Меню
Правила и съвети в зоната

Правила и съвети в зоната

Да бъдете в Зоната означава да поддържате нивата на хормоните в определена зона. Както в повечето хранителни режими, така и тук има някои правила. Ако успеете да превърнете тези правила в навици, тогава ще заживеете в зоната на здравето и дълголетието.

Правила в Зоната:

  • 1. При всяко хранене спазвайте правилното съотношение на протеини, въглехидрати и мазнини. Към всеки изяден протеинов блок добавяйте по един блок въглехидрати и един мазнини. Старайте се да си набавяте въглехидратите предимно от зеленчуци, и по-малко бобови и плодове.
    Неблагоприятните въглехидрати (оцветени с червен цвят в таблицата, като хляб, ориз, нишестета и макаронени изделия и трябва да ги консумирате като
    подправки, поради високия им гликемичен индекс. Това е начин да се избегне стимулирането на секрецията на инсулин.

  • 2. Хранете се минимум пет пъти дневно (три основни хранения и две междинни закуски)

  • 3. Никога не допускайте интервалът между две хранения да надхвърля пет часа, независимо дали сте гладни или не. Всъщност, най-добрият момент за ядене е тогава, когато все още не сте гладни, т. е преди нивото на кръвната захар да падне прекалено много. Едно Зоново хранене ще ви задържи в Зоната само от четири до пет часа.

  • 4. Сутрин закусвайте не по-късно от един час след събуждане, защото след като сте спали цяла нощ, нивото на кръвната захар е ниско, и сте в катаболно състояние. Това означава, че докато спите, тялото ви буквално „храносмила“ себе си, за да осигури енергия за мозъка. За да излезете от това състояние, задължително трябва да закусвате.

  • 5. Преди лягане не пропускайте последната нощна закуска, която ще ви помогне да поддържате кръвната захар, необходима на мозъка докато спите. Мозъкът ви се нуждае от основното си гориво, за да може успешно да ремонтира и подготви тялото за следващия ден.

  • 6. Никога не консумирайте повече от пет зонови блока на едно хранене. Човешкото тяло може да се справи със сравнително малко протеини на едно ядене. Максималната доза е около 35г (5 блока) бедни на мазнини протеини.

  • 7. Изпивайте около 200-250 гр вода половин час преди всяко хранене

  • 8. Винаги хапвайте лека закуска половин час преди спортуване. Хормоналните промени, които ще предизвика тази закуска, ще ви помогне да черпите по-ефикасно от запасите си от мазнини, т.е ще ги изгаряте по-бързо.

Съвети в Зоната:

  • 1. Старайте се да изпивате поне 1,8 л вода дневно (близо осем чаени чаши). При храненето в Зоната тялото ви превключва от режим на изгаряне на въглехидрати, към режим на изгаряне на мазнини, което изисква ежедневен прием на повече вода. Това означава, че ще имате нужда от почти от 50% повече вода, отколкото ако консумирате много въглехидрати. Излишъкът от инсулин кара тялото да запазва не само складираните мазнини, но и да задържа течностите. Когато понижите нивото на инсулина, ще трябва да възстановявате водата, която тялото ви вече няма да задържа.

  • 2. Когато използвате таблицата за хранителните блокове, придържайте се предимно към храните обозначени със зелен цвят. Това са благоприятните за Зоната храни.

  • 3. Ако сте свикнали да консумирате много кафе постепенно намалете неговото количество и при възможност дори го изключете напълно от менюто си. (Продуктите, които се получават в резултат на разграждането на кофеина, проявяват тенденция към увеличаване нивото на инсулина и по този начин ще ви изведат от Зоната.)

  • 4. Не се опитвайте да ускорите загубата на мазнини, като намалявате броя на дневните хранителни блокове. Това няма да ви помогне, а по-скоро може да ви изведе от Зоната, когато не доставяте на тялото необходимото количество храна.

  • 5. Основният ви източник на въглехидрати трябва да са зеленчуците, и в малко по-малка степен плодовете. Това са въглехидрати с ниска плътност ( които ще ви доставят максимални количества растителни влакна), и с нисък гликемичен индекс, т.е навлизат по-бавно в кръвния поток. Отделно, ще си набавяте много по-лесно необходимите дози анти-оксиданти от плодове и зеленчуци, от колкото от макарони, хляб, зърнени и нишестени храни. Сведете до минимум консумацията на такива въглехидрати с висока плътност.

  • 6. Консумирайте качествени протеини. Това означава протеини, които са бедни на вредните за сърцето наситени мазнини, и богати на вещества като цинк или калций. Рибите с по-тъмно месо (като сьомга и риба тон) са едни от качествените протеини, съдържащи дълговерижни Омега-3 мазнини, които могат да защитят сърцето и да удължат живота.

  • 7. Старайте се да изяждате първо протеиновите блокове, тъй като те стимулират отделянето на глюкагон. Глюкагонът е този, който потиска и контролира отделянето на инсулин.

  • 8. Ако не спортувате редовно, опитайте се да увеличите физическата си активност. Упражненията намаляват повишения инсулин, така, че трявба да част от вашия Зонов начин на живот. Можете да използвате правилото 80/20 за упражнения – Голямата част (повече от 80%) от контрола върху инсулина идва от храненето в Зоната, и по малката част ( около 20%) идва от физичеките натоварвания. Всяко упражнение, дори 30 минути обикновено ходене пеша всеки ден, в комбинация с храненето в Зоната ще задейства освобождаването на телесни мазнини (от намаляването на нивата на инсулина и равновесието между Айказанодите). Колкото по-интензивно спортувате, толкова по-силни хормонални промени ще предизвиквате.

  • 9. Приемайте всеки ден рибено масло. Съдържанието на дълговерижните Омега-3 мастни киселини EPA (айкозапентанова киселина) и DHA (докозахексанова киселина) в рибеното масло вършат чудесна работа, като държат под контрол инсулина и Айказаноидите. Не забравяйте да приемате и витамин Е под формата на хранителни добавки.

  • 10. Медитирайте всяка вечер преди лягане в продължение на 15 до 20 минути. Това ще помогне за намляването на повишените нива на кортизол и ще доведе до по-спокоен сън. Кортизолът е хормонът, който тялото ви освобождава при продължителен стрес, и този който в повишени количества убива мозъчните клетки.

  • 11. Ако направите грешка, и изядете нещо небалансирано, или не на време, не се притеснявайте. На всеки се случва да излезе от Зоната. Следващото Зоново хранене ще ви вкара отново в Зоната през следващите четири- шест часа.

Автор: Viara Smiley

Copyright © 2017 www.vZonata.com

33 thoughts on “Правила и съвети в зоната”

  1. Здравейте храня се от 3 м.по зоната но започнах да трупам калций и ми забраниха млечните продутки месо не обичам,Има ли и друг с такъв проблем не знам как да продължа

    1. Ако животинските протеини са ви проблем, прочетете книгата „Соева зона“. Прикачена е в сайта за свободно ползване

        1. Можете да си изтеглите и прочетете книгата „Соева Зона“, която е прикачена тук в сайта

  2. Практикувам гладуване по 24 часа всяка седмица. Как концепцията за хранене по правилата на зоната се отнася към гладуването?

    1. Гладуването в Зоната не е позволено. Това е хормонална диета, която контролира хормоните 24 часа в денонощието. При евентуален глад се завихря хормонална буря, което никак не е добре, според създателя на Зоната, Професор д-р Бари Сиърс

  3. Мисля че трудно ще се справя с блоковете и изчисляването 40 30 30.има ли по опростен вариант или да ползваме понятието на око

    1. Да, Ани, има опростен варинат на око. Написали сме кратка статия и за различните методи на хранене в Зоната с зависимост кой колко свободно време може да отдели за приготвяне на зонови ястия. За повече информация прочети статията граници на Зоната и методи на хранене

  4. Здравейте бих искала да попитам с какви рецепти мога да започна защото в момента ми е доста неясно.За закуска обяд и вечеря.Ще съм благодарна ако ми разясните.

  5. Здравейте,не мога да разбера как се изчислява по етикет.И най-вече това как се разбира съответния продукт дали е въглехидрат,протеин или мазнина
    Започнах диетата на 1 юли,за първата седмица свалих 1,800 ,което е вода и от тогава няма никакво мръдване надолу.дали бъркам някъде

  6. Здравейте , присъединявам се и аз . На 10 блока ще бъда . Разбрах , че са 5 храненията ,изчетох писанията до тук , на всеки един блок протеини се пада и по един мазнини и въглехидрати ?! Как точно да ги смятам ?! Дали съм разбрала правилно … например на обяд като имам 3 това означава … 3 протеин по 7 гр. и 3 с въглехидрати по 9 гр.и 3 с мазнини по 1,5 гр. ли ?! Или тези си три с протеин само с по един блок въглехидрати и един блок мазнини ?! Забелязах , че и на други точно започването на храненето ги е затруднило :)))

  7. Искам да попитам готвено дали мога ям, например пилешка яхния вместо печено и други яхнии с месо.Благодаря.

    1. Разбира се, че може да се консумира готвено. В зоната единственото условие е да се спазват пропорциите на протеини, въглехидрати и мазнини. А вече е въпрос на избор кой как ще си ги приготви.

  8. Здравейте! Как да стана потребител? Целта ми да сваля няколко килограма и най-вече да успея да вкарам захарта си в норми. С диабет тип 1 съм и имам нужда да променя нещо, не ям сладко, не пия безалкохолни и сокове пробвах и спорт и внесто да се сваля захарта тя се вдига. Хляб почти не ям, филийка ми се събира на два три дни. Само, че карам нощни смени и незнам как да направя режима си. Моля за помощ!

  9. Ако вече имам инсулинова резистентност и съм на медикаменти, които обират излишния инсулин, зоната как ще ми подейства, има ли риск

    1. Льочи, ако искаш да направиш нещо доборо за тялото си, Зоната е най-доброто решение. Това не е диета, това е начин на хранене, който регулира хормоните, и най-вече инсулиновите нива. Няма абсолютно никакъв риск, напротив, Зоната трябва да е твоя начин на хранене при инсулинова резистентност

  10. Здравейте много се радвам че открих Зоната и започнах да я спазвам,но когато пия кафе получавам замайване, световъртеж…има ли нещо общо с новия ми режим на хранене

    1. Деси, не мисля, че това има общо със зоната. По скоро организма ти реагира различно, ако рязко си сменила начина си хранене. По принцип ако има някакви сътресения за организма, то те отшумяшат до няколко дена. Но определено Зоната няма как да ти навреди, напротив…стават чудеса със здравето!

  11. Здравейте! И аз искам да влезна в зоната,но нещо не схващам таблиците,не знам как да изчисля тези блокове,и най вече колко храна да ям,според блоковете ?

  12. Здравейте,от 20 дни съм в Зоната.Всичко е много добре но започнах да свлям клограми,а аз съм 50килограма и не искам да свалям .Кръвното ми от 120/75 падна на 105/65 .Какво да правя.
    В момента съм на 10блока.Много искам да си остана в зоната.Имам умерена физическа активност.

    1. Мила, на първо време си увеличи мазнините на всяко хранене с един или два блока, както и си увеличи блоковете от 10 на 11. Това е начин да задържаш килограми.

  13. Здравейте имам въпрос към зоната, тъй като в купените млечни придукти няма почти нищо истинско аз приемам домашно кисело и прясно мляко и не знам колко процента са ,със сигурност са повече от един процент масленост нужно ли е да добавям и блок мазнини.

  14. Здравейте, Благодаря за чудесния сайт.
    Искам да попитам когато се кнсумира храна която е 1П и 1В тоест смесена както е млякото ,необходимо ли е да прибавя и 1М? Благодаря.

    1. Magyf, разбира се, че трябва да добавиш и блок мазнини. Един Зонов блок означава комбинация от 1 блок протеини, 1 блок въглехидрати и 1 блок мазнини. Ако липсва една от трите съставки, означава, че ястието няма да е особено балансирано 🙂 А ако имаш повечко въпроси, заповядай във форума на сайта, където ще намериш отговори на всичко което те вълнува.

      1. Средно по колко килограма на седмица се свалят с този режим на хранене. Знам ,че това е относително ,но все пак.

        1. Всичко е индивидуално, но средно варира между 250г до пловин килограм. В първите седмици промяната в теглото е драстична, тъй като се освобождават задържаните течности, в следствие на контролирания инсулин. После вече започва истиснкото горене на мазнини, което както споменах е от 250 до половин килограм на седмица.

  15. Здравейте, влязох в зоната и зеленчуците са в огромни количества! Дори не мога да се справям! Желателно е да ги спазвам?

    1. Галя, така се получава с нискогликемичните зеленчуци- големи са на обем. Спазващите зоната комбинират зеленчуците, като разделят блоковете на половинки и четвъртинки, и ги комбинират с не толкова обемни въглехидрати от рода на моркови, нахут, грах и т.н

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.