъже 14.

  10. Здравейте, ето че и аз стигнах до зоната…. Много съм въодушевена и мотивирана, защото вече минах през какво ли не…И ще опитам, със сигурност ще опитам, но….има но. Края на месец май имах тежка коремна операция за отстраняване на тумор на дебелото черво. В момента съм на тежка химиотерапия през 14 дни. Мина половината, имам още шест вливания. Лошото е, че заради операцията много неща не мога да яма – предимно такива, съдържащи целулоза. Обаче искам да започна, усещам че ще се почуствам по добре. Има ли някой, който се е хранил по този начин по време на химиотерапия?

  11. Здравейте! За първи път съм в този сайт и то по препоръка на личния ми лекар. От месец се опитвам да отслабна, като изключвам хляба и сладкото (с много малки изключения). Но го правя хаотично, защото не съм сигурна от коя храна колко да поема. Трудността идва от това, че имам доста заболявания и съответно приемам доста медикаменти. Само изброявам: миастения гравис(рядко автоимунно заболяване), артроза на прешлените на гръбначния стълб (затова се опитвам да отслабна), възли на щитовидната жлеза. Моля, посъветвайте ме как да постъпя!

    1. Стела, ако личния ти лекар ти е препоръчал зоната и този сайт, значи това е твоето хранене. Зоната прави чудеса в буквалния смисъл. Проблема е, че се изисква постоянство при това хранене, т.е воля, която липсва при повечето начинаещи. Булшинството се отказват на първия месец или дори по-рано. Успех и повече инат 🙂

  12. Здравейте, искам да попитам след като свалих 9кг достигнах теглото, което желая. Продължавам да спазвам зоновото хранене,защото ми харесва, но и свалянето на кг-мите продължава. Какво да направя?

    1. В случай, че искате да задържите телгло, увеличете мазнините на всяко хранене с един блок мазнини. Ако продължавате да слабеете, увеличете и с един цял зонов блок.

  13. Здравейте! Много благодаря за страхотната работа, която вършите, създавайки и поддържайки този сайт. При мен срещата със Зоната беше преди 20 години, когато си купих първата издадена книга на Д-р Бари Сиърс. Дали заради младостта ми или по други причини – тогава ми се стори доста сложно и така и не започнах да се храня по този начин. През годините опитвах различни начини на хранене, но не бях доволна от резултатите. Сега от месец открих този сайт и се опитвам да изчета всичко в него, за да си изясня възможно най-много метода. Поднових четенето и на онази стара книга, която 20 години ме чака 🙂 От седмица се движа с торбичка с кутии и кутийки храна, за да не пропускам часовете за хранене и се чувствам много добре. Имам една молба – на няколко места в сайта срещнах информация, че има в електронен формат преведени книгите на Д-р Бари Сиърс някъде тук, но не ги намирам. Можете ли да ме ориентирате? Или да ми изпратите линк? Благодаря ви!!!

    1. Всички преведени книги се намират на първата страница на този сайт в слайдера под главната снимка. Там са качени всички калкулатори, таблици, примерни разпределения, книгите и т.н. Просто трябва да мръднеш срелките в края на слайдера

  14. Здравейте!!!Как да изчисля колко блока са ми нужни?Къде е този калкулатор?

    1. необходимите блокве можеш да си изчислиш с помощта на Калкулатора, който се намира в слайдера на първата страница в сайта, точно под главната голяма снимка. Успех

  15. Здравейте, бих искала да попитам едно нормално цяло пиле, колко грама се смята за 1БП

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.